Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Scheuerova práce není plagiátem, vyplývá z analýzy Univerzity Karlovy

Věda

  12:18aktualizováno  15:12
PRAHA - Univerzita Karlova se dostala do centra německého politického skandálu. Ožehavý případ plagiátorství rigorózní práce, z něhož je obviněn tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer, rozsoudil počítačový program. Podle něj se o plagiát nejedná.

Generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer. foto: WikipediaReprofoto

Poté, co německý ombudsman pro vědu Wolfgang Löwer obvinil generálního tajemníka CSU Andrease Scheure z plagiátorství, začala Univerzita Karlova celý případ řešit.

Scheuer a studium v Praze

Za německy psanou práci s názvem Politická komunikace CSU v systému Bavorska získal Scheuer v v roce 2004 v Praze titul PhDr. Před svým jménem začal uvádět zkratku Dr., ačkoli český malý doktorát jako plnohodnotný doktorský titul uznávají v Německu jen dvě spolkové země, a to Berlín a Bavorsko. Když tato skutečnost vyšla minulý týden najevo, Scheuer se používání titulu Dr. vzdal.

Rigorózní práce navíc podle německého tisku vykazuje i formální nedostatky. Scheuer prý do ní převzal dlouhé pasáže z textu, který vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání ve spolupráci s Münsterskou univerzitou, aniž by řádně uvedl zdroj. Více čtěte ZDE:

Politikovu práci digitalizovala a přistoupila ke kontrole protiplagiátorskými softwary.

"Tyto analýzy neprokázaly, že by předložený text rigorózní práce vykazoval znaky plagiátu, či shody s obsahem webu, elektronickými zdroji, archivy a databázemi knih, vědeckými či jinými texty v digitální podobě," sdělil tiskový mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Podle Wolfganga Löwera měly být plagiátem dlouhé pasáže, které vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání ve spolupráci s Münsterskou univerzitou. Löwer také prohlásil, že očekává od Univerzity Karlovy, že se případem začne zabývat a vyřeší ho.

Univerzita požádala německého ombudsmana o spolupráci

Antiplagiátorské systémy ale prověřují jen vědecké práce, což text, z něhož měl Scheuer údajně opisovat, není. Fakulta sociálních věd UK proto požádá o spolupráci německého ombudsmana pro vědu profesora Wolfganga Löwera, podle kterého je Scheuerova práce plagiát.

Například systém Theses vyvinutý na Masarykově univerzitě v Brně, který práci zkoumal, dokáže odhalit i jediný shodný odstavec v kvalifikačních pracích, opsaný překlad textu ze zahraničního časopisu už ale odhalit nedokáže.

Univerzita se začala celou věcí zabývat již v pondělí, kdy danou práci vyzvedla z archivu. "Pokud by Univerzita Karlova zjistila, že se o plagiát jedná, začne se celou záležitostí neprodleně zabývat Etická komise UK," dodal Hájek.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.