Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Šilhání, či tupozrakost. Předškolákům vadí neléčené oční vady

Zdraví

  6:34
Má váš předškolák v pořádku zrak? Především neléčené oční vady a šilhání mohou vést ke vzniku tupozrakosti a později neléčitelnému oslabení zraku. Dětské potíže však mohou rodiče včas vypozorovat.

Předškolákům vadí neléčené oční vady foto: Shutterstock

Maxík je veselé čtyřleté dítě, brýle už považuje za samozřejmost. Na to, že s jeho očima není něco v pořádku, upozornily před několika měsíci jeho maminku opakované bolesti hlavy. „Všimla jsem si také, že často přivírá oči,“ říká paní Jana. Od dětské lékařky vedla cesta na dětskou oční ambulanci a určení diagnózy – astigmatismu. „Byla jsem dost překvapená, protože v rodině nikdo problémy s očima nemá,“ vzpomíná paní Jana.

Krátkozrakost je daní civilizaci. Co nám kazí oči?

Astigmatismus, zaviněný nepravidelným tvarem oční rohovky, způsobuje zhoršené vidění na všechny vzdálenosti, ovlivňuje prostorové vnímání a přispívá ke špatnému rozlišování. Spolu s krátkozrakostí a šilháním patří ke zrakovým vadám, které nejčastěji trápí předškoláky.

V Česku podle odhadů lékařů trpí oční vadou každé dvanácté dítě do čtyř let věku. Oční vady mohou děti provázet už od narození. Nejvýraznější změny prodělává oko během prvních dvanácti měsíců života. Přestože po narození není u dětí vidění dokonalé a všechny struktury oka v prvních letech života teprve postupně „dozrávají“, objevují se různé oční vady.

Šilhání jen do půl roku

U kojenců se porucha vidění jednoho oka může projevovat šilháním. „Občasné zašilhání dětí do šestiměsíců – často rodiči popisované jako „ujíždění oka“ – se považuje za normální, je způsobeno nevyzrálou koordinací okohybných svalů a postupně se upraví. Pokud je však stočení oka trvalé nebo šilhání zaregistrujete i po šestém měsíci, v každém případě navštivte co nejdříve lékaře,“ doporučuje Lucie Valešová, primářka Dětského očního centra Kukátko. Nejedná se totiž jen o estetický problém, šilhání bývá zpravidla spojeno s vadou oční čočky a může vést k mnohem nebezpečnější a záludnější tupozrakosti.

Další poruchy, které oko postihují

Šilhání Každé oko se dívá z mírně odlišné polohy. Normálně se dívají obě oči stejným směrem, takže jejich zorná pole se částečně překrývají. Spojením obou obrazů pak vzniká prostorové vidění. Oči člověka, u kterého se vyvinulo šilhání, strabismus, jsou zaměřené různými směry. Pokud to nastane, mozek často ignoruje signály z jednoho oka a u tohoto oka dojde k rozvoji tupozrakosti.

Astigmatismus Osoba postižená astigmatismem nemůže rovnoměrně zaostřit celé zorné pole. Některé plochy se jeví ostré, ale jiné jsou rozmazané. Astigmatismus je způsoben oční rohovkou, která nemá souměrně zakřivený povrch.

Tupozrakost Tupozrakost neboli amblyopie není oční vada. Jedná se o poruchu, která vzniká v důsledku neléčené oční vady či šilhání. K rozvoji tupozrakosti dochází zpravidla v dětství. Při ní mozek přebírá signály jen zdravějšího oka. To může působit omezené prostorové vidění. Tupozrakost se léčí u dětí zakrytím zdravého oka a speciálními očními cviky.

Důležité je sníženou schopnost vidění dítěte rozpoznat ještě v předškolním věku – ideálně do pěti let. Čím starší je dítě, tím obtížněji se vada napravuje a mnohdy vidění už nelze nijak zlepšit.

Plasticita mozku umožní napravit oko zhruba do sedmi až osmi let, dokud není rozvoj zrakových funkcí definitivně ukončen. V mozku se vždy spojují obrazy z obou očí, a pokud je obraz kvůli oční vadě nebo šilhání jednoho oka neostrý či jinak poškozený, mozek slabší oko „vypne“. Dítě pak oko nepoužívá a dráhy mezi mozkem a okem zakrní.

„Je to podobné, jako když si poraníte nohu a nějaký čas nemůžete chodit. Svaly na noze zeslábnou a po uzdravení nějaký čas trvá, než zesílí a znovu se dostanou do kondice. Zrakové funkce se však po osmém roku věku dítěte dají obnovit už jen minimálně,“ vysvětluje doktorka Valešová. Když se léčba nezahájí včas, už nelze zrakové funkce nijak obnovit. Tupozraké oko ztratí schopnost ostrého vidění a při silné tupozrakosti je takřka slepé.

Léčba je vždy individuální, kombinuje nošení dioptrických brýlí a používání okluzoru pro zakrytí zdravého oka, aby slabší tupozraké oko posilovalo. Součástí léčby jsou zároveň pravidelná cvičení oka.

Porucha se dá vypozorovat

V každém případě je důležité, aby si rodiče i u docela malého dítěte všímali, jak reaguje, zda při pozorování předmětu nenaklání hlavičku, nedívá se na hračky jen jedním okem, nepřivírá jedno oko, nesahá mimo nabízenou hračku. Na oční vadu může upozornit i to, že dítě sedí velmi blízko u televize nebo ho vyčerpává kreslení, prohlížení obrázků a jakákoli práce nablízko.

„Pokud je dítě predisponované, podpoří rozvoj zrakové vady i sledování pohádek na tabletu nebo na monitoru počítače,“ varuje doktorka Gabriela Pilková. S tabletem by děti neměly trávit víc než půlhodinu, pak by měla přijít delší přestávka.

Oční čočka je u předškoláků velmi pružná, dobře zaostřuje a vyrovnává rozdíl i více než pěti dioptrií mezi zdravým a postiženým okem. V tomto stavu dospělý nevidí ani palec u nohy, dítě však pozoruje ptáky na obloze a mravence v lese. Zjistit skutečný stav dětského zraku tedy může jen odborné vyšetření. Zrak kontroluje dítěti při preventivních prohlídkách dětský lékař. Nejpozději před nástupem do školy by měli rodiče nechat u odborníka prověřit zrak i zcela zdravého dítěte.

„Oční vady bývají dědičné, pokud rodiče nosí brýle s vyšším počtem dioptrií, je lepší, aby dítě vyšetřil oční lékař už v prvním roce života,“ doporučuje Lucie Valešová.

Autor: