Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Příznaky chronického srdečního selhání? Únava, dušnost a otoky, říká lékař

Zdraví

  6:49
Chronickým srdečním selháním trpí až 200 tisíc Čechů. Jak nemoc poznat včas a lze ji předejít? „Nejlepší prevencí je předejít ischemické chorobě srdeční. Ta totiž nejčastěji vyvolává v těle příčinu srdečního selhání, patří sem i pečlivá léčba vysokého krevního tlaku, korekce případných chlopenních vad a léčba poruch srdečního rytmu,“ říká docent Jan Bělohlávek, PhD, zástupce přednosty kliniky pro akutní a intenzívní péči a vedoucí lékař koronární jednotky.

Lidovky.cz: Jak můžeme chronické srdeční selhání rozpoznat včas?
Typické příznaky jsou plíživé: pomalu se zhoršující tolerance námahy, únavnost, dušnost při námaze, posléze i při běžných denních úkonech v domácnosti, objevení se otoků dolních končetin, nejčastěji kolem a nad kotníky, později na celých lýtkách až k pasu, nebo dokonce napnuté, oteklé břicho.

Lidovky.cz: Jaký je rozdíl mezi levostranným a pravostranným selháním?
Levostranné srdeční selhání je způsobeno poruchou funkce levé komory, která vypuzuje krev do celého těla, tedy dochází především k nedostatečnému prokrvení orgánů, např. ledvin, jater, mozku a k hromadění krve před levou komorou v plicích, tedy překrvení plic až plicnímu edému, což se projeví dušností. Při převážně pravostranném selhání jsou typickými projevy otoky výše zmíněné.

Životní styl lidí s nemocemi srdce a cév je špatný, ukázal výzkum

Lidovky.cz: Co všechno zahrnuje léčba?
Léčba zahrnuje nefarmakologické postupy, tedy především režimová a dietní opatření a farmaka - léky, které zlepšují prognózu a symptomy srdečního selhání. V některých případech i přístrojovou léčbu pomocí různých typu kardiostimulátorů, resp. defibrilátorů a mechanických podpůrných systémů. Poslední možností je pak transplantace srdce.

Lidovky.cz: Jak si můžeme chránit srdce a předejít tak onemocnění?
Nejlepší prevencí je předejít ischemické chorobě srdeční. Ta totiž nejčastěji vyvolává v těle příčinu srdečního selhání, patří sem i pečlivá léčba vysokého krevního tlaku, korekce případných chlopenních vad a léčba poruch srdečního rytmu. V případě, že je již srdeční selhání rozvinuta, pak je cílem snižovat výskyt akutních zhoršení, především pečlivým sledováním v ambulanci internisty, kardiologa, nebo dokonce specialisty na srdeční selhání.

Lidovky.cz: Mohl byste mi v jedné ve dvou větách laicky shrnout chronické srdeční selhání? Je nebezpečnější než infarkt?
Srdeční selhání v té podobě, o které hovoříme, je chronické srdeční onemocnění s relativně vysokou mortalitou, i morbiditou. Jejich srdce laicky řečeno nedostatečně funguje, což znamená, že pacienti mají řadu obtíží, které jim zhoršují kvalitu života, mají sníženou toleranci námahy, jsou unavení, nevýkonní, zadýchávají se při námaze a občas dojde i k závažnějšímu zhoršení, které vyžaduje hospitalizace. Samotný fakt, že pacient touto nemocí trpí mu zvyšuje riziko úmrtí na cca 50 procent do 5 let. Přímé srovnání s infarktem není úplně vhodné, infarkt je akutní onemocnění, nicméně jednou z důležitých komplikací infarktu je právě chronické srdeční selhání a to v situaci, kdy je infarktem postižena významná část srdečního svalu, čímž právě srdce hůře funguje. Tedy tyto dvě diagnózy spolu úzce souvisí, obecně platí, že ischemická choroba srdeční ve všech svých formách (akutních i chronických) je nejčastější příčinou chronického srdečního selhání.

Lidovky.cz: Lze se se srdečním selháním setkat i u mladších jedinců? Jak je to časté?
Lze, ať již jako důsledek zmíněného infarktu myokardu, který postihuje i mladší, tedy myšleno ve věku kolem 40 let, nebo v souvislosti např. s chlopenními vadami nebo samostatně vznikající dysfunkcí levé komory srdeční jako např. u dilatační kardiomyopatie. To je typicky příčina srdečního selhání u mladších, např. ve věku kolem 30 let.

Lidovky.cz: Roste počet pacientů se srdečním selháním u mladší generace?
Je-li myšleno, zda stoupá výskyt srdečního selhání v mladších věkových skupinách, tak na to nejsem schopen jednoznačně odpovědět, nicméně spíše lze konstatovat, že je srdeční selhání v posledních letech lépe diagnostickováno, což se může projevit faktem, že se častěji setkáváme i s pacienty mladších věkových skupiny. Jinak typickým věkem pro chronické srdeční selhání je mezi 60-70 roky s tím, že u srdečního selhání se sníženou funkcí levé komory se jedná spíše o mladší, naopak u srdečního selhání se zachovalou funkcí levé komory spíše o starší.

Češi nejčastěji umírají na nemoci srdce. Příliš solí a málo se hýbou

Lidovky.cz: Kolik lidí u nás trpí na srdeční selhání?Odhaduje se, že takzvaným manifestním srdečním selhání, tzn. že pacient již příznaky má, trpí asi 200 tisíc lidí a dalších 200 tisíc lidí má přítomnu poruchu srdečních funkcí, které se ještě neprojevily.

Lidovky.cz: Jaká je úmrtnost?
Úmrtnost se zásadně liší podle stupně závažnosti srdečního selhání, ale velmi obecně řečeno je riziko úmrtí cca 50 procent do 5 let, asi 15-20 procent do 3 let a v případě akutního zhoršení s nutností hospitalizace do 20 procent.

Lidovky.cz: Ohrožuje více ženy nebo muže?
Toto není tak jednoduchá otázka, srdeční selhání se zhoršenou funkcí levé komory, které je převážně způsobeno ischemickou chorobou srdeční, postihuje častěji muže, naopak srdeční selhání se zachovalou funkcí levé komory je typičtější pro ženy vyššího věku.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.