Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pohlavní choroby či mykózy. Jaké choroby číhají na koupalištích?

Zdraví

  6:00
Letní měsíce lákají k osvěžení v bazénu či na koupališti. Vodní radovánky s sebou ale nesou i riziko různých kožních problémů od bradavic a plísní až po některé pohlavní choroby. Lékaři radí, jak jim předejít.

Horka vyhání lidi na koupaliště foto: ČTK

Nejčastěji lidé do ordinací kožních lékařů přicházejí s bradavicemi a plísněmi nohou. Souvisí to s množstvím návštěv bazénů a koupališť i vyšší venkovní teplotou a pocením. Mykotickým neboli plísňovým onemocněním totiž svědčí právě vlhko a teplo. Kromě toho navštěvujeme společná lázeňská zařízení, kde se lze snadněji virovými bradavicemi nakazit.

Středomořská dieta prý chrání před rakovinou dělohy

Ne na každého se nutně s příchodem léta plísně a bradavice vrhnou, někdo je k nákaze náchylnější, podobně jako třeba u chřipky. „Infekční choroby na nohou postihnou snadněji osoby se zvýšenou potivostí, to platí i pro plísňové choroby v podpaží nebo v kožních záhybech, kde navíc hraje svou roli i obezita. Také pacienti s cukrovkou trpí těmito chorobami častěji,“ říká profesor Petr Arenberger z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Záleží rovněž na obranyschopnosti, individuální vnímavosti člověka, kyselosti povrchu kůže a odolnosti kožního krytu. K bradavicím jsou například více náchylné děti, neboť mají tenčí a vnímavější kůži a jejich buněčná imunita není proti virům ještě zcela dostatečně vyvinuta.

Chce to nohy v suchu

„Jakákoli trhlinka či prasklinka především na chodidlech nebo dlaních je vstupní branou pro bradavice nebo plísně. U plísní jsou další vstupní branou především třísla a podpaží, kde dochází zapocením a třením k zeslabení a poškození pokožky,“ vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

V létě mohou naši pokožku potkat různé nepříjemnosti. Mezi nejčastější z nich patří:

Bradavice  - Bradavice neboli veruka je způsobena virovou infekcí (papilomavirus HPV). Jde o kožní novotvar vzniklý nahromaděním rohoviny a krevních cévek. Může bolet, jak kořen bradavice tlačí na různé části nohy.

Kuří oko -  Žlutošedivý několikamilimetrový útvar z odumřelé a zrohovatělé kůže. Obvykle postihuje palce a malíčky nohou nebo paty. Bývá následkem nevhodné obuvi. Může bolet, jak tlačí na kost.

Mykóza nohou -  Postižení kůže nebo nehtů plísněmi, kvasinkami nebo parazitickými houbami. Projevuje se svěděním a loupáním kůže nebo prasklinkami.

Vaginální mykóza -  Ženské onemocnění způsobené kvasinkou (většinou Candida albicans). Projevuje se svěděním, pálením při močení a řídkým či bílým tvarohovitým výtokem.

Předcházet kožnímproblémům tak lze důslednou prevencí oděrek a prasklin kůže, hlavně na chodidlech. Nejjednodušším receptem je nechodit v okolí bazénů naboso a pořídit si třeba plážové žabky. To se týká i společných sprch, nejen na koupalištích, ale třeba i ve fitness centrech.

Po koupání je nutné se důkladně osprchovat, na chodila lze použít i antibakteriální mýdlo, a osušit zejména prostory mezi prsty. „Po návštěvě bazénu je vhodné preventivně ošetřit chodidla některým z volně prodejných dezinfekčních prostředků. Vhodné doporučí v lékárně,“ radí Miloš Kravciv.

V lékárně jsou volně dostupné i přípravky na odstranění plísní a bradavic, odborníci ovšem radí obrátit se nejprve na lékaře, ten doporučí vhodnou léčbu. „Někdy pomůže pouze odstranit zhoršující faktor, například vyměnit uzavřenou obuv za vzdušnou. Ve většině případů doporučuji navštívit kožního lékaře, který předepíše příslušný lék nebo odstraní bradavici přímo,“ říká profesor Petr Arenberger.

Neléčená plíseň se může rozšířit až na nehty, které pak zarůstají nebo se deformují. Zabírají na ně antimykotika. Bradavice, které zůstanou bez povšimnutí, se navíc mohou roznést na další místa na těle nebo jimi lze nakazit rodinné příslušníky. Kromě toho, že jsou nevzhledné, mohou pěkně bolet, což způsobuje jejich kořen, který raší dovnitř. Vážnější potíže nehrozí. Odstranění bradavice lékařem je nejúčinnější. „Bradavici lze mechanicky seškrábnout speciální ostrou lžičkou, vypálit tekutým dusíkem, elektrokauterem nebo vysokovýkonným laserem, tato metoda je ale drahá,“ popisuje Hana Duchková, primářka soukromého Kožního sanatoria v Ústí nad Labem.

„Lze použít i levnější metodu, kdy se udělá okénko z náplasti, aby se nepoškodila okolní kůže, a na bradavici tři čtyři dni působí salicylová vazelína. Díky tomuto rozpouštědlu vznikne bílá měkká tkáň, kterou pak seškrábneme. To je vhodné, pokud je vedle sebe na chodidle více bradavic,“ pokračuje lékařka.

Vzhledem si lidé bradavice někdy pletou s kuřími oky, ale ta nejsou na rozdíl od bradavic infekční a nakažlivá. Jde o zesílenou zrohovatělou kůži, často ve tvaru kruhu, objevující se výhradně na prstech nohou nebo chodidlech. Ale také s nimi či otlaky a puchýři se v létě setkává dermatolog Arenberger ve své ordinaci. „Elegantní obuv nemusí být tak pohodlná jako zimní kozačky. Těmto problémům předcházíme správnou volbou vhodné pohodlné obuvi, která je navíc dostatečně vzdušná,“ říká lékař. Kuří oka vznikají právě tlačením a dřením špatné obuvi.

V bazénu se lze rovněž nakazit trichomonádami nebo chlamydiemi. Jen málo druhů této pohlavní choroby se přenáší sexuálním stykem, ty ostatní je možné chytit třeba právě v bazénové vodě.

Chlor, příroda, nebo slaná voda?

Pokud máte citlivou pokožku, zajímejte se o kvalitu vody i to, jak je udržována. Někomu nebude dělat dobře chlorovaný bazén, jinému budou vadit sinice v přírodním koupališti. Chlor může způsobit podráždění očí a kůže, předevšímulidí s citlivou pokožkou a u dětí. Zdraví neprospívá ani vdechování aerosolů z chloru a jeho sloučenin, které se tvoří těsně nad hladinou a mohou dráždit dýchací cesty.

Sinicemohou pro změnu způsobit alergickou reakci. Některé kmeny ovšem produkují nebezpečné toxiny, takže koupel nemusí skončit vyrážkou, ale třeba také bolestí, poškozením jater, a v krajním případě může jít i o život.

Vedle sinic hrozí v přírodních koupalištích také znečištění fekálními bakteriemi z odpadních vod. Pak hrozí opět vyrážka, ale také infekce močového nebo dýchacího ústrojí, očí či uší. A pokud si vody nechtěně lokneme, nelze vyloučit žaludeční a střevní potíže.

Slunečné odpoledne před přicházející bouřkou využili lidé ke koupání v pražském koupaliští Divoká Šárka

„Kvalitu vody v přírodnímkoupališti můžeme pouze popisovat, obvykle nemáme mnoho nástrojů na její zlepšení. Naopak bazénová voda je zabezpečena dezinfekcí, bazén má úpravnu, kvalita vody je sledována a lze provádět účinná nápravná opatření k zajištění hodnot ukazatelů požadovaných platnou legislativou,“ vysvětluje Petra Ševčíkováz Hygienické stanice hlavního města Prahy. Kvalitu vody přírodních koupališť lze sledovat na webových stránkách krajských hygienických stanic nebo na adrese www.koupacivody.cz.

Pokud se ve vodě koupe člověk s infekčním onemocněním, vnáší do vody patogeny, a to ještě dva až tři dny po odeznění příznaků. Jestli se nakazí někdo další, závisí na infekční dávce, která je pro každého jiná, závisí zejména na zdravotním stavu a věku. Choroboplodné zárodky může v bazénu eliminovat právě dezinfekce. Nejčastěji se využívá chlornan sodný, na chlor ovšem může být lidská pokožka citlivá, vadí atopikům či lidem se suchou pokožkou.

Většina Čechů minimálně jednou týdně sportuje. Vévodí běhání

„Osoby s citlivější kůží by měly vyhledávat koupaliště, kde se voda čistí jinými metodami. Přírodní koupání je příjemné, a kde je méně lidí, i ze zdravotního hlediska bezpečné. Přírodní zdroj s většímmnožstvímkoupajících nebo teplou vodou na konci léta může obsahovat zvýšené množství mikroorganismů včetně nepříjemných sinic, které mohou dráždit kůži a vyvolávat záněty nebo alergické reakce,“ říká dermatolog Petr Arenberger.

Nutně lepším řešením nemusí být ani bazén se slanou vodou. Rovněž obsahuje chlor, který však vzniká jiným technologickým postupem. „Bazény se slanou vodou nemají lepší výsledky při hodnocení výsledků laboratorních rozborů. Rozhodující je dodržování technologických postupů při provozu bazénu ze strany provozovatele, a zejména dodržování hygieny ze strany návštěvníků,“ uzavírá hygienička Petra Ševčíková.

Autor: