Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Podle vědců někteří neandrtálci nerozeznávali hořkou chuť

Věda

  10:53
MADRID - Někteří neandertálci disponovali genetickou mutací, která jim bránila rozeznat hořkou chuť. Tuto vlastnost přitom měli společnou se současným rodem Homo sapiens a vznikla jako obrana proti jedovatým látkám, které obvykle tuto nepříjemnou chuť mívají. Píše o tom španělský list El Mundo.

Neandrtálec

Gen TAS2R38 zodpovědný za tuto změnu našli ve fosílii Homo neanderthalensis španělští vědci při zkoumání nálezů z jeskyně El Sidrón v severošpanělské Asturii. Neandertálci ji obývali před 43.000 let.

Díky genetickému výzkumu badatelé zjistili mimo jiné i to, že tento rod měl gen řeči, že někteří byli zrzaví a mohli mít krevní skupinu 0.
Jistý chemik už v roce 1931 zjistil, že někteří lidé nejsou s to rozeznat hořkou složku fenylthiokarbamidu (PTC), kterou obsahuje například brokolice - to se děje u 30 procent lidí. V roce 2003 bylo zjištěno, že to má na svědomí právě gen TAS2R38, neboť kodifikuje jednu z bílkovin chuťových pohárků na jazyku.

Zjištěny byly také tři genetické varianty: jedna skupina lidí je velmi
citlivá na hořkou chuť, další skupina ji nezaznamenává a třetí tuto chuť vnímá, ale jen málo - právě například asturský neandertálec.
"Tento jedinec musel požít větší množství látky, aby hořkost pocítil, neboť disponoval pouze kopií genu s určitou aminokyselinou, což se stává i u některých dnešních lidí," vysvětlil paleontolog Carles Lalueza z Institutu pro evoluční biologii (CSIC) při univerzitě v Barceloně.

"Necítit hořkost je evoluční nevýhoda, neboť je mnoho rostlin, které tuto chuť mají, protože jsou jedovaté. Například brokolice, čekanka nebo růžičková kapusta, jež mohou být ve velkém množství nebezpečné; a jestli to člověk nezaznamená, může mít potíže," upozornil Lalueza.

Podle něho tento rys musel mít společný předek člověka neandertálského s Homo sapiens před půl milionem let. Může to ale znamenat, že osoby bez schopnosti vnímat hořkost "mohou zaznamenat jiné složky, které jsme zatím nezjistili, a dává jim to jiný druh výhody".

"Je to evoluční záhada. Požití velkého množství hořkých složek může způsobit otravu, proto je z hlediska evoluce obtížné pochopit existenci jedinců, kteří je nemohou rozeznat," upozornil CSIC.

Stejný gen se vyskytuje i u šimpanzů, ale s odlišnými mutacemi. Někteří z těchto primátů rovněž nepoznají hořkou chuť, ale je to způsobeno odlišnou genetickou variantou, jako kdyby se vyvíjeli nezávisle, aby došli ke stejnému výsledku.

Lalueza se svým týmem nyní zkoumá, kdo bylo oněch 11 neandertálců, jejichž kosterní pozůstatky byly nalezeny v El Sidrónu.
Homo neanderthalensis vymřel před zhruba 28.000 lety. Jeho posledním známým útočištěm byl Gibraltar.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!