Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Speciály minipivovarů: Je libo konopné či kapučínové pivo?

Magazín

  12:38
PLZEŇ - Pivo konopné, fíkové, kapučínové nebo medicinální. I tyto nezvyklé chutě se objevují v nabídce nejmenších českých pivovarů. Snaží se tak oslovit zejména mladé lidi a ženy, které pivo příliš nepijí, řekl pivovarnický expert Josef Krýsl z Plzně, který právě staví malé a domácí pivovary.
Pivovar - ilustrační foto

Pivovar - ilustrační foto foto: Shutterstock

Restaurační minipivovary už nabízejí rovněž bavorská a belgická pšeničná piva a dále v Česku stále nepříliš známá svrchně kvašená piva, jako jsou třeba britské a americké tmavé stouty.

"Výhoda těch malovýrobců je, že nápady rychle ztvární a přivedou na trh a hned vidí reakci spotřebitelů. U velkých pivovarů vše trvá delší dobu," dodal. Malí výrobci podle něj posouvají vývoj dopředu. Velcí ty malé sledují, ale velkovýrobci moc dobře neumí pivní marketing, který by měl určovat, co mají sládci vařit, dodal.

"Ti, co jsou schopni vnímat nekonzervativní změny v pivě, jsou mladí lidé a ženy, co moc pivo nepijí, ale mají ochotu ochutnat i velice atypická piva," míní Krýsl.

Pivovar Kocour z Varnsdorfu nyní nabízí třeba banánovou pšenici a limetkové pivo. "Lidi, kteří nepijí pivo, si dají raději to ochucené. Višňový ležák je osloví více než běžný ležák nebo imperial stout. Řeknou, to není pivo, to zkusím," řekl spolumajitel pivovaru Jan Kočka.

Na konci října uvede na trh dýňové pivo a uspořádá první "festival", kde se budou prodávat jen svrchně kvašená piva. Na listopad připravil degustaci všech 14 pšeničných piv, co se v ČR nabízejí.

V Česku "frčí" konopné pivo

"Velice dobře se u nás chytilo kanabisové (konopné) pivo, jde o směs bylin a kanabisu bez THC," řekl Petr Krýsl, sládek pivovaru Purkmistr z Plzně, který za dva roky fungování vyrobil 30 druhů piv, nově také fíkové a kapučínové. Pivovárek nabízí konzumentům nové pivo každé dva tři měsíce.

Chce, aby k němu jezdili lidé ochutnávat jako do sklípků k vinařům, kteří prý umějí marketing velmi dobře. Vývoj konopného piva trval půl roku, protože bylo obtížné trefit se do harmonie hořkostí bylin, chmele a piva.

Velký zájem je také o klasickou borůvku, kterou dělají jen dva pivovary v Čechách, častá je višeň. Dalším populárním mokem je pivo ochucené zázvorem.

Přírodní produkty jsou většinou z Belgie a jsou poměrně drahé. "To pivo není o tom, že by mělo chutnat jako borůvkový nebo višňový kompot nebo zázvor, ale mělo by hlavně nést tu velice zajímavou vůni," uvedl Krýsl.

Nejpodivněji ochucené pivo bylo podle něj mexické s příchutí agáve a vařené z 30 procent z kukuřice.

"Ochucená piva nejsou tradicí českých pivovarů, je to móda. Nabízíme medicinální pivo, které se dělalo ve středověku na různé nemoci. Dáváme tam bylinky, například puškvorec a černý bez," řekl Jan Benada z pivovaru Mačice poblíž Sušice na Klatovsku.

Likérová piva nebudou podle výrobců masová, ale svou klientelu si jistě najdou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!