Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Co hrozí po povodních? Infekce i přemnožení komárů

Zdraví

  7:00
Nebezpečí spojená s velkou vodou se na většině míst s každou další chvílí snižují, objevují se ale jiná ohrožení. Pokud bydlíte v záplavových oblastech nebo jejich blízkosti, měli byste si dát pozor na to, co jíte a pijete. Rizika ale hrozí po celé republice. V parcích a lesích padají stromy, očekává se přemnožení hmyzu. Podívejte se na praktický seznam základních opatření, jak minimalizovat následky povodní.

Voda začala přes protipovodňovou stěnu v Hoříně přetékat v úterý odpoledne. foto: MAFRA - Michal Sváček

  • Nebezpečné parky
    Primátor hlavního města zakázal v úterý vstup do všech parků. Důvod je prostý - půda je podmáčená a padající stromy ohrožují obyvatele Prahy na životech. V pondělí tak zemřela žena v Průhonickém parku, která šla venčit psa. Padající stromy zkomplikovaly také dopravu ve Středočeském kraji i na severu Čech.
    Opatření: Lidé by se měli vyvarovat pohybu v lese, na zahradách a v parcích.

O zákazu vstupu do parků čtěte:

  • Přemnožení komáři
    Za několik dní dojde pravděpodobně k přemnožení komárů a dalšího hmyzu. Když se totiž řeky vylily ze svých koryt do polí a lesů, vytvořily přímo ideální podmínky pro množení bodavého hmyzu. Mohou se tak šířit nemoci, třeba nebezpečná borrelióza.
    Opatření: Nepohybovat se v okolí řek, vhodné je i použití repelentů.
  • Infekce a nákazy
    Hlavní hygienik už varoval, že lidé v záplavových oblastech jsou vystaveni extrémnímu stresu, což má dopady i na jejich imunitu. Lidé by si měli zkontrolovat, zda jsou očkovaní proti tetanu, na lehkou váhu by neměli brát základní pravidla hygieny. Zvlášť nutné je všímat si i drobných ranek, které může po styku s kontaminovanou vodou zasáhnout infekce. 
    Opatření: časté mytí rukou, přeočkování, používání dezinfekcí a rukavic.
  • Plísně v domech
    V zaplavených objektech se s největší pravděpodobností po opadnutí vody objeví plísně. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo doporučený seznam, jak se proti nim bránit. Už na první známky plísně by měly lidé použít přípravky s protiplísňovými účinky. Podle rozsahu plísně je nutné zvolit správný postup. Ať už jde o mechanické odstranění (oškrábání, otlučení omítky, otření) či pravidelné postřiky dezinfekcí. Plísně nikdy neodstraňujte za sucha, došlo by tím k rozptýlení spórů, které jsou pro člověka škodlivé. Při odstranění používejte ochranné pracovní pomůcky a často větrejte.
    Opatření: mechanické ošetření, postřiky dezinfekcí, časté větrání.

Jak postupovat při sanaci studní?

V záplavových oblastech je nutné provést sanaci šachtových studní. Je nutné počkat na úplné opadnutí povodňové vody, poté odstranit případné nánosy a počkat na opadnutí spodních vod. Pokud nebyla studna povodní přímo zasažena, stačí provést jednorázovou „šokovou“ dezinfekci a nechat provést rozbor vody. Pokud studna byla povodní zasažena, bývá většinou nutné provést kompletní sanaci:

  • Nejdříve je nutné mechanicky očistit vnější stěny studny a čerpací zařízení. Tlakovou čistou vodou se zbavíme bahna a nečistot. 
  • Kalovým čerpadlem odčerpáme celý objem vody.
  •  Pomocí svíčky zjistíme přítomnost jedovatých plynů. Případně je nutné je odstranit vývěvou nebo kompresorem. 
  • Důkladně očistíme vnitřní stěny a dno a znovu odčerpáme vodu, kterou odvádíme do odpadu nebo dostatečně daleko po sklonu terénu. Pokud ale používáme větší množství dezinfekce, je nutné vodu odvézt do čistírny odpadních vod, aby nedošlo k poškození vegetace a půdy.
  • Stěny a čerpací zařízení omyjeme dezinfekcí a mýdlovým roztokem, používáme ochranné prostředky. 
  • Opláchneme čistou vodou, kterou znovu odčerpáme.
  • Vyměníme pokryv dna, přidáme dezinfekci pitné vody, který necháme asi dva dny působit. Po několika hodinách odpustíme trochu vody, a tím načerpáme vodu ze studny a dezinfikujeme tak rozvodného potrubí.
  • Asi za 2 až 3 týdny necháme provést základní rozbor.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!