Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Při pití rozhoduje naše citlivost k alkoholu, říká lékař

Zdraví

  6:33
Nejen konzumace alkoholu, ale i pokoutní kosmetické zásahy nebo promiskuita s osobami nakaženými žloutenkou zvyšují riziko cirhózy jater, říká Jan Šperl z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM v Praze.
Lahev vodky - ilustrační foto

Lahev vodky - ilustrační foto foto: Shutterstock

LN Co je to vlastně cirhóza a jak se projevuje?
Cirhóza není samostatná choroba, je to vždy až poslední stadium chronické jaterní choroby. Játra ztvrdnou, což se vyvíjí mnoho let, a mnoho let toho tvrdnutí probíhá často bezpříznakově. Ovšem ve chvíli, kdy dojde k tzv. dekompenzaci cirhózy, může člověk zežloutnout, zvětší se mu břicho, má v břiše vodu, otékají mu nohy, ubývají mu svaly, objeví se celková slabost a nechutenství, může mít krvácení do zažívacího traktu, takže zvrací krev nebo má krev ve stolici. Existuje řada takovýchto nepříjemných příznaků, ale to už jsou známky velmi pokročilého, pozdního stadia cirhózy. 

LN Mají nádory jater souvislost se žloutenkou typu C?

Cirhóza je vlastně jakési jizvení jater, jejich svrašťování, což se může kdykoli zvrhnout v nádor. Pokud je toto jizvení navíc způsobeno virem, ať už jde o hepatitidu B, nebo C, přispívá ke vzniku nádoru samozřejmě i tento „potenciál“. Nejčastěji vznikají karcinomy právě v cirhóze, která je způsobena chronickou hepatitidou B a C.

PSALI JSME:

LN Jedná se v případě nádorů jater už o sféru onkologů, nebo i tento typ jaterního onemocnění řeší hepatologové?
Jde o multidisciplinární přístup, čili my jako hepatologové své pacienty sledujeme a děláme screeningy, abychom nádor odhalili, dokud je malý - především u osob, které jsou ve zvýšeném riziku. Provádíme pravidelné sonografické vyšetření jater a v případě, že se nádor objeví, dokončíme diagnostiku a diskutujeme s chirurgem, zda je problém řešitelný operací. Tedy resekcí nádoru nebo transplantací jater. Pokud ano, zůstává pacient v naší péči. V případě, že chirurgická nebo transplantační léčba není možná, odchází pacient k takzvané paliativní léčbě, která mu může život prodloužit, nikoli však nádor vyléčit. Pak už další péči poskytují onkologové.

LN Vloni zahájil IKEM léčbu chronické hepatitidy C novými antivirotiky. Kolik pacientů se jimi už podařilo vyléčit?
Trojkombinaci antivirotik na hepatitidu C už v naší zemi dostalo asi 230 pacientů. Více než 150 z nich léčbu hradí zdravotní pojišťovny, zbývající byli léčeni v rámci tzv. specifického léčebného programu a klinických studií. Úspěšnost léčby trojkombinací se pohybuje mezi 60 a 70 procenty. Uvedená čísla zahrnují všech 17 pracovišť v České republice, která boceprevir a telaprevir podávají. Takový výsledek jsme očekávali a lze ho hodnotit jako dobrý. Zvláště když vezmeme v potaz, že léčíme pacienty, kteří už jednou v léčbě neuspěli a někteří z nich již mají cirhózu. Pojišťovny totiž hradí trojkombinaci pouze těm, kterým předchozí léky nezabraly. Účinnost léků se odvíjí hlavně od toho, jaký byl typ odpovědi pacienta při předchozí léčbě a zda už pacient cirhózu má, či nikoli.

LN Jste v kontaktu s pracovišti, která tento lék podávají?
Pravidelně se scházíme a o výsledcích této léčby diskutujeme, takže například víme, že ani jedno z oněch 17 pracovišť není zásadně horší nebo lepší. A dohromady nejsme ani významně horší nebo lepší než ostatní země v Evropě. U pacientů, kteří se dříve nevyléčili dvojkombinací, popisují i zahraniční centra vyléčení trojkombinací jen u 60 až 70 procent pacientů. Podíváme-li se na pacienty v cizině, kteří dostávali nová antivirotika jako úplně první léčbu, účinnost se v některých skupinách blíží dokonce 90 procentům. 

LN Lze novou trojkombinací předejít jinak nezbytné transplantaci jater?
Ano, lze to tak chápat, protože ten, komu se nepodaří po určité době zastavit množení viru hepatitidy C v játrech ani novými léky, obvykle dospěje k nutnosti transplantace jater. Ze sledování velkých skupin pacientů vyplývá, že transplantaci jater potřebuje ročně asi 10 procent pacientů s jaterní cirhózou, kterým protivirová léčba nepomohla.

LN Znamená oněch 60 až 70 procent pacientů vyléčených trojkombinací to, že u zbývajících 30 až 40 procent je záchrana života možná už jen transplantací?
Není to tak úplně pravda. Všichni ti lidé ještě nejsou ve stadiu, že by jim játra musela být hned teď transplantována. Všichni nemají tak pokročilou cirhózu, aby potřebovali transplantaci v horizontu měsíců. Mají naději, že se dočkají nového, ještě účinnějšího léku, který zabere i jim. 

LN Příčinou cirhózy jater nemusí být jen žloutenka typu C, ale i tzv. alkoholická choroba jater. Přihlíží se u čekatelů na transplantaci i k tomu, kdo za svou cirhózu „nemůže“ a kdo si ji životním stylem víceméně způsobil sám?
To je naprosto nepřijatelný přístup odporující lékařské etice a snad i zákonu. Je nepřijatelné říci, že si někdo cirhózu „způsobil sám“. Alkoholická cirhóza se totiž vyvíjí u lidí, kteří mají zvýšenou citlivost k alkoholu, takže i když pijí stejně jako jejich přátelé, zrovna oni si játra „propijí“, zatímco zbytek jejich okolí nikoli. Je to velmi složitý problém, proto nelze použít výraz, že si to „způsobili sami“. Alkohol působí na každého úplně jinak. Když se ve světě dělaly studie u mužů, kteří dlouhou dobu pravidelně konzumovali alkohol, zjistilo se, že 60 procent z nich nemá z alkoholu vůbec postižená játra. Pouze 40 procent, ale každý v jiné míře, mělo alkoholickou chorobu. 

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto.

 LN Řadu lidí vaše odpověď možná překvapila, stejně jako schopnost měřit i za těchto okolností profesionálně a bez emocí všem stejným metrem...
Nerad bych, aby to vyznělo tak, že my hepatologové pacienty s cirhózou způsobenou pitím alkoholu vítáme a že se na ně díváme jako na chudáky. To v žádném případě. Jednáme s nimi poměrně tvrdě. Mimo jiné striktně trváme na tom, aby minimálně půl roku před transplantací přestali pít a chodili na pravidelné kontroly do psychiatrické poradny pro závislosti. V našem přístupu však nesmí být patrné vyjádření ve smyslu viny a trestu, to nesmí zaznít. Prostě: Vy jste nemocní, my vás toho zbavíme, ale nejprve se vy sami musíte zbavit toho, co vám tu nemoc způsobilo. A to bylo pití. Když to neuděláte, nepomůžeme vám. 

LN Jak můžeme zjistit, zda máme citlivost k alkoholu vyšší než například naši stejně intenzivně pijící přátelé?
Pozná se to běžným vyšetřením jater, ovšem úplně nejjednodušším opatřením je nepít. V současné době je naše populace poměrně dobře vyšetřena, řada lidí chodí na pravidelné prohlídky v práci, ale občas přijdou pacienti s tím, že i když měli při pravidelných prohlídkách vždycky lehce vyšší jaterní testy, nic se s tím nedělalo. Postavil bych to tedy spíše tak, že každý, komu někdy bylo řečeno, že má vyšší jaterní testy a že to vlastně nevadí, by se měl starat, aby mu bylo vysvětleno, proč to tak má. A samozřejmě ihned přestat pít jakýkoliv alkohol. 

LN Co byste poradil lidem, kteří se chtějí případné cirhózy jater včas vyvarovat? Předně je důležité věnovat se prevenci. Pití alkoholu, užívání drog, sdílení nesterilních stříkaček, pohlavní promiskuita s osobami nakaženými hepatitidou, pokoutní kosmetické zásahy jako piercingy nebo tetování tam, kde tyto zásahy nejsou prováděny odpovídajícím způsobem a na hygienické úrovni -to všechno jsou aktivity, které si v životě můžeme odpustit, a riziko onemocnění cirhózou tak výrazně snížit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!