Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ruský bloger srovnal Soči s hrami v Berlíně v roce 1936

Magazín

  7:00
MOSKVA - Protesty ruských politiků, státních médií i řady ruských sportovců dnes vyvolal komentář satirika a spisovatele Viktora Šenderoviče, který na webových stránkách rozhlasové stanice Echo Moskvy nepřímo přirovnal zimní olympiádu v Soči k olympijským hrám z roku 1936 v nacistickém Berlíně. Poslanecká frakce vládní strany Jednotné Rusko žádá omluvu a komunisté posílení cenzury. Autor článku ani rozhlasová stanice se omluvit nehodlají.

Slavnostní zahájení XXII. zimních olympijských her foto: Reuters

Šenderovič komentoval úspěch mladé ruské krasobruslařky Julije Lipnické, která o víkendu v soutěži družstev suverénně ovládla krátký program i volnou jízdu. Její vítězství přirovnal k triumfu německého koulaře Hanse Woellkeho, který v Berlíně v roce 1936 vybojoval zlatou medaili pro hitlerovské Německo.

"Velmi se mi to děvče líbí," napsal Šenderovič o Lipnické. "Kdybyste ale věděli, jak se Berlíňanům líbil v létě 1936 vrhač koulí Hans Woellke, symbolizující mladost nového Německa," pokračoval. "Cosi nám brání obdivovat jeho vítězství. Součástí ceny za tento sportovní úspěch bylo Dachau, Coventry, Chatyň i Leningrad. Nebyla to jistě vina Hanse, ale tak nějak k tomu přispěl," uvedl autor komentáře s odkazem na místa nacistických válečných zločinů.

Bouře nevole v parlamentu

V dolní komoře ruského parlamentu dnes vyvolal jeho komentář bouři nevole. Do čela kritiků se postavil vlivný šéf parlamentní frakce hlavní kremelské strany Jednotné Rusko Vladimir Vasiljev, který vyzval rozhlasovou stanici Echo Moskvy, aby se za Šenderovičovy údajně fašistické výroky omluvila.

"Společnost nepromíjí urážky veteránů války ani těch, kdo se už sami bránit nemohou," prohlásil poslanec. Komunisté v parlamentu žádají zpřísněný dozor nad médií, ke kritice se připojila i řada ruských sportovců, například bývalá reprezentační bobistka Irina Skvorcovová.

Rozhlasová stanice se ale za kritizovaný komentář omluvit nehodlá, omluvu nechystá ani sám Šenderovič. "Můj text obsahuje jasný názor, žádné veterány neurážím," prohlásil. Šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov konstatoval, že komentář z blogu může odstranit jen sám autor, rozhlasová stanice nic takového udělat nehodlá.

Šenderovič se v komentáři o vztahu sportu a politiky zmínil rovněž o okupaci Československa v roce 1968. "Bylo v té době možné fandit Michajlovovi, Petrovovi, Charlamovovi?" připomněl autor čtenářům slavné útočníky "sborné", časté soupeře československé reprezentace.

"Bylo možné opomíjet, že slavní odchovanci líhně (trenéra Anatolije) Tarasova jsou zároveň představiteli armády a státu, který právě okupoval Československo? Že hymna SSSR je pro Čechy tím, čím je pro nás (nacistická hymnická píseň) Horst-Wessel-Lied? Nikoli, ignorovat to možné nebylo," píše Šenderovič.

Autoři: ,