Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Přehled kvality vody v českých koupalištích

Zdraví

  17:58
PRAHA - S postupujícím létem se v některých přírodních vodních nádržích zhoršila kvalita vody. Špatné podmínky hygienici hlásí z většiny pražských koupališť, zákaz koupání platí nadále v luhačovické přehradě, znečištěná voda je v Zákupech na Liberecku, v obci Mšené-lázně na Litoměřicku nebo v jihočeském Vojníkově.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: www.sirava.net

Lidem by koupání v těchto nádržích mohlo způsobit zdravotní problémy. Hygienici naopak zrušili zákaz koupání v rybníce Peklo v Polné na Jihlavsku.

Kvalita vody zůstává dobrá v přírodních nádržích ve Středočeském, Plzeňském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Na jihu Moravy by rekreanti měli zvážit jen vodní radovánky v rybníku Olšovec na Blanensku, kde je voda ke koupání nevhodná, i když tam hygienici zatím zákaz nevydali, ve středních Čechách se zlepšily výsledky rozborů vody v přehradě Orlík.

Velmi špatná je situace v Praze. Od minulého měření se zhoršila kvalita vody v koupalištích Lhotka a Šeberák, takže kromě Motolských rybníků jsou nyní ve všech pražských nádržích sinice a hygienici v nich nedoporučují koupání citlivým lidem, alergikům, dětem a těhotným ženám.

Zákazy koupání

Zákaz koupání museli hygienici vyhlásit v Zákupech na Českolipsku, kde je závadná voda způsobující vyrážku. Zákaz koupání platí od začátku prázdnin také ve vodní nádrži Skalka u Chebu a v Plumlově na Prostějovsku, kde se přemnožily sinice. Hygienici nedoporučují ani koupání ve vodní nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku.

Ve Zlínském kraji nadále platí kvůli sinicím zákaz koupání v přehradní nádrži u Luhačovic.

V obci Mšené-lázně na Litoměřicku musel být přerušen provoz koupaliště kvůli nedávným bouřím, kdy se do nádrže dostala řada nečistot.

Kvůli sinicím voda ke koupání nevhodná také v přehradě Bystřička na Vsetínsku, pro ni ale zatím hygienici zákaz vydat nemuseli.

V rybníku Peklo v Polné na Jihlavsku byl sice tento týden zákaz koupání zrušen, ale voda v rybníku je stále hodnocena jako nevhodná ke koupání a problémy s kvalitou vody má i dalších pět koupališť na Vysočině.

Kvůli teplému počasí se zvýšil výskyt sinic také v přírodních nádržích Královéhradeckého kraje, například ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové.

Mírně znečištěná voda je také v přírodních nádržích v Ústeckém kraji, čtyři z nich už hygienici pro rekreační účely uzavřeli.

Na jihu Čech nabízí nejkvalitnější vodu Lipno nad Vltavou a Staňkovský rybník, uvedl František Kotrba z krajské hygienické stanice. Naopak nedoporučil koupání v tábořišti Vojníkov na Orlíku a bezproblémový prý není ani pobyt ve vodách Orlické přehrady a rybníku Hejtman.

Seznam koupacích míst sledovaných hygieniky sestavuje ministerstvo zdravotnictví. V celé zemi je takto monitorováno zhruba 130 míst. Pokud v nich hrozí ohrožení zdraví, je krajská hygienická stanice povinna vydat zákaz koupání.

Záleží však na jednotlivcích, zda doporučení budou respektovat. Zákazem se musí řídit organizátoři dětských táborů, vedoucí vodáckých kurzů či učitelé s dětmi na výletech.

Autoři: ,