Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Školy neučí děti logicky myslet, říká laureát Wichterleho ceny

Věda

  6:17
PRAHA - Osnovy školské matematiky by měly být použitelné v běžném životě, naučit studenty nejen mechanicky počítat, ale hlavně logicky a kriticky myslet. „Současný systém ale k tomu děti nevede,“ řekl matematik Jan Hladký, laureát Prémie Otto Wichterleho.

Špatný úchop pera vede k bolestem zápěstí, páteře i hlavy, říká pedagožka foto: Reprofoto

Hladký převzal prestižní cenu pro úspěšné mladé vědce. Ve svém výzkumu se věnuje tzv. diskrétní matematice. To je vědní disciplína, která poskytuje matematické modely fungování počítačů.

Matematika patřila k Hladkého oblíbeným předmětům už od dětství. Je přesvědčen, že si dítě k ní a jakémukoliv jinému předmětu musí vytvořit vztah a věřit, že to, co se učí, je zajímavé a důležité. „Je dobře, že otázka povinných maturit z matematiky nastartovala celospolečenskou diskusi. Ale daleko důležitější je, co a jak se na středních školách v matematice učí,“ tvrdí.

Děti z méně úspěšných škol si doma více hrají na počítači

„Matematika, kterou používáte v běžném životě, je kombinací relativně mechanických věcí, které se opravdu hodí se naučit, například převádět zlomky na společného jmenovatele. Tyto věci český systém naučí docela dobře, zbytečné to není,“ uvedl.

Důležitější jsou ale podle něj věci, které za člověka žádná kalkulačka neudělá: být schopen kriticky analyzovat data, umět logicky argumentovat a používat matematiku tvořivě i v jiných oblastech života. Otázkou však podle něj je, zda se daří přitáhnout na studium učitelství talentované adepty, a zda je vzdělávání budoucích učitelů na českých pedagogických fakultách moderní.

„Jako v každé jiné oblasti českého vysokého školství i na pedagogických fakultách je třeba hledat způsoby, jak přitáhnout různorodé akademické pracovníky, nejlépe se zahraniční zkušeností,“ poznamenal. Dlouhodobě se snaží bojovat proti praxi, kdy jsou výběrová řízení na akademické pozice zmanipulovaná pro bývalé studenty vlivných profesorů stejné univerzity.

Diskrétní matematika

Hladký získal v roce 2014 evropské stipendium Marie Curie, díky němuž pracuje v Matematickém ústavu Akademie věd ČR. Předtím působil na univerzitě ve Velké Británii. Spolupracoval s vědci z celého světa, včetně Endre Szemerédiho, nositele Abelovy ceny, jednoho z nejvyšších ocenění v matematice.

Hladký zkoumá algoritmy založené na metodách diskrétní matematiky, které pomáhají například v navigačních systémech při hledání nejkratší cesty. „V současnosti mě nejvíce zajímá koncept pseudonáhodnosti. Jedná se o základní výzkum, který mě přitahuje pro svou matematickou krásu. To ovšem neznamená, že by neměl praktické využití; internetové bankovnictví nebo jiné formy digitální kryptografie jsou právě na tomto konceptu postaveny,“ dodal.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...