Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Věda

Špatný úchop pera vede k bolestem zápěstí, páteře i hlavy, říká pedagožka

Škola (Ilustrační foto)

Škola (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rozhovor
Prázdniny skončily a škola volá. Nejintenzivněji si to uvědomují prvňáci a jejich rodiče. Jak děti motivovat, aby je bavilo psaní? Jak se mění motorika vzhledem k tomu, že již v útlém věku používají tablety a jiná elektronická zařízení? „Před nástupem do školy by mělo dítě mít zafixovaný správný úchop psacího náčiní, mělo by jej dostatečně trénovat od raného věku na pastelkách a tužkách. V první třídě na to už není čas, dítě se musí soustředit na jiné věci,“ říká Světlana Drábová, speciální pedagožka, která se zabývá grafomotorikou, poruchami psaní a čtení.
  6:33

Lidovky.cz: Děti umí ovládat dotykové telefony či tablety ještě než se naučí psát. Je vůbec v dnešní době ještě důležité umět psát rukou?
Klasické psaní rukou má ve správném vývoji dítěte nezastupitelný význam. A to i ve věku počítačů. Psaní rozvíjí grafomotoriku a nejen to – jak uvádějí odborné prameny, při psaní se aktivuje až 500 svalů, jejich součinnost oživuje centrum mozku, čímž dochází k lepší fixaci paměti a také větší soustředěnosti.

Lidovky.cz: Mají dnes děti problémy s grafomotorikou?
Grafomotorika vychází z motoriky celého těla, postupně se soustřeďuje k pohybům paže, ruky a nakonec prstů. Dřív k rozvoji motoriky napomáhaly hry, které děti hrály – tleskání, skákání přes gumu, hry, u kterých byla důležitá koordinace pohybů. To teď v souvislosti s tím, že už předškolní děti tráví více svého volného času na počítači nebo u televize, chybí. Přesto by před nástupem do školy dítě mělo mít fixován správný úchop psacího náčiní, mělo by jej dostatečně trénovat od raného věku na pastelkách a tužkách. V první třídě na to už není čas, dítě se musí soustředit na jiné věci.

Lidovky.cz: Jak by měl vypadat správný úchop pera?
Na způsobu, jakým držíme v ruce psací nástroje, záleží efektivita našeho psaní. Správným úchopem nazýváme špetkovitý – znamená to, že dítě drží tužku pouze třemi prsty s tím, že psací náčiní je položeno na prostředníčku podpírá nástroj zdola, palec je v opozici. Důležitá je pozice palce, ukazovák má pouze příklopnou funkci. Prsty by měly být asi 2 až 3 cm od hrotu psacího náčiní. Celá paže, ale i prsty jsou uvolněné. Ruka volně leží na podložce, aby se po ní mohla volně posunovat. Psací náčiní směřuje k papíru šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubni mezi palcem a ukazovákem Ukazováček by neměl být prohnutý a celá ruka by měla být uvolněná. Tím pádem píšeme plynule, bez bolestí nebo křečí, bez únavy ruky. Dřív jsme dětem vyráběli pomůcky z moduritu, které jsme navlékali na obyčejná pera, nyní už se dají pořídit pera, která správnému úchopu napomáhá a fixuje ho.

Lidovky.cz: Co může způsobit nesprávný úchop psacích potřeb?
Špatný úchop způsobuje při psaní bolesti a křeče v zápěstí, dítě nepíše uvolněným zápěstím, ale celou paží. Je ztuhlé, bolí je krční páteř a nezřídka trpí bolestmi hlavy, což následně zpomaluje tempo psaní a snižuje koncentraci. Nesprávné psací návyky v konečném důsledku způsobují celkový nezájem dítěte o psaní nebo malování.

Lidovky.cz: Kdy je nutné začít dávat pozor na to, jak drží dítě tužku či pastelky?
Na správné držení psacího náčiní je nutné se zaměřit hned, když dítě začíná malovat a kreslit, jakmile začíná brát psací či kreslicí nástroj do ruky, obvykle mezi druhým a čtvrtým rokem života. Na tom, jak drží dítě tužku, se velkou měrou podílí i nápodoba okolí – úchop rodiče, sourozence, učitele, nejlepšího kamaráda... Pokud má prvňáček zafixován nesprávný úchop, je jeho náprava již podstatně náročnější. Rodiče by tedy měli sledovat způsob, jakým děti drží psací náčiní, jakmile začínají kreslit nebo psát.

Lidovky.cz: Jak velká část dětí má problémy s učením nebo třeba soustředěností?
Přibližně polovina dětí v každé třídě má větší či menší obtíže s učením či chováním, 20 procent dětí prokazatelně potřebuje odbornou pomoc, které se jim ne vždy dostane v patřičném rozsahu a kvalitě.

Lidovky.cz: Na co by měli rodiče dbát pokud mají doma předškoláka, který v září poprvé usedne do školní lavice?
Jednoznačně na výběr vhodných pomůcek. Ergonomicky tvarovaná pera nebo pastelky sice patří k dražším, ale je lepší pořídit třeba jen malou sadu základních barev. Děti je třeba motivovat, aby je kreslení a psaní bavilo. A jak poznat dobrou pastelku nebo tužku? Vyzkoušejte nejsvětlejší barvu z celé sady. Pokud příliš netlačíte a vidíte barevnou stopu na papíře, držíte v ruce kvalitní pastelku s tuhou, v níž je kvalitní pigment. Musíte-li na tužku tlačit, abyste viděli, co kreslíte, je to špatně. Dítě pak totiž vyvíjí příliš velkou námahu na psaní či kreslení a přestává to pro něj být zábavou. Pokud se vám tužky lámou při ořezávání, je to tím, že tuha není lepena po celé délce a je již pravděpodobně zlámaná uvnitř. Pokud je psací potřeba krátká tak, že si ji dítě nemůže opřít o místo mezi palcem a ukazováčkem, už mu ji nedávejte. Vyvarujete se křečím a bolesti rukou u svých ratolestí.

Špatný úchop pera vede k bolestem zápěstí, páteře i hlavy, říká pedagožka

Lidovky.cz: Mají leváci větší problém se správným úchopem pera nebo psaním obecně?
Když dítě začíná svou povinnou školní docházku, mělo by už být jednoznačné, zda je levák nebo pravák, protože jeho nerozhodnost by mu mohla způsobit nemalé problémy při psaní prvních písmenek, rýsování, provádění kreativních úkolů a celkové manipulaci se školními pomůckami. Nešikovné zvládání školních povinností může mít pak nepříznivé účinky na samotnou psychiku dítěte. Proto je dobré dítěti na začátku vysvětlit, že leváctví ho nijak neodlišuje od ostatních dětí a že se nemusí před kamarády-praváky kvůli tomu cítit méněcenné nebo „jiné“. Aby mu pobyt ve škole nebyl nepříjemný, měl by takový školák v lavici sedět vždy vlevo, aby měl dostatek prostoru na psaní, a měl by pracovat se školními pomůckami určenými pro leváky.

Lidovky.cz: Pokud je dítě levák, ale správný úchop nemá, má cenu jej přeučovat a nutit ho psát pravou rukou?
Rodiče ani učitelé rozhodně nemají zasahovat do přirozeného vývoje levorukosti dítěte. Správný úchop psacích pomůcek se dá natrénovat i v případě leváka – velmi mu ale pomohou speciálně tvarovaná přímo pro leváky.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...