Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Prémiové granule jsou jen marketing, říká odborník na výživu psů

Evropa

  6:00aktualizováno  12:31
Jak se liší jednotlivé druhy krmiv pro psy? Je rozdíl mezi prémiovými a ultraprémiovými granulemi? A jak by mělo vypadat složení krmiva? „Nejlépe fungují krmiva, která neobsahují žádné obiloviny a jsou postaveny na jednom druhu masa. Dobré krmivo musí mát na prvním místě (nebo místech) maso. Optimální je, když obsahuje maso čerstvé a sušené,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.

Pes foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Lidovky.cz: Jak se liší psí granule v obchodech? Jaký je například rozdíl mezi prémiovým a superprémiovým krmením?
Krmiva se liší poměrně dost. Bohužel neexistuje žádná legislativa určující zařazení krmiv do kvalitativních kategorií, takže není možné říci obecně, jaký je rozdíl mezi prémiovým a superpremiovým krmivem. Vždy je nutné posuzovat konkrétní značku a to navíc ne podle toho, jakou kategorizaci má na obale, ale jen a pouze podle složení.

Lidovky.cz: Jak se v Česku kontroluje, aby granule obsahovaly správný poměr živin?
Každý výrobce v EU je pod dohledem místní veterinární správy, nicméně ta kontroluje především dodržování technologických postupů atd. Správný poměr živin je velmi relativní pojem. Asociace výrobců krmiv si určuje především minimální hodnoty například bílkovin, ale kvalitní krmivo není úplně o přesném poměru živin, ale především o použitých surovinách a jejich kvalitě. Celá řada výrobců používá různé vedlejší produkty živočišné výroby.

V horku psa klidně ostříhejte, zmrzlinu mu ale nedávejte, radí veterinář

Lidovky.cz: Jak moc spolupracují veterináři s různými firmami, které vyrábí granule?
To je asi velmi individuální. Veterináři se v řadě firmách určitě podílejí na vývoji. My spíše spolupracujeme s výživovými specialisty, kteří jsou špičkami v oboru a věnují se jen výživě. Běžný veterinář musí mít poměrně široké spektrum znalostí a výživa je pak jen jednou z mnoha znalostí, a pokud se výživě speciálně nevěnuje, nemusí být jeho znalosti z této oblasti dostačující. Výživa psů a koček se posunuje rychle dopředu a je poměrně těžké udržet krok ve znalostech.

Lidovky.cz: Na co si lidé mají při koupi granulí dávat pozor?
Nejdůležitější je složení krmiva. Jsou suroviny, které by v kvalitním krmivu být neměly a naopak takové, které tam být musí. Zároveň je nutné si uvědomit, že pokud chceme skutečně špičkové krmivo, musíme počítat s tím, že nebude levné.

Lidovky.cz: Jak vypadá ideální složení?
Nejlépe fungují krmiva, která neobsahují žádné obiloviny a jsou postaveny na jednom druhu masa. Dobré krmivo musí mát na prvním místě (nebo místech) maso. Optimální je, když obsahuje maso čerstvé a sušené - díky tomu bude krmivo hodně chutné. Obecně je možné říct, že čím více jsou suroviny specifická, tím je vyšší šance, že krmivo bude kvalitnější, ale i tak pak záleží na jednotlivých surovinách. Už na první pohled je rozdíl, když krmivo obsahuje živočišné proteiny nebo sušené jehněčí maso.

Lidovky.cz: Prémiové, superprémiové, ultraprémiové, naturální, organické, nebo biologicky vhodné. Dokážete tyto pojmy vysvětlit? A je mezi takovými granulemi vůbec rozdíl?
To jsou víceméně marketingové přívlastky a nemají žádnou oporu v legislativě. Výrobce si může krmivo zařadit do jaké kategorie chce. V posledních letech trochu vybočuje skupina holistických krmiv, která si drží určitou úroveň. Na druhou stranu - i v této kategorii jsou různé výrobky, a proto je nutné krmivo nahlížet výhradně přes složení.

Lidovky.cz: Může výběr granulí ovlivnit život zvířete?
Může správná výživa ovlivnit jakýkoliv život? Osobně jsem přesvědčen, že ano. Proto si myslím, že i výběr granulí může ovlivnit život zvířete. Máme zkušenost, že pokud použijete kvalitní krmivo, pes bude mít: větší vitalitu, lepší stolici a výrazně se zlepší srst. Čím větší kvalitativní skok uděláte, tím větší bude rozdíl. Celá řada zdravotních potíží je spojena s nesprávnou stravou. Je nutné si uvědomit, že připlatit si za bezpečné granule může ušetřit peníze za případnou zdravotní péči a ve finále tedy stát méně než granule nekvalitní.

Bobtail, aneb Old English Sheepdog (staroanglický ovčácký pes).

Lidovky.cz: Jaké přísady by v granulích rozhodně být neměly?
Velmi záleží na tom, v jaké cenové kategorii se pohybujeme. Pokud budeme chtít ale granule skutečně kvalitní, neměly by obsahovat - vedlejší produkty rostlinné a živočišné výroby, bílkovinové hydrolizáty a koncentráty, obiloviny (především kukuřici a pšenici) dále různé chemické konzervatny a látky upravující vlastnosti krmiv (fosforečnany).

Červy v srdci si pes může přivézt i z Chorvatska, upozorňují veterináři

Lidovky.cz: Jak často by se měly granule u psa měnit?
Dříve neměnily granule prakticky vůbec. Dnes doporučujeme střídat hlavně příchutě krmiv. Není dobré dlouhodobě používat třeba granule jen s kuřecím masem. Optimální je střídat je třeba s rybou a jehnětem. Je dobré, když značka má na výběr z několika příchutí. Střídat granule můžete jednou za měsíc nebo 2x za rok. To je na každém chovateli. Záleží, co jeho pejskovi nejvíc vyhovuje. Na sruhou stranu nedoporučujeme střídat granule u psů alergiků a s citlivým zažíváním. Zde je nutné změnu vždy dobře zvážit. Snažíme se lidem pomáhat s výběrem krmiva, takže není problém s v takových případech na nás obrátit.

Lidovky.cz: Je dobré dávat psům do granulí i mokré krmivo? Například konzervy?
Přidávat konzervu do granulí čas od času lze, ale nemělo by to být pravidelně a nemělo by to být “na přání” psa. Konzervou psovi zpestříme jídelníček, ale nesmíme si ho tím rozmazlit. Při přidání konzervy je nutné trochu snížit krmnou dávku granulí. Jednou z nejčastějších chyb při krmení psů je překrmování, ze kterého plyne celá řada komplikací.

Autor: