Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za 30 let se populace ptáků v Evropě zmenšila o půl miliardy

Věda

  6:35
PRAHA - Zhruba o pětinu se za 30 let zmenšila populace běžných ptačích druhů v Evropě. Vyplývá to ze studie, na níž se podíleli i čeští odborníci, zveřejněné v odborném časopise Ecology Letters.

Krmítko v zimě foto: MAFRALidovky.cz

„Ptáci přitom hubí škůdce či roznášejí semena, takže výrazný úbytek jedinců nejběžnějších druhů může podle studie značně uškodit lidem,“ oznámil to Petr Voříšek z České společnosti ornitologické (ČSO).

Studie Univerzity v Exeteru v Anglii, britské Královské společnosti pro ochranu ptáků a programu Evropského monitoringu běžných druhů ptáků koordinovaného ČSO sledovala 144 ptačích druhů z 25 zemí Evropy. Od roku 1980 do roku 2009 se původní více než dvoumiliardová populace těchto druhů zmenšila podle vědců o 421 milionů, tedy přibližně 20 procent.

„Asi 90 procent ztrát představuje jen 36 nejběžnějších široce rozšířených druhů, jako jsou například vrabec domácí, skřivan polní, koroptev polní nebo špaček obecný. To zdůrazňuje potřebu zastavit celokontinentální pokles stavů druhů volné krajiny,“ uvedl Voříšek.

ČTĚTE TAKÉ:

„Úbytek těch nejběžnějších ptáků je alarmující, neboť toto je skupina, z níž má člověk největší prospěch. Je stále zřejmější, že soužití člověka s přírodou a volně žijícími tvory je základním předpokladem kvality lidského života. Výrazný úbytek běžných ptačích druhů může mít pro člověka zničující následky,“ sdělil Richard Inger z Univerzity v Exeteru, jeden z autorů publikace. Ptáci třeba snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní „hygienická služba“.

Vzácné druhy

Naopak vzácnějších druhů ptáků chráněných směrnicemi Evropské unie, jako je například čáp bílý nebo moták pochop, přibývá. „Dosavadní ochranářské úsilí se soustřeďuje na vzácné druhy, avšak tato nová studie ukazuje, že ochranáři by se měli zaměřit též na běžné druhy ptáků, třeba na ty, které jsou vázány na zemědělskou krajinu,“ uvedl Voříšek. Jednou z možností, jak pomoci zastavit úbytek běžných ptáků, je podle něj třeba ochrana zeleně ve městech a programy zaměřené na zemědělské oblasti.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...