Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rodiče, mluvíte s dětmi o alkoholu? Přečtěte si desatero

Zdraví

  7:00
PRAHA - Zpřísnění postihů za nalévání alkoholu dětem a mladistvým, které chystá ministerstvo zdravotnictví nic nevyřeší. Tvrdí to přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky profesor Tomáš Zima. Důležité podle něj je, aby zároveň fungovala i důsledná kontrola dodržování zákona. Ten nalévání dětem a mladistvým zakazuje.

O alkoholu je třeba s dětmi mluvit. foto: Shutterstock

Zima to uvedl při představení projektu Pobavme se o alkoholu, který je zaměřen na prevenci pití u školáků.

Podle Evropské školní studie z roku 2011 jen necelá dvě procenta šestnáctiletých Češek a Čechů nemají zkušenost s alkoholem. Mladí lidé v ČR pijí víc než jejich evropští vrstevníci. Zatímco v průměru se v posledním měsíci napilo 57 procent evropských školáků, v ČR čtyři pětiny.

K TÉMATU:

"Nejenže je Česko první, ale situace se stále zhoršuje," potvrdil spoluautor studie Ladislav Csémy. Problém vidí také v tom, že mladí lidé v ČR se opíjejí víc než jejich vrstevníci jinde. Nadměrné dávky, tedy víc než pět piv, pět sklenek tvrdého alkoholu či vína naráz vypilo 54 procent českých školáků. Předstihli je jen žáci z Dánska a Malty.

"Je to dáno benevolencí státu, který nepostihuje ty, kteří porušují zákon, tedy nalévají mladistvým a dětem. Nikdo to neřeší," řekl profesor. Za opakované nalévání dětem a mladistvým hrozí pokuta až jeden milion korun, ministerský návrh zákona ji zvyšuje až na tři miliony, v úvahu připadá i ztráta či zákaz živnosti.

"Ano, ať se zákon zpřísní, ale když nikdo nebude na dodržování dohlížet, nic se nezlepší. O černém trhu s alkoholem všichni věděli, že se alkohol prodává ve stáncích s novinami a na tržištích, a teprve když umřou téměř tři desítky lidí na otravu metanolem, najednou se zjistí, že se musí něco dělat," řekl profesor.

Důležitá je role rodičů

Podle ankety Fóra Pijte s rozumem, která se uskutečnila ve 130 základních školách, jsou údaje o negativních dopadech alkoholu na dětský organismus ve školních osnovách. Nejúčinnější preventivní apel by měl vycházet z rodin, myslí si to 83 procent oslovených ředitelů a preventistů, jen pět procent ovlivní škola.

Zima připomněl, že škodlivost alkoholu pro vyvíjející se organismus potvrdila řada studií. U dětí a dospívajících rychleji vzniká závislost, rozvíjí se jaterní cirhóza, nervové poruchy a další poškození organismu.

Desatero zodpovědného přístupu ke konzumaci alkoholu - rady rodičům

1. Rozhovor o alkoholu neoddalujte. Čím dříve budou děti chápat dopady na organismus, tím menší bude riziko, že začnou pít.

2. Upozorněte dítě, že nemusí podléhat tlaku vrstevníků. Jediné, co musí, je rozhodovat samo za sebe.

3. Proberte s dítětem aspekty pití alkoholu. Dítě ovlivňuje, co říkáte a děláte.

4. Dítě raději slyší smysluplná pro a proti, nikoli zákazy a strašení. Informované děti se v budoucnu stavějí k pití alkoholu zodpovědněji.

5. Správná rozhodnutí častěji dělají děti z rodin, kde panuje důvěra. Děti musejí vědět, že se mohou se vším svěřit, aniž je rodič odsoudí.

6. Dopřejte dětem svobodu, která je ohraničena jasně danými mantinely. Stanovte pravidla, například přijď domů v domluvenou hodinu, nesedej do auta s opilým řidičem.

7. Nebraňte dětem, aby se šly s vrstevníky bavit, ale ujistěte se, že se dostanou v pořádku domů. Číslo a peníze na taxi mohou pomoci předejít nešťastným událostem.

8. Buďte pro dítě správným vzorem, jenom tak uvěří vašim slovům. Výchova postrádá smysl, pokud tvrdíte, že opíjení poškozuje mozek, a přitom chodíte domů opilí.

9. Ujistěte se, že dítě chápe, co je a není přijatelné. Dítě vidí pití v reklamě, filmu, u dospělých kolem, proto je pro ně těžké rozumět, proč pít nesmějí.

10. Ukažte dětem, kde naleznou informace podané pro ně zábavnou a zajímavou formou. Navštivte společně webové stránky www.pobavmeseoalkoholu.cz, www.pijsrozumem.cz a www.forum-psr.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!