Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Šance na delší život? Smrt starých buněk omladí tělo

Věda

  6:25
Zatím jen myším se podařilo prodloužit život tím, že z jejich těla zmizely buňky vykazující neklamné známky stáří. Šance na delší život však svítá i lidem.

Rodina. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Déle žít a těšit se přitom dobrému zdraví. Toto odvěké lidské přání se splnilo myším v laboratořích slovutné Mayo Clinic v americkém Rochesteru. Tým pod vedením Darrena Bakera a Jana van Deursena „vyčistil“myší organismus od buněk vykazujících výrazné známky stárnutí a zvířatům prodloužil život o čtvrtinu. Myšky byly také zdravější. Ve srovnání se stejně starými vrstevnicemi jim lépe fungovaly ledviny a jejich srdce snáze vzdorovalo stresu. Rakovina, která je u stárnoucích myší poměrně běžná, nastupovala s nepřehlédnutelným zpožděním. Myši byly čilejší a věnovaly se i v pokročilém věku usilovnému průzkumu okolí. To všechno proto, že vědci „vypleli“ z myšího organismu zestárlé buňky.

Šlechtěním z plodin zmizely důležité vlastnosti, přiznali vědci

Nejrůznější typy stresové zátěže uvádějí některé buňky do stavu, kdy se přestávají množit. To je neklamný příznak „buněčného stáří“. Čím jsme starší, tím víc se nám zestárlých buněk v organismu hromadí. Buněčné stárnutí představuje nedílnou součást obranných reakcí těla. „Vystresované“ buňky by mohly ztratit nad dělením kontrolu a propadnout nádorovému bujení. Je proto lepší, když v množení nepokračují.

Zestárlé buňky uvolňují do okolí celou řadu látek a ovlivňují četné tělesné funkce. Některé látky produkované buněčnými „seniory“ působí na organismus příznivě. Napomáhají například při hojení poranění. Jiné molekuly produkované zestárlými buňkami vyvolávají v našem těle zdravotní komplikace. Mohou například ponoukat k nádorovému bujení sousední buňky, které se ještě nepřestaly množit. Pokud se v tkáních a orgánech vyskytuje příliš mnoho starých buněk a ty se nemnoží, je narušena regenerace organismu a tělo celkově chřadne.

Bez buněčných seniorů

Darren Baker a Jan van Deursen upravili dědičnou informaci myší tak, aby se v zestárlých buňkách vše připravilo k buněčné sebevraždě – přirozenému procesu, kterým buňka sama spustí svou řízenou destrukci. Pokyn k tomu, aby tyto buňky samy sebe zlikvidovaly, zajistila injekce léku. Samotné píchání injekcí obyčejným myškám nesvědčilo a zkracovalo jim život. Když ale dostaly injekci myši s upravenou dědičnou informací, spustil lék likvidaci zestárlých buněk a ty z organismu mizely. Některé tkáně se tak zbavily poloviny až tří čtvrtin zestárlých buněk.

Myš (ilustrační foto)

Takto očištěné tkáně fungovaly mnohem lépe než tkáně stejně starých myší, kterým jejich zestárlé buňky zůstaly. Největší překvapení ale přineslo vědcům výrazné prodloužení života myší zbavených zestárlých buněk. „Dopad na délku života byl mnohem výraznější, než bych kdy předpokládal,“ přiznává Darren Baker.

Odstranění zestárlých buněk nevyřešilo všechny problémy stáří. Jak vyplývá ze studie Bakerova a Van Deursenova týmu, publikované v předním vědeckém časopise Nature, pokusné laboratorní myši omládly jen zčásti. Jejich paměť upadala s postupujícím stářím stejným tempem, jaké bylo patrné i u myší, kterým zestárlé buňky zůstaly. Podobně ztrácely omlazené myši i sílu svalů, narušovala se jim koordinace pohybů a slábl smysl pro udržení rovnováhy. Baker s Van Deursenem neobjevili recept na nesmrtelnost. „Dokázali jsme stárnutí jen zpomalit. U myší stále docházelo ke změnám běžně nastupujícím ve vyšším věku a zvířata stále umírala,“ vysvětluje Jan van Deursen.

Vědecká veřejnost přesto hodnotí studii Van Deursenova a Bakerova týmu jako průlomovou. „Studie je velký krok vpřed,“ komentuje pro časopis The Scientist objev vědců z Mayo Clinic americký biolog Christian Sell z filadelfské Drexelovy univerzity. „Jasně prokázala, že zestárlé buňky vyvolávají aspoň některé z průvodních jevů stáří organismu.“

„Jde o přelomovou práci,“ chválí studii kanadský biolog Francis Rodier z Montrealské univerzity. „Podala důkaz, že zestárlé buňky hrají významnou roli ve stárnutí celého organismu.“

Naděje na brzké testy

Pozitivní efekt na zdraví a délku života byl u myší patrný, i když se organismus zvířat „nevyčistil“ od všech zestárlých buněk. Zdá se, že zachování silně redukované populace zestárlých buněk může mít dokonce příznivé důsledky, protože myši stále těží z jejich pozitivních efektů. Vědci například u „omlazených“ myší nepozorovali zhoršené hojení ran.

Vědci už dříve odhalili řadu mechanismů zpomalujících stárnutí u nejrůznějších živočichů. Někdy působí jako „elixír mládí“ uměle vyvolaná blokáda určitého genu. Často prodlužuje živočichům život drastické omezení příjmu energie s potravou. Známky stárnutí zahání také zvýšená konzumace některých látek. Většina postupů osvědčených u zvířat je však pro člověka jen obtížně použitelná nebo by jejich efekt nebyl velký. Vymýcení zestárlých buněk z lidského organismus se však jeví jako schůdná cesta k prodloužení lidského života. Člověk by nemusel k odstranění zestárlých buněk z těla podstupovat zásahy do dědičné informace, jaké prováděli Baker a Van Deursen u myší. Biotechnologická společnost spoluzaložená vědci z Mayo Clinic už ohlásila objev látky, která v organismu savců cíleně hubí jen zestárlé buňky. Podobně nadějné zprávy přicházejí i z dalších vědeckých týmů.

„Jak stárneme, hromadí se nám v těle zestárlé buňky a ty nám ubírají roky života,“ říká Van Deursen. „Už brzy budeme moct otestovat, jestli odstraněním těchto buněk dokážeme předejít chorobám stáří, jako je například ateroskleróza.“

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...