Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Před 80 lety pálili nacisté 'neněmecké' knihy. Kvůli očištění kultury

Magazín

  7:00
BERLÍN - Od svého nástupu do funkce v březnu 1933 prosazoval říšský ministr lidové osvěty a propagandy Joseph Goebbels "očištění" německé kultury od "cizorodých" prvků. Akce namířené proti spisovatelům, vědcům, publicistům a umělcům, zčásti židovského původu, kteří se znelíbili režimu, se konaly již od jara 1933.

Tato kampaň vyvrcholila před 80 roky, 10. května 1933, veřejným pálením knih napsaných v "neněmeckém duchu".

Neněmecký duch v kultuře

Impulzem k samotnému aktu byla celonárodní kampaň studentské asociace proti "neněmeckému duchu v kultuře" z počátku dubna.

Následně pak studentská asociace zveřejnila dvanáctibodový seznam tezí, které volně odkazovaly na středověké reformní požadavky kazatele a reformátora Martina Luthera, který byl velkým antisemitou. Teze vyvěšené na plakátech volaly po očistě německého jazyka, literatury a kultury a na mušku si nepokrytě braly "židovský intelektualismus".

ČTĚTE TAKÉ

V plamenech se ocitla díla Alberta Einsteina, Heinricha Manna, Bertolda Brechta, Liona Feuchtwangera, Sigmunda Freuda, Ericha Marii Remarquea, Karla Marxe, ale i Ernesta Hemingwaye, Jacka Londona a dalších osobností ze světa kultury a vědy.

Mezi pálenými díly se ocitly také svazky německo-židovského básníka z 19. století Heinricha Heineho, jehož proroctví ze hry Almansor se právě začalo naplňovat: "Tam, kde se pálí knihy, dojde nakonec také na pálení lidí." Celkem bylo spáleno na 20 tisíc knih od asi 400 autorů.

Autoři: ,