Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rychlá doba nočnímu odpočinku nepřeje, varuje neurolog

Zdraví

  6:35
Čím dál více pacientů navštěvuje kvůli problémům se spaním specializované spánkové poradny. Nejrozumnější cestou k nápravě je zvyknout si na pravidelný spánkový režim, radí neurolog a somnolog Martin Pretl, vedoucí spánkové poradny INSPAMED.
V hotelu (ilustrační foto)

V hotelu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Podle výzkumů spíme čím dál méně. Jak si to vysvětlujete?
Výzkumy to skutečně tvrdí a zní to logicky. Doba se zrychluje, nabízí se nám čím dál více zábavy a možností trávení volného času. Večer už nesedíme doma, ale chodíme se bavit nebo se vzděláváme. Čímdál méně lidí pracuje v odvětvích, kde se musí respektovat denní doba, naopak přibývá lidí pracujících ve službách. Pracovní doba se kvůli tomu posouvá do večerních hodin, pracujeme častěji na směny, obchody jsou otevřené i večer. To všechno klade nároky na to, abychom byli vzhůru déle.

LN Kolik hodin denně bychom tedy měli spánku věnovat?
Spát máme tolik, abychom byli vyspalí, odpočatí a cítili se dobře. To je základní pravidlo. Oficiálně se doporučuje čtyři až devět hodin denně, což je dost široké rozmezí - a ani do něj se někteří spáči nevejdou. Výjimky mohou spát pravidelně méně či déle, aniž by to svědčilo o nějaké chorobě. Studie v poslední době nejčastěji prokazují, že ideální doba spánku je mezi sedmi a osmi hodinami. V praxi ale ideál ne vždy funguje.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Je zdravé dopřát si například o víkendu spánek po obědě?
Není to ideální. Měli bychom v noci spát tak dlouho a tak kvalitně, abychom byli vyspalí a odpočatí po celý den a odpolední spánek nepotřebovali. Pokud ale někdo praktikuje odpolední siestu celý život a je zdravý, nelze proti tomu nic namítat. Například jižní národy s tím nemají problém. Tam jsou na to ale lidé zvyklí. Organismus by si měl obecně zvyknout na určitý režim, který je dobré dodržovat. Měli bychom chodit spát každý den ve stejnou hodinu a stejně tak i vstávat. Pokud tento režim například o víkendu porušíme, třeba když jdeme spát později a přispíme si, naše tělo začne být zmatené, nabouráme mu stereotyp, na který si už zvyklo. Jestliže tělu děláme v režimu spánku zmatek, může to vést například k nespavosti.

LN Jaké jsou nejčastější poruchy spánku?
Nejrozšířenější je kromě nespavosti spánková apnoe. Nadměrnou denní spavostí se projevuje narkolepsie. Velmi častý je syndrom neklidných nohou. Projevuje se nutkavými pohyby končetin v důsledku nepříjemných pocitů v nich. Vyskytuje se hlavně ve večerních hodinách, v klidu, když sedíme u televize či v kině nebo v posteli před usnutím, kdy pohyby končetin proces usínání narušují. Kvalitní a hluboký spánek znemožňuje další podobná choroba -periodické pohyby končetin ve spánku, při nichž dochází ke krátkým probuzením. Spánek pak není dost hluboký, podobně jako při spánkové apnoi.

LN Jak se spánková apnoe projevuje?
Zástavami dechu, apnoemi, které jsou ukončeny hlasitým zvukem, chrápáním. Při tom dochází ke krátkému probuzení neboli mikroprobuzení, které si nepamatujeme. Tato probouzení zabraňují prohloubení spánku, které je nutné k občerstvení organismu. Po každém takovém mikroprobuzení nám navíc stoupne srdeční frekvence a krevní tlak, během zástav dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což má vliv na rozvoj chorob srdce a cév a také na metabolismus glukózy. Pokud se spánek nemůže dostatečně prohlubovat, spíme mělce a budíme se unavení.

LN Má smysl řešit problémy se spánkem pomocí prášků?
Krátkodobou nespavost tímmůžeme řešit. Třeba v případě, že jsme měli špatný den nebo nás čeká něco nepříjemného. Dlouhodobě by se prášky však nespavost řešit neměla. Akdyž, tak pod dohledem lékařů.

Muž usnul v trávě, kde ho omylem přejelo auto (ilustrační foto).

LN Co třeba nahradit prášky neškodným meduňkovým čajem nebo teplým mlékem s medem, jako to dělávaly naše babičky?
Proti takovým neškodným rituálům nic nenamítám, nesmíme se ale stát jejich otroky. Pokud vás vykolejí, že došel med nebo meduňka, a neusnete kvůli tomu, je to špatně.

LN Co byste tedy chronickým nespavcům poradil?
Dodržovat spánkovou hygienu. V pravidelnou dobu chodit spát a vstávat. Ideální je dobře větraná místnost bez hluku a světla s teplotou 18 až 20 stupňů. Jíst bychom měli naposledy tři až čtyři hodiny před usnutím. Před spaním nepracovat, nečíst detektivky, nepít stimulující nápoje včetně černého nebo zeleného čaje, nekouřit. Nevhodná je výrazná fyzická aktivita, ku prospěchu může naopak být nenáročná procházka. Samozřejmě není jednoduché všechny rady dodržovat. Nejčastější příčinou nespavosti je stres a bolest. Odstranit v dnešní době stres v práci nebo rodině ale není jednoduché. Stejně tak se ne vždy můžeme stoprocentně zbavit chronické bolesti.

LN Často slýcháme, že je důležité chodit spát před půlnocí, protože v tu dobu je spánek nejkvalitnější
Záleží na tom, jaký je kdo typ, zda skřivan či sova. Nejkvalitnější spánek z hlediska regenerace organismu je v jeho první třetině či polovině. To znamená, že když jsme skřivani, tak toto tvrzení platí. Pokud jsme typem sovy, tak je pro nás přirozené chodit spát třeba až po půlnoci a nejosvěživější spánek je pro nás tedy po půlnoci.

LN Je pravda, že potřeba spánku v průběhu života kolísá?
Ano. Délka spánku se ustaluje po dvacátém roce života. Ve středním věku začínáme spát o trochu méně. Také je pravda, že starší lidé spí mělčím spánkem.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.