Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

S prodlužující dobou života bude přibývat lidí s demencí, říká Höschl

Zdraví

  6:47
Dříve byli za líné. Dnes víme, že mají depresiRoční náklady na léčení duševních poruch jdou do desítek miliard korun, říká ředitel Národního ústavu duševního zdraví profesor Cyril Höschl. S prodlužující se dobou života bude také přibývat lidí s demencí, ačkoli nárůst počtu nemocných se oproti předpokladům zpomalil.

Psychiatr Cyril Höschl foto: MAFRA- Petr Topič

LN Proč se některých nemocí bojíme více než jiných? A proč se stejně nedokážeme přimět ke zdravému životnímu stylu, když víme, že třeba kouření významně ovlivňuje míru rizika?
Bojíme se především takových nemocí, které viditelně znetvořují nebo handicapují nebo na něž se umírá. Informace o tom dostáváme jak z okolí (víme, na co zemřeli naši blízcí), tak z médií, která v případě různých epidemií „straší“, což je logické. U tichých zabijáků, jako je vysoký krevní tlak či cukrovka, nemoc dlouho nevnímáme a její hrozbu pro sebe popíráme. V tomto popření se ujišťujeme mimo jiné hazardním chováním, jako bychom si chtěli potvrdit, že nás se to přece netýká. Říká se tomu „tahat čerta za ocas“. Tento mechanismus vidíte často u kuřáků. Okolo tluče rakovina plic na dveře, ale oni mají pocit, podobně jako u ruské rulety, že to přežijí.

Pomáhájí snášet bolest a bojovat proti depresi. Přátelé působí jako přírodní morfin

LN Co to může změnit, tedy krom vlastního onemocnění?
Zkušenost je nepřenosná, musí se zažít, aby byla zkušeností. Pokud sám neonemocním, nedokážu se chovat tak, jako kdybych onemocněl, nedokážu se šetřit. Na neschopnosti řídit se preventivními radami se podílí také nedostatek vůle a někdy i prokrastinace – začnu až od zítřka, až od Nového roku... To se týká zejména alkoholu, přejídání, nedostatku pohybu. Většina lidí se neřídí tím, o čem vědí, že by jim prospělo. Kouří dokonce i někteří onkologové. Také jsem znal tlustého obezitologa.

LN Jakých nemocí bychom se skutečně měli bát?
Nemyslím, že bychom se měli nemocemi strašit. Skutečně závažná onemocnění jsou ta, na něž se umírá, ta, která nás vyřadí z původní životní dráhy, a ta, která jsou přenosná a mohou se lavinovitě šířit. Některým můžeme předcházet, některým, jako je třeba amyotrofická laterální skleróza, ne. Nemá cenu se obávat chorob, které se vyskytují v jednom případě z milionu, jako třeba některé prionové demence. Pravděpodobnost výskytu se mění s mírou dědičnosti a s rodinnou zátěží, již je třeba vzít v potaz. Daleko vhodnějším přístupem než strach je informovaná zodpovědnost spojená s vůlí angažovat se tam, kde je prevence možná.

LN Poslední dobou se mluví až o epidemii depresí a úzkostí. Skutečně přibývá nemocných, nebo se jen lidé více domáhají léčby?
Nárůst deprese je už takové klišé. Předně nejsme schopni rozlišit, co je skutečný nárůst výskytu depresivní poruchy a co je pouze důsledek lepší osvěty, větší dostupnosti léčby a menší stigmatizace psychiatrické péče, takže o ní více nemocných otevřeně mluví. Svůj podíl má také měnící se diagnostika spolu se stále se snižující náročností kritérií – vulgárněji řečeno, mnozí z těch, kdo byli dříve považováni za líné, jsou diagnostikováni jako depresivní.

Zoufalá žena - ilustrační foto.

LN Ale spotřeba antidepresiv stoupá.
Je to dáno několika faktory. Jednak přibývá lidí s diagnózou deprese, ať už proto, že jich je skutečně více, nebo proto, že se jich více odhalí. Dále antidepresiva berou i lidé, kteří mají úzkostné poruchy, těch je mnoho a dříve se léčily převážně benzodiazepiny, od čehož se ustupuje. Souvisí to také s rostoucí úspěšností antidepresiv v léčbě nespavosti. A také s tím, že antidepresiva již mohou předepisovat nejen psychiatři, ale i další specialisté, zejména však všeobecní lékaři, kterých je nejméně pětkrát víc než psychiatrů. Ve všech těchto případech je převážně dobře, že se tak děje.

LN Jaká je spotřeba antidepresiv u Čechů?
Česká republika je ve spotřebě antidepresiv ve srovnatelných, definovaných denních dávkách na 1000 obyvatel na den daleko za jinými zeměmi. V roce 2013 to bylo na Islandu 118, ve Velké Británii 82, ve Finsku okolo 70, Španělsku 67, Německu 53, v České republice 49 a na Slovensku 38 dávek. Znamená to, že léky u nás dostává 4,9 procenta populace, což je málo, neboť výskyt deprese v populaci je mnohem vyšší a odhaduje se podle různých zdrojů na šest až patnáct procent. Deprese je tedy stále pod léčená. Ještě zajímavější však je, že spotřeba antidepresiv je daleko menší než spotřeba jiných léků, o nichž se ze záhadných důvodů tolik nemluví. Například ACE inhibitory neboli léky na tlak dosahují 240 denních dávek na 1000 lidí, hypolipidemika „na cholesterol“ 105, pohlavní hormony, léky na cukrovku a blokátory kalciového kanálu („na tlak“, „na srdce“) zhruba 75 až 80 denních dávek na 1000 lidí. Takže spotřeba antidepresiv je u nás jak vzhledem ke skutečné potřebě, tak vzhledem k ostatním lékům stále poměrně nízká.

LN Co všechno případný nárůst počtu lidí s duševními potížemi způsobuje?
Duševní poruchy představují obrovskou socioekonomickou zátěž pro společnost a břemeno pro rodinné příslušníky a nejbližší okolí nemocného. Roční náklady na jejich léčení jdou do desítek miliard korun a předpokládá se, že dopady jejich eventuálního neléčení by byly ještě vyšší, pominemeli etickou stránku věci, což nemůžeme.

LN Je pravda, že nás čeká přibývající počet nemocných s Alzheimerovou chorobou? Jak bude vypadat život v takovém světě, když už dnes je málo zařízení, která mohou rodinám v takové situaci pomoci, nebo jsou příliš drahá?
Nemocných s Alzheimerovou Fischerovou demencí (AFD) stále přibývá. Mimo jiné proto, že jde o onemocnění spojená s vyšším věkem – a toho se ruku v ruce se zlepšujícími se podmínkami dožívá stále více lidí. V poslední době se ale zdá, že se nárůst počtu nemocných oproti předpovědi poněkud zpomaluje. Přesto je prozřetelné z politického i ekonomického hlediska orientovat se jak na výzkum této zákeřné choroby, tak na její zvládání.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...