Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pražská zoo pořádá den hmyzožravců. Nabídne pokrmy z brouků a červů

Magazín

  14:15
Pražská zoo v sobotu ve speciálním poznávacím programu pro návštěvníky představí své obyvatele, kteří se živí hmyzem. Jeho chuť budou moci vyzkoušet i příchozí.

Ochutnávání červů v rámci přednášky o jedlém hmyzu. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Menu pro Den hmyzožravců sestává z hmyzího cukroví, chleba z tmavé mouky s příměsí hmyzu, cvrčků na másle nebo moučných červů s chilli papričkami," řekla mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Neobvyklé pokrmy v improvizované kuchyni připraví tým vědců z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Jeho vedoucí Marie Borkovcová navíc uspořádá pro zájemce přednášku na téma entomofágie - pojídání hmyzu.

Pokrm z červů. Doktorka Marie Borkovcová z brněnské Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity je jednou z nejvýraznějších osobností při propagaci tzv. Entomofágie - využití v jedlého hmyzu v lidském jídelníčku.

Organizátoři Dne hmyzožravců se neobávají, že by se mezi návštěvníky nenašlo dost experimentátorů ochotných vyzkoušet neobvyklou krmi. "Už jsem zažila několik podobných akcí a zájem lidí vyzkoušet ji byl poměrně vysoký," vysvětlila Ptačinská Jirátová.

Hlavním cílem pořadatelů však není přesvědčit lidi, aby změnili jídelníček a nahradili vepřové řízky či hovězí steaky kobylkami, červy a hlísty. Chtějí především ukázat lidem fascinující zvířecí říši.

Zatímco dvounozí zájemci o hmyzí krmi dostanou jídlo od vědců rovnou na talíři, musí si hmyzožravci ze zvířecí a hadí říše sami vytvořit složitou strategii lovu. Třeba chameleoni na hmyz hbitě vystřelí svůj dlouhý lepkavý jazyk, ryby zvané stříkouni lapaví zase své maličké oběti sestřelují proudem vody.

Jakým způsobem se jednotlivé druhy hmyzožravců stravují, představí postupně jejich ošetřovatelé v komentovaných krmeních. Nezapomenou při nich ani na Kvídu, samici hrabáče kapského, která se v přírodě živí termity prostřednictvím svého lepkavého jazyku. V zajetí však dostává směs mletého masa, mléka a medu s moučnými červy.

Vědci předpokládají, že se hmyz v budoucnosti stane běžnou součástí jídelníčku i v našich krajích. Je totiž výborným zdrojem aminokyselin, tuků příznivých zdraví, minerálů a chitinu, jenž může být vhodnou náhradou vlákniny.

Autoři: ,
Témata: ZOO Praha, hmyz, pokrm, Brno

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...