Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ruský vědec chtěl křížit lidi s opicemi. Pokusy financoval Stalin

Věda

  6:52
Bylo by možné vytvořit křížence mezi člověkem a opicí? Patrně vám to zní jako bizarní nápad. Na začátku 20. století se tím ale vědci opravdu zabývali. A výzkum křížení lidí s opicemi finančně podpořil přímo Stalin.

Šimpanzi bonobo na snímku. Lidoopi patří k Einsteinům zvířecí říše a podobné zkušenosti si snadno zapamatují. Nově získanou dovednost si předávají z generace na generaci. Mláďata šimpanzů bedlivě sledují, co a jak dělá jejich matka, a snaží se ji napodobit. foto: Shutterstock

„Pro sovětskou vědu byla 20. léta zlatým věkem. Všechno bylo možné,“ říká historička Alexis Pogorelskin. Hlavním zastáncem této myšlenky byl ruský vědec Ilja Ivanovič Ivanov. S mezidruhovým křížením měl totiž bohaté zkušenosti. Podařilo se mu například zkřížit zebru s oslem nebo s koněm Převalského. Věřil proto, že i spojení člověka a opice je možné.

O spojení člověka s opicí snil Ivanov už od roku 1910 a dokonce zpracoval náčrty, jak by mohli kříženci vypadat. V roce 1925 se na Ivanova usmálo štěstí. Sám Josif Stalin mu přidělil vysoký vědecký grant (v přepočtu šlo asi o tři miliony korun). Stalin byl tehdy oslněn zprávami o genetických pokusech v Německu a možnost vytvoření „superopice“ nebo „superčlověka“ ho uchvátila.

Šimpanz

Ivanov okamžitě odjel do Afriky a začal pracovat na splnění svého snu. Chtěl zde umělé oplodnit šimpanzí samice lidským semenem. V africké Guinei se pokusil inseminovat tři šimpanzí samice, ale žádná z nich nezabřezla. Nicméně nadále věřil tomu, že jeho teorie je pravdivá, a že člověka se šimpanzem zkřížit lze. Z dokumentů v ruských archivech vyplývá, že této teorii věřil i Stalin. Někteří historici tvrdí, že se mu zamlouvala myšlenka využít případné křížence jako silné a agresivní vojáky.

Když se Ivanov z Afriky vrátil, rozhodl se přemístit do Gruzie a tam v pokusech pokračovat. Ale jinak. Chtěl oplodnit dobrovolnice opičím spermatem. Tento postup měl pro Ivanova klíčovou výhodu, nebylo nutné mít k dispozici tolik zvířat. Stačil jen jeden dárce. Do Gruzie si proto nechal přivézt orangutana jménem Tarzan. Ivanov marně hledal dobrovolnice, které by se nechaly oplodnit opičím spermatem, jednu našel až v roce, ve kterém orangutan Tarzan zemřel. Tyto pokusy se proto nikdy neuskutečnily.

Více se o mezidruhovém křížení dozvíte ve videu.

Autor: