Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Praktici se víc zajímají o problémy pacientů s alkoholem, ukázal průzkum

Alkoholik (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PRAHA - Praktičtí lékaři se podle průzkumu Státního zdravotního ústavu více zajímají o to, zda jejich pacienti nemají problém s alkoholem. U 42 procent loni zjišťovali, zda pijí alkohol, 11 procentům doporučili pití omezit. Při předchozím průzkumu v roce 2012 se ptali třetiny pacientů a osmi procentům doporučili přestat.
  7:15

V Česku pije denně či obden 13 procent dospělých, celoživotně abstinují tři procenta. Časté pití nadměrných dávek přiznalo 25 procent mužů a devět procent žen. Negativními dopady alkoholu je podle studie ohrožena téměř pětina populace.

„Ptám se svých pacientů bez obalu, protože v tom se skrývá příčina řady obtíží,“ řekl praktický lékař Jan Jelínek. Při preventivní prohlídce se ptá vždy, a pokud přijde pacient s obtížemi, které by mohly s alkoholem souviset, ptá se také, protože mu to umožní upřesnit diagnózu.

Pacienti závislost tají

S pacienty, u nichž obtíže souvisejí s alkoholem, mluví Jelínek o rizicích při každé jejich návštěvě, a to i když vidí, že na svém zlozvyku trvají. „Změna se daří v drtivé menšině, ale občas ano. Když pacientovi ukážu hodnoty jaterních testů a vykreslím mu hroznou budoucnost, tak pokud je ve fázi návyku, někdy motivaci najde,“ řekl. Změna se někdy daří ve spolupráci s rodinou, nebo když se lékař od někoho dozví, že jeho pacient má vážný problém s pitím. „Když mu to řeknu, velice se lekne, ze začátku každý závislost tají, a právě to odhalení může mít žádaný efekt,“ dodal.

Víno - ilustrační foto

V průzkumu odpovídalo 1810 lidí starších 15 let. Za konzumenty s vysokým rizikem lze považovat 15 procent dospělých, 4,9 procenta jsou problémoví pijáci. Průměrná spotřeba čistého alkoholu, pokud se nezahrnou abstinenti, je v Česku 8,3 litru. Průměr přesahují lidé od 25 do 44 let s 8,7 litru a nad 65 let s 8,9 litru.

Lékaři se na pití častěji ptají mužů a seniorů, těmto dvěma skupinám také nejčastěji doporučili pití omezit. K abstinenci se nejčastěji rozhodnou lidé ze zdravotních důvodů, je to 47,6 procenta nepijících, kvůli jiným problémům se ho vzdá 12 procent, častěji muži, až 17 procent.

Vlažná voda, žádný alkohol a klidový režim. Rady, jak přežít horké dny

Podle studie by působení lékařů bylo ještě účinnější, pokud by byli lépe vzděláváni v možnostech a tzv. krátké intervence. Přednosta kliniky adiktologie první lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Michal Miovský řekl, že lékaři najdou jednoduchý screeningový dotazník například na webu kliniky. Existují i dotazníky spojené s krátkou intervencí, kde dostane lékař návod, jak pacienta upozornit na problém a nabídnout mu specializovanou péči.

O možnostech této péče se dozvídají lékaři v posledních třech letech při přípravě na atestaci na subkatedře návykových nemocí Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v povinném osmihodinovém kurzu. Ostatní je mohou získat například od své odborné společnosti.

Autor: