Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Potratové pilulky se budou prodávat už na podzim

Zdraví

  7:00
Potratovou pilulku by české ženy mohly mít už od podzimu. Podle informace Státního ústavu pro kontrolu léčiv byl přípravek k umělému ukončení těhotenství v Česku už zaregistrován. Podle výrobce pár měsíců potrvá, než budou dovezeny zásoby.
Léky  (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pilulku pak ženy dostanou v nemocnicích a potratových centrech s lůžky, nebude k dostání v běžných lékárnách. Podle prezidenta České gynekologicko- porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka je takové omezení zbytečné.

"Pilulka je určena k ukončení časných stadií těhotenství. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních zemí, kde je pilulka k dispozici, umožňuje legislativa podání nebo předpis pilulky pouze lůžkovým zařízením, čemuž absentuje jakýkoli medicínský důvod," řekl Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ:

Ředitel SÚKL Pavel Březovský potvrdil, že přípravky Mispregnol a Mifegyne budou vydávány personálu zdravotnického zařízení na základě žádanky a pacientka si je nebude moci vyzvednout v lékárně. Za hlavní přínos registrace považuje to, že je jasně vymezen výdej a použití v rámci lůžkového zdravotnického zařízení. "Můžeme tak značně omezit zneužívání, které se doposud nabízelo prostřednictvím nelegálních, zejména internetových nabídek," shrnul.

Potratová pilulka

Lék označovaný také jako RU-486 byl objeven v laboratořích francouzské firmy Roussel Uclaf v roce 1980. Klinické testy začaly o dva roky později, legálně se užívá od roku 1988.

Dvořák řekl, že podání léku pod dohledem lékaře je běžné i ve světě, ale Česku je podle něj asi jediná, kde to musí být v lůžkovém zařízení. Soudí, že je to vliv lobby, možná to také je částečný ústupek aktivistům, kteří jsou proti legalizaci potratu za pomoci léku. "Nechci o tom spekulovat, ale rozhodně to nebylo doporučení odborné společnosti," uvedl Dvořák. Podle MfD, která o legalizaci léku dnes napsala, podepsalo petici Hnutí pro život proti potratové pilulce přes 70 000 lidí.

Zpřístupnění pilulky Dvořák vítá, nemyslí si ale, že by to byla šetrnější forma potratu. "Spíše je to o preferencích ženy, která z dostupných metod se jí zdá přijatelnější. Určitě je dobrý krok, že pilulka bude dostupná, protože pokud je ukončení těhotenství v Česku legální, tak není důvod zamezit některému konkrétnímu způsobu," řekl.

Pilulka se musí použít do 49 dní

Dvořák soudí, že o pilulku nebude výraznější zájem, v ordinaci se mu zatím nikdy nestalo, že by se žena na ni ptala. Předpokládá, že pilulku budou chtít ženy, které si raději řídí ukončení těhotenství samy, než aby si pasivně nechaly provést potrat lékařem.

Za ukončení těhotenství na žádost ženy, pokud k tomu není medicínský důvod, žena platí. Pilulka ji bude stát zhruba stejně jako miniinterrupce, asi 3500 korun. Lék je možno podat nejpozději do 49 dní po prvním dni poslední menstruace. Žena nejprve dostane dávku, která embryo usmrtí, po zhruba třech dnech dostane další, která ho vypudí z těla. Lékaře musí navštívit pak ještě potřetí kvůli kontrole.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!