Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Polétavý prach vede k úmrtí milionů lidí, uvádí studie

Zdraví

  6:52
ŘÍM - Ve 14. století pomáhala nucená izolace zboží a osob při příjezdu do přístavu - známá jako karanténa - omezit šíření moru v Evropě. Dnes je všechno jinak. Globalizace způsobila, že tato opatření jsou neúčinná.

Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek). foto: Reuters

Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů lidí i v oblastech, které jsou velmi vzdálené zdrojům znečištění. Uvádí to studie zveřejněná v časopise Nature.

Mnozí lidé ani netuší, že mají astma. Prověří je smog a prach ve vzduchu

Na studii se podílelo 14 výzkumných ústavů ze Spojených států, Číny a Evropy. Vědci zkoumali častost výskytu kardiovaskulárních chorob, infarktů, plicních nádorů a dalších chronických onemocnění dýchacích orgánů ve 228 zemích a srovnávali to s koncentrací a modely šíření polétavého prachu (PM2.5).

Autoři studie odhadují, že z 3,45 milionu předčasných úmrtí ve světě způsobených v roce 2007 polétavým prachem, bylo 12 procent vyvoláno emisemi produkovanými v jiné části světa a 22 procent souviselo s produkcí zboží a služeb spotřebovávaných na jiném místě. Tento jev je zvláště viditelný v oblastech v blízkosti velkých center produkce.

Nejvíce prachu pochází z Číny

V čele seznamu znečišťovatelů je Čína, jejíž emise vyvolaly více než dvojnásobek úmrtí způsobených emisemi v kterékoli jiné zemi. Asijský hospodářský obr je na prvním místě v počtu obětí produkce spotřebního zboží určeného pro západní trhy: v roce 2007 to bylo více než 108 tisíc předčasných úmrtí.

Znečištěné ovzduší (ilustrační foto)

Vědci zdůrazňují, že snížení výrobních nákladů je pro konečného spotřebitele dvojsečné: na jedné straně se sníží počet obětí znečištění, na straně druhé se ale výroba přesouvá do rozvojových zemí, kde jsou zákony týkající se životního prostředí méně přísné.

„Naše studie ukazuje, že přenos jemného prachu na velké vzdálenosti má výrazné dopady na zdraví v celých regionech,“ vysvětluje profesor Východoanglické univerzity Dabo Guan. „Mezinárodní obchod globalizuje úmrtnost spojenou a atmosférickým znečištěním, kdy se zboží vyrábí a spotřebovává v různých regionech,“ citoval jej italský deník La Repubblica.

Regulace kvality vzduchu

Podle vědců by bylo efektivní nastolit takovou regionální politiku, kdy by se regulovala kvalita vzduchu a znečišťující emise byly zdaněny. Cílem je zabránit přesunu firem do zemí, které nemají přísné zákony týkající se životního prostředí, a zlepšit tak kvalitu ovzduší.

Zlepšení technologií kontroly znečišťování v Číně a v Indii by mělo obrovský užitek pro zdraví obyvatel celé planety. Mezinárodní spolupráce při podpoře snižování emisí a znečištění spojených s mezinárodním obchodem by měla mít své místo v agendě Spojených národů, zdůraznili vědci.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...