Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rusům se zřítila raketa, odložili lety do kosmu

Věda

  16:29
MOSKVA - Rusko odložilo plánovaný start rakety Sojuz-2, která měla v příštích dnech na oběžnou dráhu ze severoruského kosmodromu Pleseck vynést družici navigačního systém Glonass. Podle ruských médií je důvodem středeční nehoda nákladní lodě Progress, která se zřítila, když se ji nepodařilo vynést na správnou oběžnou dráhu.

Raketa Sojuz měla dopravit do vesmíru loď Progress. foto: ČTK

Velitel ruských kosmických vojsk generálporučík Oleg Ostapenko novinářům řekl, že start Sojuzu-2 se nejspíš uskuteční až v první dekádě měsíce září.

Raketa, která už byla připravena ke startu, bude odvezena z odpalovací rampy a podrobena zevrubné kontrole.

Podle tiskové služby ruské kosmické agentury Roskosmos havárie lodi Progress naopak neohrozí start kosmické lodi Sojuz, která se má počátkem září vydat k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Spojení s ISS je plánováno na 8. září.

Ruský premiér Vladimir Putin přikázal Roskosmosu, aby radikálním způsobem změnil kontrolní systém a přejímku kosmických přístrojů jak ve výrobní fázi, tak i těsně před startem. Novinářům to řekl šéf tiskové služby premiéra Dmitrij Peskov. Podle moskevského rozhlasu začala havárii vyšetřovat ruská generální prokuratura.

Loď vezla náklad pro ISS

Nákladní loď Progress odstartovala ve středu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a mířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Progress M-12M měl na palubě více než 3,5 tuny nákladu pro posádku ISS, hlavně vodu, potraviny, kyslík a palivo. S orbitálním komplexem se měl spojit v pátek.

ZBYTKY LODI MOHOU ZAMOŘIT ŘEKY

Havárie, která byla první za více než třicetiletou historii těchto nákladních lodí, bude mít podle ruských expertů velmi nepříznivé důsledky. Především zpochybnila spolehlivost zásobování Mezinárodní vesmírné stanice, respektive reputaci ruských raket a kosmického odvětví vůbec. Navíc havárie může pro oblast Altaje znamenat ekologickou katastrofu.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace už místní obyvatele varovalo, že úlomky kosmické lodi mohou být toxické. Také kosmické palivo je toxické a podle ruského serveru NEWSru.com hrozí, že by mohlo kontaminovat altajské řeky.

Od zastavení letů amerických raketoplánů letos v létě, jsou ruské lodi Progress jediným dopravním spojením s vesmírnou stanicí.

Jen 325 vteřin

Na konci první fáze letu se měl Progress oddělit od Sojuzu. To se ale kvůli nedostatečnému výkonu nosné rakety nestalo. K havárii došlo 325 sekund po startu a poté nákladní loď částečně shořela v hustých vrstvách atmosféry a její zbytky se spolu s třetím stupněm nosné rakety zřítily na Zem.

Dopadly na území ruské Altajské republiky při hranicích s Čínou a Kazachstánem, kde po nich nyní pátrají ruští experti.

Podle agentury ITAR-TASS je pátrání zatím bezvýsledné, mimo jiné i proto, že v oblasti předpokládaného dopadu - v Čojském okrese Altajské republiky - je nestabilní počasí. Průzkumné lety vrtulníků už skončily, další jsou plánovány na pátek.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace už místní obyvatele varovalo, že úlomky kosmické lodi mohou být toxické. Také kosmické palivo je toxické a podle ruského serveru NEWSru.com hrozí, že by mohlo kontaminovat altajské řeky.

Astronauti vystačí se zásobami, zatím

Ruské středisko řízení vesmírných letů (CUP) hned po havárii ujistilo, že astronauti na ISS mají dostatečné zásoby až do příštího příletu nákladní lodě Progress, a vyloučilo, že by kvůli nynější havárii musela být posádka stanice evakuována. Ruská vesmírná agentura Roskosmos nicméně ze své internetové stránky stáhla všechny informace o příštích letech k ISS. Ty se měly uskutečnit 22. září a 28. října vždy s pomocí raket Sojuz.

Na ISS je nyní mezinárodní posádka složená ze šesti kosmonautů. Podle ruského kosmického experta Sergeje Puzanova mají na stanici zásoby na dva až tři měsíce. Proto ztráta Progressu podle něj neznamená kritickou situaci.

POSÁDKA NA ISS:

Na ISS je šestičlenná posádka, která je složena ze tří Rusů, dvou Američanů a Japonce: Andrej Borisenko, Alexandr Samokuťajev, Sergej Volkov, Ronald Garan, Michael Fossum a Satoši Furukawa.

Posádka na ISS složena ze tří Rusů, dvou Američanů a Japonce

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...