Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Poslední člověk na Měsíci? Američan s českými kořeny

Slovensko-cest

  15:00
WASHINGTON - Posledním, kdo zanechal své stopy v měsíčním prachu, se stal před 40 lety Eugene Cernan, velitel mise Apollo 17, která přistála na Měsíci 11. prosince 1972. Tento rodák z Chicaga, jehož předkové přišli do Ameriky počátkem 20. století z Čech a Slovenska, strávil tehdy na Měsíci spolu Harrisonem Schmittem 75 hodin, z toho mimo modul rekordních 22 hodin a čtyři minuty.

Eugene Cernan a Neil Armstrong foto: ČTK

Třetím z posádky Apolla 17, která se na Zemi vrátila 19. prosince 1972, byl Ronald Evans.

Touto expedicí skončil americký program vesmírných letů k přirozené družici Země Apollo, který oficiálně odstartoval 25. května 1961 americký prezident John Fitzgerald Kennedy, když v projevu před Kongresem vytyčil cíl "do konce dekády dostat člověka na Měsíc". To se podařilo - 20. července 1969 na lunu jako první vystoupil člen posádky Apolla 11 Neil Armstrong.

Odvrácená strana Měsíce na vlastní oči

První pilotovaný let programu Apollo, během něhož se na Měsíc podívalo 12 amerických astronautů, se uskutečnil v říjnu 1968 (Apollo 7) po třech letech bez posádek (Apollo 4, 5 a 6). Lety Apolla 1, 2 a 3 byly zrušeny kvůli nehodě před prvním zkušebním letem, při níž v lednu 1967 při cvičné simulaci zahynuli tři astronauti (Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee).

Světové prvenství si připsala posádka lodi Apollo 8, jež se v prosinci 1968 jako první dostala mimo oběžnou dráhu Země - na oběžnou dráhu Měsíce. Frank Borman, William Anders a James Lovell tak jako první lidé na světě spatřili na vlastní oči odvrácenou stranu Měsíce.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...