Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Šance dětí zvítězit nad leukémií stoupla, díky českým lékařům

Zdraví

  14:38aktualizováno  15:20
PRAHA - Mezinárodnímu týmu, který vedli čeští lékaři, se podařilo zvýšit šanci dětí s akutní leukémií. Výsledky zveřejnil v těchto dnech prestižní americký časopis Journal of Clinical Oncology a novinářům ji představil koordinátor studie přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol profesor Jan Starý.
Leukémie.

Leukémie. foto: Shutterstock

Studie sledovala 5060 dětí léčených ve 130 centrech v 15 zemích tří kontinentů, z ČR v ní bylo 291 dětí. Výzkum se vedl v letech 2002 až 2007, v dalším období byli pacienti sledováni. "Při hodnocení pěti let od propuknutí choroby se potvrdilo, že se podařilo zachránit život 82 procentům dětí. Optimalizací léčby jsme vylepšili naději na vyléčení naprosté většině malých pacientů," uvedl.

Akutní lymfoblastická leukémie je nejčastější dětskou rakovinou ve vyspělých zemích, v ČR ji lékaři ročně zjistí zhruba u 70 dětí. Ještě před 50 lety byla stoprocentně smrtelná, první vyléčené dítě bylo v Motole diagnostikováno v roce 1969. V polovině 80. let tu vyléčili 67 procent dětí, v současnosti, po využití výsledků studie, až 89 procent.

Dá se předpokládat, že se u některých ještě nemoc může vrátit, výsledek by ale neměl klesnout pod 85 procent.

"My jsme na základě výsledků studie změnili diagnostiku dětské leukémie a hodnocení časné odpovědi na léčbu, tím pádem dostane dítě léčbu, která je mu šita více na míru, než tomu bylo dosud. Děti, které mají vyšší riziko, dostanou intenzivnější léčbu, třeba i transplantaci kostní dřeně, čili významná změna k lepšímu," shrnul dopad studie pro pacienty léčené v českých centrech Starý. Ocenil i to, že děti, které tak intenzivní léčbu nepotřebují, jí mohou být díky studii ušetřeny, protože jim zabírá dostatečně léčba standardní.

ČTĚTE TAKÉ:

Léčba je náročná, dlouhodobá a přináší řadu akutních, i život ohrožujících komplikací. Navíc se u 20 procent vyléčených nemoc vrací a nutná je další léčba, včetně transplantace kostní dřeně. V posledních 30 letech nebyl do počáteční léčby dětské leukémie zařazen žádný nový lék, pokroků dosahují lékaři úpravou dávek léků a schémat léčby.

Pro statisticky vyhodnotitelné výsledky potřebovali lékaři sledovat větší soubory pacientů, než jsou dostupné v každé jednotlivé zemi, což umožnila právě zveřejněná interkontinentální studie.

Dětská leukémie se léčí chemoterapií, léky zabíjejí leukemické buňky. Tzv. léčebný protokol se dělí na čtyři fáze, liší se intenzitou léčby a složením léků. Studie prokázala, že zintenzivňovat léčbu ve třetí fázi u všech pacientů nepřináší očekávaný efekt. Pomáhá jen těm, které vyhodnotí diagnostické testy jako vysoce rizikové. Není tedy nutno jí zatěžovat všechny pacienty a vystavovat je riziku komplikací, když zabírá standardní léčba. Součástí studie bylo i zařazení dětí do skupin podle míry rizika, což umožní volit optimální léčbu.

Zúčastněné státy

Studie se zúčastnily ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajina, Izrael, Hongkong, Chile, Argentina, Uruguay, Kuba a jedno centrum v Moskvě. Profesor Starý ocenil, že díky studii se nejnovější léčebné protokoly začaly užívat v dalších zemích, například na Ukrajině, v Srbsku či v Jižní Americe.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!