Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pozor na nebezpečné diety, varují lékaři

Zdraví

  6:22
Autoři „zaručených“ diet i prodejci přípravků na hubnutí mají už druhý týden žně – zájem je o všechno, po čem lze rychle shodit kila nabraná o Vánocích. Lékaři však před nebezpečnými dietními trendy varují.
Hubnutí - ilustrační foto.

Hubnutí - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Obezitologové vědí, kam až mohou člověka přivést přehnané nebo nevhodné pokusy o shození nadbytečných kilogramů. „Vzpomínám si na pacientku, která k nám na kliniku přišla s tím, že nutně potřebuje zhubnout,“ začíná své neuvěřitelné vyprávění Dita Pichlerová, internistka-obezitoložka OB kliniky v Praze 3.

„Trpěla druhým stupněm obezity, a ten už rozhodně vnímáme jako zdravotní problém. Navíc měla cukrovku, vysoký krevní tlak a vyšší cholesterol – šlo o kompletní metabolický syndrom. Když jsme rozebrali její anamnézu hubnutí a tloustnutí, zjistili jsme, že za celý svůj život dokázala v součtu zhubnout okolo 200 kg!“

ČTĚTE TAKÉ:

Tato chronická dietářka, věkem mezi 50 a 60 lety, odjakživa jen hubla a zase přibírala. Neustále se u ní prohluboval jo-jo efekt, ale nebyla schopná se ze svých diet vymanit.
„Ta dáma strávila život na tekutých dietách, které měly v průběhu let různý vývoj. Nejdřív to bylo jenom mléko, pak nejrůznější dietní výstřelky osmdesátých a devadesátých let, následovala vysokobílkovinná strava, přičemž tyto své dramatické diety prokládala takzvaným ‚normálním obdobím‘, budu-li ji přesně citovat,“ uvádí lékařka.

Z pohledu dietologa se však jednalo o období přejídání, protože pacientka se ve svých „normálních obdobích“ dostávala na denní příjem okolo 10 000 kJ. Těžce chápala, že jde o koloběh dvou extrémů, kdy – pokud se řetězec nepřeruší – tloustnutí nezná mezí. Podle Dity Pichlerové musel tým lékařů z kliniky dlouho pracovat na tom, než svou pacientku přiměl k rozumnému energetickému příjmu.

Dnes je paní X už tři roky po chirurgickém zmenšení žaludku, trvale si udržuje váhu kolem 80 kg a je spokojená. „Musela ovšem akceptovat, že se bude doživotně stravovat podle určitých pravidel: racionálně a bez extrémních diet prokládaných bohatým přejídáním,“ uzavírá reálný příběh doktorka Pichlerová.

Pravěká strava pro nás není

Na obezitologii se můžeme „projíst“ poměrně snadno. Například dlouhodobým dodržováním jednostranných dietních hitů, které staví na minimu sacharidů a výrazné převaze bílkovin. Stačí po takové déletrvající kúře přejít zpět na běžnou stravu.
Do této kategorie patří například paleolitická dieta, vycházející ze stravy našich předků ve starší době kamenné – tedy bez obilných a mléčných výrobků. Velmi se podobá známým proteinovým dietám.

„Krátkodobě sice ublížit nemůže, ale pokud se takto stravujeme delší dobu a nejsme vystaveni velké fyzické zátěži, při které bychom extrémní množství dodaných bílkovin spotřebovali na výstavbu nové svalové hmoty nebo například na regenerační procesy po úrazech, dostaneme se do stavu tzv. ketózy, který rozhodně není fyziologický,“ varuje lékařka Tereza Hodycová z pražského Pro Fit Institutu.

Obezita - ilustrační foto

Paleodieta i všechny druhy proteinových diet patří mezi tzv. vysokobílkovinné diety neboli ketodiety, které už po pár dnech způsobí, že jsme plní energie a přestáváme mít chuť k jídlu. Mohou za to ketolátky, které nám kolují v těle a vážou se na určité receptory v mozku.
Člověk posedlý shazováním kil to pochopitelně vnímá pozitivně, protože snadno a lehce hubne, ale ketodiety mají svá velká minus.

PSALI JSME:

„Je to nevyvážená, čistě bílkovinná strava, která je z dlouhodobého hlediska velmi špatným extrémem a představuje naprosto nevhodnou nálož pro ledviny,“ zdůrazňuje Dita Pichlerová. „Určitě takovou dietu nebudeme držet celý život, a jakmile se vrátíme zpět k pečivu a běžné stravě, začneme okamžitě tloustnout. A dvakrát tak rychle, než jak dlouho jsme svá kila těmito dietami shazovali.“

Pokud nejsme alergičtí na lepek, pak při vyloučení pšenice riskujeme, že nám budou ve stravě chybět sacharidy. „Dobrovolní celiaci“ by proto měli bezdůvodně vyškrtnuté obilí nahrazovat alespoň bezlepkovým pečivem.

Vzdáváme-li se však pečiva z důvodu redukce váhy, nikoli kvůli stravovací módě, doporučují odborníci zůstat alespoň u jeho plnohodnotné a zdravé náhrady – knäckebrotu. Další lékařské varování se týká odmítání mléčných výrobků. Přiživuje ho fáma o tom, že je vápník v mléce nevstřebatelný, že mléko zahleňuje a že nám mizí enzymy, které rozkládají mléčnou bílkovinu. Podlehnout těmto tvrzením znamená vzdát se vynikajícího zdroje vápníku a bílkovin.

Kdo je vlastně obézní

Podle kritérií Světové zdravotnické organizace je obezita definována takzvaným Body Mass Indexem, který ukazuje jednotlivé fáze nadváhy až obezity (viz tabulka vlevo). Dalším orientačním ukazatelem nadváhy je obvod pasu: o obezitu se jedná při obvodu nad 102 cm u mužů a nad 88 cm u žen.

„V České republice trpí obezitou téměř čtvrtina a nadváhou další více než jedna třetina dospělé populace, přičemž obojí souvisí i s dalšími onemocněními – s vysokým krevním tlakem, metabolickým syndromem, cukrovkou 2. typu, vyšší koncentrací tuku v krvi, onemocněním jater nebo žlučníku a některými druhy nádorů,“ upozorňuje Stanislav Černý, zástupce primáře Centra pro léčbu obezity kliniky ISCARE v Praze 7, který se zabývá chirurgickou léčbou obezity.

Jídlo (ilustrační).

Pokud lékař vyléčí obezitu, odstraní podle doktora Černého v řadě případů i příčinu vzniku těchto dalších nemocí. Pokud se nedaří zhubnout úpravou jídelníčku a životního stylu, přichází na řadu chirurgické řešení.

Základním indikačním kritériem pro chirurgickou léčbu obezity je BMI nad 40 nebo BMI nad 35 při současném výskytu více onemocnění právě v důsledku obezity. „Musí se také jednat o pacienta, u kterého konzervativní léčba nevede k dlouhodobému poklesu hmotnosti, a zároveň o člověka bez interních a psychiatrických kontraindikací. Zásadně neoperujeme klienty, kteří by tato kritéria nesplňovali,“ dodává chirurg.

K operaci obezity tedy nestačí, že se pouze cítíme být obézní. „Nepostupujeme tak, že bychom i u cizinců za peníze odoperovali kohokoli,“ dodává lékař a zdůrazňuje, že výběr pacienta vhodného pro chirurgickou léčbu obezity je výsledkem závěrů multidisciplinárního týmu ve složení chirurg, anesteziolog, diabetolog, obezitolog, psycholog a nutriční terapeut.
Nejedná se o rozhodnutí jednotlivce, ale o závěr celé skupiny odborníků. Ze spektra operací obezity dominují v České republice co do počtu bandáže žaludku, tubulizace a plikace žaludku, celosvětově pak žaludeční bypass.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!