Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Španělsko tiká ve špatném pásmu. Už víc než 70 let

Magazín

  6:00
MADRID - Ve Španělsku není neobvyklé podávat večeři i v devět nebo deset. Populárním mýtem je, že to souvisí se španělskou pohodářskou náturou či horkým počasím. Ve skutečnosti je to ale tím, že je Španělsko zařazeno do špatného časového pásma - a to již déle než 70 let.

Alhambra foto: Reprofoto

Při pohledu na mapu je očividné, že Španělsko spadá do stejné zeměpisné šířky jako například Británie a mělo by se tudíž řídit podle UTC (Koordinovaný světový čas, také známý pod názvem Greenwichský čas). Španělsko je však nastaveno na SEČ (Středoevropský čas), který používají oblasti vzdálené i více než dva a půl tisíce kilometrů od Madridu.

Nepatřičná časová zóna vychází z historie. V roce 1940 posunul generál Franco španělský čas o hodinu dopředu, aby ukázal světu svou solidaritu vůči nacistickému Německu. Španělská populace, která se v té době potýkala s masivními škodami vzniklých během španělské občanské války, se s tímto posunem vyrovnala tak, že místo toho, aby měnili své návyky, prostě vše posunuli o hodinu později. Z večeře v osm se tudíž stala večeře v devět atd. Po konci druhé světové války nový čas Španělsku zůstal.

Siesta (ilustrační foto)

V roce 2016 oznámil premiér Mariano Rajoy, že vláda pracuje na upravení pracovních dob tak, aby lidé končili v práci v šest místo současných osmi. Součástí tohoto plánu má být i přeřazení Španělska zpět do Greenwichského času. Tuto myšlenku hájí mimo jiné José Luis Casero, předseda Národní komise pro racionalizaci španělského plánování.

„Kdybychom změnili časovou zónu, slunce by vycházelo o hodinu dřív a budili bychom se přirozeněji, časy jídla by byly o hodinu dřív a měli bychom hodinu spánku navíc.“ Díky tomu by nebylo zapotřebí nechvalně proslavené siesty, která podle Casera „nezapadá do reality,“ díky čemuž by se zkrátila i celková denní pracovní doba.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...