Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kauza UJAK škodí všem soukromým školám, tvrdí ředitel Řechka

Věda

  7:00
PRAHA - Kauza kolem Univerzity Jana Amose Komenského poškozuje pověst soukromých vysokých škol jako celku. Ve čtvrtek to řekl ředitel a kvestor Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva (VŠMIEP) Radek Řechka. Soukromé vysoké školy se podle něj potýkají s předsudky veřejnosti a případy problematických škol je jen posilují.

Univerzita Jana Amose Komenského v Praze foto: Reprofoto

Akreditační komise doporučila, aby UJAK, největší soukromé vysoké škole v Česku, nebyla prodloužena akreditace oboru speciální pedagogika. Důvodem je především nadměrný počet studentů, který prý neodpovídá počtu pedagogů. Vzhledem k opakovaným problémům chce komise zpracovat podnět k zahájení řízení o odejmutí státního souhlasu k provozování školy.

Řechka uvedl, že soukromé vysoké školy by měly mít stejně kvalitní výuku jako veřejné. „Školy se řídí stejnými pravidly,“ řekl. Manažer MBA programů VŠMIEP Leoš Bárta doplnil, že u soukromých VŠ je to obdobné jako v jiných oblastech podnikání. „Určitě je tu někdo, kdo je poloprofesionál nebo dokonce amatér,“ řekl.

Univerzita J. A. Komenského by měla zaplatit dostudování studentů na jiných školách

I když mezi lidmi panuje představa, že soukromou VŠ všichni dokončí, na těch kvalitních by to platit nemělo. Například na VŠMIEP studium v řádném termínu dokončí pouze čtvrtina studentů a i po prodlužování studia zůstane zhruba třetina studentů, která titul nezíská.

Vedení VŠMIEP uznává, že ať je soukromá vysoká škola sebekvalitnější, nemůže mít pověst jako renomované veřejné univerzity. „Žádná soukromka na tom není tak, aby se dostala byť jen na polovinu vnímané hodnoty. Dvěma až třem zavedeným značkám prostě nemůžeme konkurovat,“ uvedl Bárta.

Soukromá Univerzita J. A. Komenského může přijít o oprávnění

V Česku je 44 soukromých vysokých škol. Musejí bojovat o studenty, protože jsou závislé na jejich počtu. Řechka předpovídá, že se řada z nich bude slučovat. „Myslím, že to bude další trend v soukromém vysokém školství. Nevím, jak to mohou ekonomicky zvládat například školy se stovkou studentů,“ uvedl. Připomněl, že na rozdíl od veřejných vysokých škol ty soukromé nedostávají dotace ze státního rozpočtu.

Autoři: ,