Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pošťák jedl 24 hodin denně, vážil půl tuny

Magazín

  7:00
Bývalý pošťák Paul Mason se roky pořádně nevyspal, jelikož trpěl návykem na jídlo. Vážil 444 kilogramů, denně zkonzumoval jídlo energetické hodnoty 20 tisíc kaloriích, tedy desetinásobku doporučeného množství. Do jeho domu mu každý den doručovali potraviny a čokoládu za 75 liber (asi 2200 korun), píše server BBC.
Přejídání se - ilustrační foto.

Přejídání se - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Padesátiletý Mason nejčastěji konzumoval porce pečených brambor a ryb, čínské jídlo a kebab. "Nemáte ponětí o čase, měsíce se slijí dohromady. Roky jsem se nevyspal, protože jsem pořád jedl. Myslel jsem jedině na to, jak se rychle dostat k jídlu," říká muž, v jehož domě v Ipswichi musely být v dosahu kupy svačin.

"Musel jsem mít u postele zásoby - čokoládu, brambůrky, párky. Dostal jsme se do stadia závislosti. Jedl jsem 24 hodin denně. Nemáte pocit sytosti, ani hladu," popsal Mason svůj stav.

Ve třiceti Paul vážil 158 kilogramů

Před necelými dvěma lety prodělal operaci, při níž mu byl zmenšen žaludek. Předtím se ale musel vyrovnat s "démony", kteří ho přivedli k závislosti. Už ve škole se mu vysmívali, ale nikoli kvůli váze, nýbrž výšce. V dětství rychle dorostl do 1,8 metru. Rozchod s přítelkyní v polovině 80. let skončil infarktem. Krátce potom mu zemřel ve věku 52 let otec a pak pomáhal při péči o matku, jež trpěla artritidou. Zamřela před dvěma lety ve věku 76 let.

Mason byl jedním ze tří dětí a jídlo hrálo v rodině vždy důležitou úlohu. On sám se k němu utíkal pro útěchu. "Když jsem byl malý, trval otec na tom, abych dojedl vše, co bylo na talíři. Říkal 'nepracuji celé hodiny proto, abys ty nedojídal'. Měli jsme velké porce a vždy jsme závodili, kdo dojí první," vzpomíná.

V dospívání stále tloustnul a než oslavil třicátiny, vážil už 158 kilogramů. Po roce 2000 ale jeho váha vyskočila z 250 na 450 kilogramů. Začátkem roku 2010 prodělal gastrický bypass. Shodil po něm přes 250 kilogramů, změnil jídelníček a začal se víc pohybovat. Lidé se mu ale stále posmívají. To mu moc nevadí, protože prý nechápou, že se nepřejídal proto, aby se z něj stal nejtěžší muž světa. Těm, kdo chtějí poslouchat, vysvětluje, že je nemocen.

'Bez operace se neobejdu'

Jeho boj ještě neskončil. I když teď váží kolem 190 kilogramů, zůstalo mu po těle množství přebytečné kůže. I ta se musí odstranit operativně. Než ho ale lékaři vezmou na další operaci, chtějí, aby shodil ještě víc a aby váhu udržel stabilní.

Mason se chce dostat na 107 kilogramů, ale bez operativního zákroku to prý není snadné. "Nechci být pro společnost zátěží, ale bez té operace se neobejdu. Cítím se, jako by mi někdo bránil žít, jako by mi zabraňoval vrátit se zpět do společnosti," řekl.

Mluvčí suffolcké nemocnice řekl, že o operaci, jakou nyní potřebuje Mason, rozhodnou specialisté. "Než se o tom začne uvažovat, musí mít pacient stabilní váhu," sdělil. Odstranění kůže po gastrickém bypassu je složitý zákrok popisovaný odborníky jako plastická chirurgie.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...