Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vědci pomohou státu s vývojem českého výzkumu. Účast přislíbil i chirurg Pomahač

Věda

  18:02
PRAHA - Několik renomovaných českých i zahraničních vědců má radit státu s budoucností českého výzkumu. Zatím neformální zahraniční radu připravuje úřad vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), seznam jejích členů není uzavřený. Předběžně už ale přislíbili účast například chemik Josef Michl, plastický chirurg Bohdan Pomahač nebo německý biolog Peter Gruss.

Plastický chirurg Bohdan Pomahač. foto: Lidovky.cz

Někteří by se s vicepremiérem měli setkat již ve čtvrtek. Jednat budou o postavení české vědy ve světě a mají doporučit, jak posílit mezinárodní spolupráci. ČTK to v pondělí řekl Bělobrádek.

„V radě budou lidé, kteří jsou zvenčí a kteří znají náš systém, nejlépe Češi působící v zahraničí. Je tam například profesor Jiří Přibáň z univerzity v Cardiffu nebo profesor Pomahač. Zároveň tam chceme mít jednoho dva zahraniční vědce,“ uvedl vicepremiér.

Rada by podle něj měla být několikačlenným orgánem, kterému by vládní úřad pro výzkum a Rada pro výzkum, vývoj a inovace každoročně představovaly své plány a vědci by se k nim vyjadřovali. „Myslím si, že očekávání jsou spíše doporučující v tom smyslu, že nám budou určité věci komentovat a oponovat a sami budou eventuálně přicházet s tím, co si myslí, že je dobré,“ vysvětlil Bělobrádek. Členství v radě bude pravděpodobně čestné. „Nepředpokládáme, že by jezdili jednou za měsíc, minimálně však jednou za rok. V dnešní době je komunikace různá, jsou to nesmírně vytížení vědci,“ doplnil.

O členství v radě podle Bělobrádka projevil zájem také ekonom Jakub Kastl z Pricetonské univerzity, lékař Karel Pacák, který v americkém Národním institutu zdraví vede prestižní oddělení zaměřené na vzácné neuroendokrinní nádory, a také Peter Gruss, bývalý prezident Společnosti Maxe Plancka. Na seznamu je rovněž italský ekonom Pier Luigi Sacco z milánské univerzity, chemik Dalibor Sameš z Columbijské univerzity a tchajwanský vědec Ding-Ming Wang.

Kromě směřování českého výzkumu by osobnosti měly diskutovat i o způsobu hodnocení vědy a nové metodice hodnocení. Jako podklad už obdržely aktuální dokumenty tuzemského výzkumu, mimo jiné dokončovanou metodiku hodnocení vědeckých výsledků či analýzu stavu výzkumu z roku 2014. Ve čtvrtek se mají s Bělobrádkem potkat na večeři, v pátek už pracovně, v ten den také zasedá vládní vědecká rada.

Pokud by začal platit nový zákon o výzkumu, jehož paragrafové znění se v současnosti připravuje, možná by zahraniční rada spadala pod nové ministerstvo pro vědu. Aby byla poradním orgánem ministra. „Ale to není ještě dořešeno, je to velmi syrové. My je v podstatě nyní zveme a chceme si s nimi o tom ještě popovídat,“ dodal Bělobrádek.

O vzniku rady se zahraničními odborníky se uvažovalo už před několika lety, když byla součástí návrhu na vládní výzkumnou nadaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!