Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Porod doma je hazard se životem

Věda

  11:03
PRAHA - Silné ročníky 70. let se dostávají do období rodičovských let, a české porodnice proto praskají ve švech. Gynekoložka Eva Uhrová z kliniky GHC hovoří o tom, jaké jsou dnešní nastávající matky a proč není dobré, když se chceme vyhnout bolesti.

Francouzky vedou v porodnosti foto: ČTK

* LN Na klinice GHC se staráte o ženy před porodem a po něm. Máte ale zkušenosti také z motolské nemocnice, kde pomáháte na svět novorozencům. Kdybych za vámi přišla ve třetím měsíci těhotenství s dotazem, v jaké porodnici se zaregistrovat, kam byste mě poslala? Většina porodnic totiž hlásí stopstav.

Tak například Motol je jedna z mála porodnic, kde registrace předem není nutná. Do prenatální poradny je zařazena každá žena. To, že porodnice jsou dnes přeplněné, není ovšem chyba pacientek, ale systému zdravotnictví. Od druhé světové války byly v Praze zrušeny tři porodnice – na Štvanici, v Londýnské ulici a ve Střešovicích – a nová lůžka nevznikají. České zdravotnictví prostě na porodní boom, který podle rozložení ročníků těhotných žen zřejmě ještě chvíli potrvá, nereaguje. Pak se může lehce stát, že když se žena do některé pražské porodnice nepřihlásí včas, v pokročilejším stadiu těhotenství ji už nevezmou.

* LN Porodnice jsou plné, ale přesto nám s průměrem 1,17 dítěte na ženu připadá předposlední místo v žebříčku porodnosti na světě…

 Letos poprvé v České republice ale porodnost výrazně stoupla. Těhotných žen přibývá i podle mého subjektivního pocitu. Dřív prenatální poradna skončila v jednu, teď je otevřená od osmi ráno do půl čtvrté odpoledne. Což je ale samozřejmě jenom dobře.

* LN Mají ženy a dívky, které rodí poprvé, větší zájem o alternativní porody?

 Ano, ženy mají zájem rodit v porodnicích s alternativním přístupem, jako je třeba ta ve Vrchlabí. Říkám, že každá taková porodnice je lepší, než kdyby žena rodila doma. V nemocnici pracuji na oddělení intenzivní péče, kde vidím řadu porodních komplikací, a po takové události se vždycky ženy zeptám, jestli by někdy uvažovala o možnosti rodit doma.

* LN Co vám odpoví?

 Že po téhle zkušenosti by to v životě nechtěla zkusit.

* LN Jaký je váš názor na domácí porody?

 Podle mě je to hazard s lidským životem. Když rodíte na sále, miminko je kontinuálně sledováno, kdežto doma ho poslouchá porodní bába uchem mezi kontrakcemi, což znamená, že nemusí odhalit zásadní problém. Jistě, byli jsme čtyřicet let jsme vychováváni, že správně se rodí v ústavech, kde žádné komplikace nastat nemohou. Komplikace samozřejmě nastat mohou, ale v ústavní péči se dají řešit daleko snáz.

* LN Panují kolem prvního porodu nějaké mýty?

 Ženy mívají pocit, že když dostanou epidurální analgezii, porod je téměř nebolí. Když pak rodí, jsou někdy zaskočené – vidí, že to opravdu není žádná legrace. Zdá se mi ale, že současná generace je zhýčkanější, hůře snáší bolest.

* LN Žádají ženy epidurál, tedy injekci na utlumení bolesti, často?

 Záleží na prahu bolesti, ten má každý nastaven jinak. Například především starší ženy, které jsou léčené pro sterilitu, vnímají porod daleko lépe. Mladší ženy naopak porod bolí a o injekci žádají. Většina porodníků se snaží pacientkám vyhovět. A to nejen ve věci tišení bolesti. Pokud je porod fyziologický a žena je v pořádku, můžeme ji na její přání nechat ve sprše nebo ve vaně s teplou vodou. Může být i na míči, pomáhají také masáže aromatickými oleji.

* LN Jak dlouho se vlastně epidurální analgezie používá?

 Asi deset let.

* LN Jaké jsou nejčastější porodní komplikace? Má na porod vliv třeba to, jestli žena panikaří?

 Ani ne, vliv na těhotenství mají spíše nemoci, které tu byly a budou. Například těhotenská preeklampsie, jejíž příčinu dodnes neznáme. Při této nemoci žena na konci těhotenství otéká, zvýší se jí tlak a může do dojít až k odloučení placenty a následně k akutnímu císařskému řezu. Jsou také ženy, které se třeba na základě nějakého článku v časopise rozhodnou, že nechtějí rodit klasicky, protože císařský řez je daleko snazší a příjemnější. Jsou o tom tak přesvědčené, že jim na základě psychického bloku nakonec třeba vůbec nefunguje děloha a císařským řezem nakonec opravdu rodí.

* LN Vyžadují ženy císařský řez často?

 Ano. Ale většině žen se snažíme všechny souvislosti tohoto způsobu porodu vysvětlit a rozmluvit. Po normálním porodu je žena za 24 hodin schopná postarat se o sebe i o miminko. Císařský řez je operace, řezná rána, může po něm nastat celá řada pooperačních komplikací a starostí při dalším těhotenství, což si ženy neuvědomí. Jizva na děloze totiž může před koncem těhotenství povolit a děloha pak může prasknout, což se občas stává. Při třetím císařském řezu proto doporučujeme sterilizaci.

* LN Stojí čeští otcové o přítomnost u porodu?

 Ano, pomalu se to učí. Byla jsem před lety na stáži ve Švédsku, kde šlo o úplně přirozenou věc. Když žila rodina na samotě, která zapadala sněhem, měla rodina vůbec štěstí, že se k ní dostala porodní bába. V situacích, kdy bylo nejhůř, pomáhal s porodem otec. Jako jedna z mála osob tam byl u porodu vždycky. Muž u porodu má ale v dnešní době jednu důležitou roli. Se stoupající zátěží porodnic se totiž bohužel někdy ztrácí osobní přístup k rodičce. Včera, když jsem pomáhala dětem na svět, měla sestřička na starost dvě ženy najednou.

* LN Pláčou u porodu pánové?

 Někdy ano, a jsou to hezké a dojemné momenty. Naopak nepříjemné jsou chvíle, kdy pán sedí se svou ženou v napěchované čekárně a nenapadne jej uvolnit místo jiné těhotné ženě. Personál ho o to dokonce musí prosit! Muži jsou také často nerudní, kdy je jejich manželka objednaná na určitou hodinu například na ultrazvuk, ale i přesto musí kvůli velkému počtu lidí chvíli čekat. To pak často vykřikují, že si platí zdravotní pojištění, tak proč se jejich žena nemůže do ordinace dostat načas...

Prodej byt 2 + 1, 83m2, Benátky nad Jizerou, Benátky nad Jizerou I
Prodej byt 2 + 1, 83m2, Benátky nad Jizerou, Benátky nad Jizerou I

Dr. Nováka, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou I, okres Mladá Boleslav
3 990 000 Kč