Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Po fotbálku na pivko? Sport u teenagerů vede k pití alkoholu

Zdraví

  7:00
Odborníci upozorňují, že pohybová aktivita nemusí mít jednoznačně pozitivní vliv, pokud jde o alkohol. Pohyb sice potlačuje takzvané bažení po psychoaktivních látkách, z výzkumu ale vyplývá, že u dospívajících je to s rolí sportu coby prevence k pití alkoholu složitější.
Mladý boxer pije pivo (ilustrační foto)

Mladý boxer pije pivo (ilustrační foto)

U žáků 9. tříd vedou například fotbal, zápas, box či kickbox, ale i tanec k vyššímu riziku požívání alkoholu. Objevuje se také souvislost s hazardem - sázením a hracími automaty, box a kickbox jsou navíc spojeny s vyšším rizikem kouření marihuany.

ČTĚTE TAKÉ:

Studie Karla Nešpora, primáře mužského oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích, a Ladislava Csémyho z Psychiatrického centra Praha vychází z dat dvou mezinárodních výzkumů, kterých se účastní i Česká republika: ESPAD a HBSC. Vybrali z nich údaje o patnáctiletých a šestnáctiletých a hledali souvislosti mezi tím, jak v dotaznících odpovídali na otázky související s trávením volného času a konzumací alkoholu i dalších návykových látek.

FC Kocovina vs. AC Šavle

Lze předpokládat vliv sociálních faktorů - po kolektivním sportu bývá i u dospělých zvykem jít na pivo. Karel Nešpor vidí také souvislost s reklamou na alkohol a hazard, která je se sportem velmi úzce provázaná. „Kdysi jsme navrhovali, aby byl fotbalový svaz důslednější. Má pivní ligu, tak ať přejmenuje také kluby, například Baník Bezdomovec, AC Šavle, FC Kocovina, Zbrojovka Mátoha nebo FC Cirhóza. Spojování kolektivních sportů, psychoaktivních látek a hazardu nám připadá nešťastné a škodlivé,“ říká Karel Nešpor.

GRAFIKA: Čeští teenageři na špici světových žebříčků v konzumaci alkoholu

V případě boxu a kickboxu se podle jeho slov může uplatňovat také další okolnost: tyto sporty mohou přitahovat dospívající se sklonem k násilí. „Lze předpokládat i malou úctu k vlastnímu mozku a mozkům soupeřů. Do nich se boxer naopak trefuje pěstí. Návykové chování a sklon k násilí mohou mít některé společné rizikové faktory. Jestliže se takových lidí sejde více, jejich sklony se budou posilovat,“ říká Karel Nešpor.

Přihlásit dítě do sportovního klubu nestačí

Někteří rodiče by si podle jeho slov mohli myslet, že stačí přihlásit potomky do exkluzivního sportovního klubu, a ubudou jim starosti. „Adolescent věnující se drahému sportu je pak může překvapit pořádnou ostudou, či dokonce závislostí,“ upozorňuje. Je ovšem nutné rozlišovat rekreační a vrcholový sport. „Při rekreačním sportu je cílem dobrá kondice, kterou děti velmi potřebují. Při vrcholovém sportu jde naproti tomu o výkon, někdy i za každou cenu. To je fyzicky i psychologicky nebezpečné,“ varuje Karel Nešpor.

Při prevenci problémů způsobených alkoholem a jinými drogami v rodině je podle něj nejdůležitější dostatek času věnovaný dítěti a přiměřený dohled ze strany rodičů, vřelost a laskavost, ale také schopnost rodičů stanovit a prosazovat zákazy týkající se alkoholu a drog. Nic z toho se podle něj nedá nahradit sportováním.

Jedno pivo po fotbálku?

  • Někdy bývá po sportu coby ideální iontový nápoj doporučováno pivo. 
  • „Jedno pivo je tak na hraně, má vitaminy a obsahuje hodně vody, takže má i jisté pozitivní účinky. Nedoporučovala bych ho ale pít nalačno a už vůbec ne ho doplňovat či nahrazovat tvrdším alkoholem,“ říká odbornice Markéta Martínková. 
  • Jestliže někdo při sportu ztratil hodně tekutin a pak vypije i třeba jen jedno pivo, alkohol se velmi rychle vstřebá a dotyčný může být podle experta Karla Nešpora i po malé dávce silně opilý.
  • To pak zvyšuje riziko úrazu i dalších komplikací. Týká se to zejména dětí, dospívajících, žen a lidí s nižší hmotností.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!