Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Potratové pilulky z internetu mohou být škodlivé, varují lékaři

Zdraví

  7:30
PRAHA - Potratové pilulky, které jsou nelegálně dostupné na internetu, nemusejí být účinné, protože jsou nevhodně baleny. Na čtvrtečním setkání s novináři na to upozornila Erika Votavová, zástupkyně distributora schválené potratové pilulky, která je v Česku dostupná od začátku června.

Polykání pilulek (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vedle oficiální potratové pilulky, která musí být v tuzemsku podána v nemocnici pod lékařským dohledem, se mohou i české ženy k tomuto prostředku dostat prostřednictvím obchodu, který jej posílá ze zahraničí. Oficiální distributor si nechal vzorek tohoto léku poslat, aby zjistil, o co konkrétně se jedná.

Dražší a méně kvalitní

Podle Votavové je problém mimo jiné v tom, že jsou potřebné dvě dávky léku baleny jen v sáčku, nikoliv v zataveném blistru jako originál. "Ta látka totiž natahuje vodu, proto se musí balení otevírat bezprostředně před tím, než ho pacientka dostane. U tohoto balení je možné, že lék nebude účinný," řekla Votavová.

Prodejce navíc zákaznicím doporučuje, aby nechodily k lékaři, a uvádí delší lhůtu pro farmakologický potrat než je schválených 49 dní od poslední menstruace. Navíc je v padělcích vyšší množství účinné látky. Ve srovnání s nemocnicemi přitom nelegální přípravek není ani nijak výrazně levnější.

Pod dohledem lékaře

Před sháněním potratové pilulky na internetu varoval také primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil. "Tady se žena vystavuje vysokému riziku, neboť neví, odkud přípravek pochází, jakou a jaké množství látky opravdu obsahuje a tak dále," uvedl.

Pilulku, která je registrována ve zhruba 25 zemích, může v Česku podat jen odborný lékař v nemocnici. Žena nejprve dostane účinnou látku mifepristonum, která zamezí výživě těhotenské tkáně včetně embrya. Zůstane jednu hodinu pod přímým dohledem lékaře, kdyby ji postihlo zvracení či alergická reakce. Za 36 až 48 hodin navštíví lékaře znovu, dostane účinnou látku misoprostolum, která zajistí vypuzení těhotenské tkáně z těla. Za 14 až 21 dní absolvuje povinně závěrečnou kontrolu u lékaře.

Proti potratům

S jejím zavedením stejně jako s chirurgickými interrupcemi nesouhlasí Hnutí pro život, které společně s několika gynekology podalo kvůli uvedení pilulky na trh správní žalobu proti Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Na rozdíl od chirurgické interrupce zatím farmakologický potrat není hrazen zdravotní pojišťovnou ani v případě, že je proveden ze zdravotních důvodů. V praxi se to řeší tak, že si ženy i v případě zdravotní indikace platí potratovou pilulku samy, řekl primář.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...