Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Smutek může vést k poruchám srdce, zjistili vědci

Věda

  6:42
Ztráta nám drahé osoby, je-li ještě navíc nečekaná, může skutečně zlomit naše srdce. A to doslova, protože v prvních 12 měsících po úmrtí se pravděpodobnost, že budeme trpět atriální fibrilací, nejběžnější poruchou srdečního rytmu, která ve 25 procentech případů vede ke mozkové příhodě, zvyšuje až o 41 procent.
Zoufalý muž - ilustrační foto.

Zoufalý muž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Největší riziko hrozí mezi osmým a 14. dnem následujícím po úmrtí blízké osoby, s postupem času pozvolna klesá. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

Svědčí o tom dánská studie, kterou realizovali vědci z Aarhuské univerzity. Ti srovnávali klinický obraz 886.120 zdravých jedinců s klinickým obrazem 88.612 pacientů, u nichž byla v letech 1995 až 2014 diagnostikována atriální fibrilace. Ukázalo se, že ve sledovaném období 17.478 pacientů s touto chorobou ztratilo partnera.

Atriální fibrilace

„Úmrtí milované osoby je zdrojem velmi silného stresu, nezávisle na tom, jak postižený tomuto stresu čelí. V této obsáhlé studii byl stres ze ztráty blízké osoby provázen zvýšením rizika atriální fibrilace, které trvalo přibližně jeden rok,“ uvedli vědci. Studie také ukázala, že toto riziko je dvakrát vyšší u vdov starších 60 let a o 57 procent vyšší v případě, že úmrtí bylo nenadálé.

„Význam této studie, která je sice omezena jen na statistické údaje, tkví v tom, že díky procesu shromažďování údajů za delší období bylo možné určit s jistotou počet epizod atriální fibrilace u osob, které ztratily partnera, zatímco u jiných studií tato souvislost nevyplývá tak jasně,“ vysvětluje profesor Cesare Fiorentini z institutu Cardiologico Monzino v Miláně. „Dánští kolegové ukázali, jak stres s výrazným psychickým dopadem, jako může být právě ztráta partnera, může vyvolat křehkost srdce, která se projeví atriální fibrilací. Její pravděpodobnost je vyšší v prvních 14 dnech, postupně klesá a po dvou letech je nulová. Studie také ukázala, že riziko je vyšší v případech, že šlo o náhlé úmrtí,“ dodává.

Deprese souvisí se záněty. Vědci zkoumají nové možnosti léčby

Na první pohled bychom mohli být v pokušení srovnávat atriální fibrilaci s kardiomyopatií tako-tsubo, jinak známou jako syndrom zlomeného srdce, která bývá zjišťována zvláště u žen v důsledku bolestné události nebo chronického stresu, ale také v důsledku nečekané radosti. Ta vyvolává deformaci levé srdeční komory s příznaky podobajícími se infarktu.

„Ve skutečnosti jsou mezi oběma chorobami hluboké rozdíly a ten nejvýznamnější je spojen s faktem, že - jak v případě dánské studie vidíme - není pohlaví u vzniku atriální fibrilace určující. Na rozdíl od kardiomyopatie tako-tsubo, která postihuje především ženy po menopauze, tu není rozdíl mezi ztrátou manžely či manželky, ale srdeční poruchu vyvolává právě sám smutek,“ uvádí profesor Fioerntini.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...