Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Příušnice opět straší i dospělé Čechy

Zdraví

  7:00
Příušnice coby banální onemocnění dětí? Ne tak docela. „Já je nedávno chytila od svého přítele, který byl dokonce v nemocnici. Byli jsme oteklí, měli horečky. Zejména polykání a kousání bolelo,“ vypráví devětadvacetiletá Jana Štvěrtňová.

Očkování - ilustrační foto foto: ČTK

V poslední době se onemocnění ve velké míře objevuje právě u dospělých. Pro ně je zároveň mnohem nebezpečnější. "Příušnice mohou provázet komplikace, které vyústí v zánět slinivky břišní nebo i zánět varlat. Stává se, že muži pak zůstanou sterilní," varuje lékařka Irena Kudrnovská.

Zatímco v prvním loňském pololetí lékaři ošetřili necelých šest stovek pacientů s příušnicemi, do konce letošního června jim s tímto onemocněním do ordinací zamířily více než dva tisíce lidí. "Mezi pacienty s příušnicemi teď převažují mladí dospělí, kteří tuto nemoc v minulosti neprodělali. To by proti ní byli imunní," říká epidemioložka Alena Olexová.

Důvodů, proč se nákaza tak rozmáhá a napadá spíš dospělé, je podle expertů víc. Například fakt, že povinně se proti příušnicím začalo očkovat až v roce 1987, což mnoho dnešních pacientů "nestihlo".

Příušnice v dospělosti mohou mít vážné následky. Sterilitu

* Pro nemoc je typické zduření jedné nebo obou příušních žláz - objevuje se otok před uchem a podél dolní čelisti a vysoká horečka. Nemocní navíc trpí bolestmi, zejména při kousání a polykání.

* V některých případech (zejména u dospělých mužů) může nemoc napadnout slinivku či varlata (hrozí sterilita). Po prodělání choroby vzniká celoživotní imunita.

* Příušnice se léčí především klidem na lůžku, zábaly a užíváním léků na snižování teploty a na bolest. Při těžším průběhu antibiotiky. * Od roku 1987 se proti příušnicím povinně očkuje, od roku 1995 ve společné vakcíně ještě proti zarděnkám a spalničkám.

* Příušnice jsou virové, vysoce nakažlivé onemocnění. Inkubační doba je zhruba tři týdny.

"Vliv na šíření má ale i cestování. V řadě okolních států se proti příušnicím povinně neočkuje. Zároveň je třeba vzít v úvahu, že žádné očkování není stoprocentně účinné. Na zhruba pět procent lidí nezabere," vysvětluje Radomíra Limberková ze Státního zdravotnického ústavu. Odborníci nevylučují ani selhání vakcíny.

"Na účinnost má vliv její správné skladování, nebo zda byl člověk v okamžiku očkování zdravotně úplně v pořádku," přidává Olexová. V jakém stavu je imunita Čechů ve skutečnosti, experti říci nedokážou. "Po vakcinaci se už nevytvářejí sérologické přehledy, jako to bývalo dřív. Ty mapovaly imunitní stav populace ve všech věkových kategoriích. Takže teď nevíme, jak dlouho vlastně vakcinace vydrží," připomíná Limberková.

Naposledy se příušnice ve velkém objevily v roce 2006. Letošní nákaza zasáhla hlavně Ústecký kraj, kam ministerstvo zdravotnictví už v dubnu nechalo rozvést vakcíny k přeočkování - hlavně dětí a studentů.

Lidé, kteří očkovaní nejsou, příušnice nikdy neměli a chtějí mít větší jistotu, že je nedostanou, mohou zamířit do některého z očkovacích center nebo se poradit s praktickým lékařem. Mírnější průběh příušnic se léčí hlavně zábaly a léky proti bolesti a horečce. Při komplikacích lékaři nasazují antibiotika.