Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Slepec hvězdou Austrálie

Magazín

  10:09
CANBERRA - Aboriginec, který nevidí a je považován za muže s nejkrásnějším hlasem Austrálie, sbírá hudební ocenění, kde se dá. Nedávno dokonce získal prestižní australskou hudební cenu. Navzdory tomu, že jeho písním rozumí jen málo Australanů, stal se na slavnostním vyhlášení výsledků největší hvězdou, napsala agentura Reuters.

Nový objev Austrálie. Slepý Aboriginec skoro neumí anglicky, svým hlasem si získal tisíce fanoušků.

Geoffrey Gurrumul Yunupingu, jenž je slepý od narození, se při svých vystoupeních doprovází na kytaru, kterou drží obráceně a na níž se naučil hrát sám. Ač téměř vůbec nemluví anglicky a zpívá ve třech domorodých jazycích, stal se ve své rodné zemi doslova senzací. Může za to zejména jeho hlas, který je oblíbený a rytmický.
Není proto divu, že v neděli vyhrál cenu ARIA Award v kategorii nezávislé produkce, kterou uděluje Asociace australských nahrávacích společností. Při jeho vystoupení zavládlo v publiku ticho, všichni měli zdvižené ruce a vlnili s nimi v rytmu hudby.

„Ve svých písních zachytil velice zvláštní pocit, jenž je vlastní kultuře kmene Yolngu. Zpívá o žalu, ale zároveň i štěstí, sice dychtí po vlasti, ale moc se tím neznepokojuje,“ řekl australským médiím zpěvákův mluvčí Michael Hohnen.



Někdy má při zpěvu titulky
Kritika o Gurrumulově zpěvu říká, že je plný „nadpozemské krásy“ a přirovnává ho k pomalému padajícímu dešti. „Slyšíte 80 000 let, která vycházejí z malého hrdla,“ řekl hudební kritik Hugh Benjamin. Aby hlasu z tohoto hrdla alespoň někdy rozuměl úplně každý, tak se při zpěvákových živých vystoupeních promítá na plochu za ním anglický překlad skladeb.
 
Slepý Aboriginec si ale nezískal jen kritiky, mezi jeho fanoušky patří i takové veličiny hudební scény, jako je Sting, Elton John nebo Björk. Bývalá australská rocková hvězda a nynější ministr životního prostředí, tradic a umění Peter Garrett řekl, že zpěvák narozený na ostrově Elcho napsal tu nejsilnější skladbu, jakou kdy slyšel, uvedl britský list The Independent.

Média se ho prý snaží uhnat
Navzdory svému úspěch je Gurrumul stále skromný a odmítl se objevit v reklamách. Řekl, že svou hudební cenu bude používat na otevírání škeblí ve svém domově na ostrově v Arnhmské zemi, která leží 560 kilometrů od města Darwin.

Jestli něco nemá tento aboriginský umělec rád, tak to jsou především média a novináři. Z nich má totiž pocit, že se ho „snaží uhnat jako klokana, snaží se ho probodnout,“ řekl Hohnen australskému deníku Age newspaper.

Gurrumul vydal své první album v březnu tohoto roku a hned se dostal na první místo jak místního hudebního žebříčku, tak i hitparády společnosti Apple s názvem iTunes Roots chart.
 Jistě je vzorem pro ostatní Aborigince, původní obyvatele Austrálie, kde jich nyní žije 460 000 a tvoří dvě procenta celkové populace. Čelí ale velké nezaměstnanosti, zneužívání léků pro výrobu drog a domácímu násilí. Předpokládá se také, že jejich průměrný věk je o sedmnáct let kratší než u ostatních Australanů.

Autoři:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...