Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

První šampionát v Sudoku má svou vítězku. Češku

Magazín

  8:28
Lucca - Historicky první mistryní světa v luštění hlavolamů Sudoku se stala Češka Jana Tylová. Na šampionátu v italském městě Lucca porazila v sobotu 84 soupeřů z 22 zemí světa.

Sudoku. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Plachá a nenápadná žena porazila dva sebejisté upovídané Američany - veterány mistrovství USA -Thomase Snydera, šestadvacetiletého studenta chemie z Harvardovy univerzity, a Wei-Ha Huanga, třicetiletého softwarového inženýra firmy Google.

Triumf jedenatřicetileté účetní z mostecké stavební firmy byl pro její soupeře překvapivý. V prvním kole totiž skončila na devátém místě. Mezi prvních osmnáct postoupila jako jediná žena. Soutěžících něžného pohlaví se na mistrovství zúčastnila třetina. „Mezi muži a ženami není žádný rozdíl a já se pokusila dokázat, že dokonce i v logice jsou si rovni,“ řekla Tylová po svém vítězství novinářům.

Se skromným úsměvem převzala cenu z rukou Wayna Goulda, novozélandského soudce v důchodu. Gould hlavolam Sudoku objevil v Japonsku a jeho knihy a webová stránka www.sudoku.com proslavily hru po celém světě. V České republice začaly hlavolamy jako první pravidelně přinášet Lidové noviny.

A co je podle vítězky světového šampionátu nejdůležitější, když se chce člověk stát přeborníkem? Zkušenost a cvik. „Je těžké najít nějakou radu, ale můžu všem doporučit luštit každý den -třeba na různých webových stránkách, kde je spousta her Sudoku,“ říká Tylová.
„Nejlepší je luštit několik hodin denně,“ dodává a přiznává, že ona sama se hře věnovala před mistrovstvím každý den nejméně dvě hodiny. „A teď to nejspíš bude ještě víc,“ odhaduje.

Zatímco pomocí sudoku si šampiónka cvičí mozkové závity, ve zbytku volného času prý protahuje svaly při jízdě na koni.
Luštění Sudoku se v Lucce poprvé představilo jako sport pro diváky. Hráči dosud na turnajích nebyli příliš zvyklí na publikum - mistrovství světa v Lucce je tedy trochu překvapilo. Jejich zápolení s čísly v mřížce mohli tentokrát na papírových tabulích sledovat fanoušci této populární hry. ¨

Podle Wayna Goulda přezdívaného „Guru sudoku“ nebylo snadné se na luštění soustředit v místnosti plné napjatých diváků. Potvrzuje to i „stříbrný“ Snyder.
„Něco takového jsem vlastně ještě nezažil. Trochu mě znervózňovalo stát před publikem a mít za zády všechny ty fotografy, kteří se vás snaží vyfotit ze všech možných úhlů,“ přiznává Snyder.

Přestože sledování přemýšlejících hráčů nevypadá jako příliš divácky přitažlivá disciplína, Gould věří, že i tady má sudoku budoucnost. „Vzpomeňte si na šipky,“ připomíná divácký úspěch britských televizních turnajů v šipkách. „Může to být také podobné jako sledovat velké mistry hrající šachy, jen trochu akčnější,“ dodává. Znepokojený Snyder si tedy podle Goulda bude muset zvykat.

Sudoku se stalo velmi populárním na konci roku 2004, když jeho zařazení Gould navrhl deníku London Times ve Velké Británii. Od té doby se postupně rozšiřuje do celé Evropy. Původ číselné hry však není úplně jasný.

Někteří odborníci na hlavolamy tvrdí, že pochází již z 18. století, jiní zase, že jej v roce 1979 vymyslel Howard Garnes a publikoval pod názvem „Number Place“. Své velké obliby se pak hra dočkala v Japonsku, odkud se později vrátila zpět pod názvem Sudoku.
Hru si oblíbili zejména mladí lidé. Nejsou k ní potřeba žádné zvláštní vědomosti - jako například k luštění křížovek - důležité je zejména logické myšlení a znalost pouhých devíti číslic, které se dosazují do předvyplněné tabulky.

Sudoku nyní vychází ve 400 novinách a magazínech 85 zemí světa (v Česku s ním jako první přišly Lidové noviny), ale rychlost, s jakou se šíří světem, je způsobena především internetem. Pěti knihám s hrou Sudoku patří v současnosti i příčky mezi 150 bestsellery v USA.
Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč