Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sporťáček má rozhýbat obézní děti. Ministerstvo chystá nové akce

Zdraví

  6:00
PRAHA - České děti v dresech místo před počítačem. Ministerstvo školství a sportovní kluby chystají několik akcí, které mají přimět žáky k pohybu už od příštího školního roku.
Obézní chlapec - ilustrační foto.

Obézní chlapec - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Každé třetí dítě totiž trpí nadváhou. A Česká republika tak patří v evropském a celosvětovém žebříčku mezi ty nejhorší. Podle odborníků jsou na vině špatná strava, ale také nedostatek pohybu. A že by děti tloustly kvůli tomu, že sedí doma u úkolů, vyvrátil nedávný průzkum Asociace amatérských sportů.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukázal, že o letních prázdninách sportovalo jen 22 procent školáků. Zbytek uvedl, že ho pohyb nezajímá. I proto se uskuteční akce s názvem Sporťáček, která by měla dětem pomoct navyknout si na pravidelný pohyb. Trenéři jim v Praze, Plzni a Ostravě v září představí desítky sportů, které si budou moci i vyzkoušet. „Je to akce hlavně pro děti. Bude ale lepší, pokud přijdou i s rodiči. Budou tam přítomni zástupci klubů, trenéři, takže se s nimi rodiče rovnou mohou bavit o tom, co ten konkrétní sport obnáší po časové i finanční stránce,“ vysvětlil LN Petr Hanzlík, který akci organizuje.

Inspirace v Americe

Inspiraci si s kolegy vzal v USA. A dílčí úspěch přinesl už minulý ročník. „Měli jsme od klubů pozitivní ohlasy. Některým se několikanásobně zvedl počet dětí,“ sdělil Hanzlík. Jen v hlavním městě se akce zúčastnilo sedm tisíc lidí a prezentovalo se na něm 113 klubů s 80 sporty. Pokud děti netouží po tradičních sportech, jako jsou fotbal, hokej nebo gymnastika, vybrat si mohou z těch méně známých. „Vyzkouší si lukostřelbu nebo se postaví i na kiteboard (speciální prkno pro jízdu na vodě),“ řekl organizátor.

K užší spolupráci se sportovními kluby nabádá školy i ministr Marcel Chládek (ČSSD). Od září chce na vybraných školách vyzkoušet model tří hodin tělocviku týdně. Ta třetí by neprobíhala s učiteli, ale právě s trenérem. Ministr však zároveň připouští, že posílená výuka tělocviku, která by na všech školách podle jeho plánů měla platit od roku 2016 nebo 2017, problém dětské obezity sama nevyřeší. „Domlouváme proto projekt Zdravý národ,“ řekl ministr. Pokračování na straně 4

Na něm se bude podílet i známý fyzioterapeut Pavel Kolář. „Není možné, aby naše děti patřily mezi nejtlustší na světě. Hodně z nich trpí také cukrovkou, ale mají i vadné držení těla,“ řekl LN ministr.

Obezita (grafika)

Že se mění společenský i politický pohled na problém dětské obezity, kvituje i poslankyně ze školského výboru Anna Putnová (TOP 09). „Mluvím o tom už tři roky a jsem ráda, že se toto téma konečně podrobněji řeší. Nemůže ale jít o jednorázovou akci. Musíme najít zdroje, které by to řešily systematicky,“ sdělila LN.

Bufety, zkáza jídelníčků

Projekt by se kromě sportu měl zabývat i zdravým životním stylem. Tučná jídla a sladké nápoje ze školních automatů jsou podle odborníků součástí jídelníčků většiny dětí. Myslí si to i garantka iniciativy Skutečně zdravá škola Margit Slimáková. Jaký je stravovací režim školou povinných? „Naprosto děsivý,“ odvětí hned Slimáková. A i když se rodiče doma snaží vařit zdravě, nemají podle ní šanci uspět právě kvůli školním bufetům a automatům na nápoje a sladkosti. „To prostředí hraje drasticky proti nim. Když škola dětem nabízí čokolády a lupínky, tak prostě nebudou chroustat mrkev. A když půl dne jedí tohle, tak pak zase nechtějí oběd,“ obává se Slimáková.

Někteří ředitelé nejsou ochotni bufety rušit, jiným to zase zakazují zřizovatelé škol. „Když místní zřizovatel má kontakty s nějakým majitelem bufetu nebo automatu, tak si ho tam zkrátka prosadí,“ říká také odbornice. Poslední slovo by proto v tomto boji měl podle ní mít stát. „Není myslitelné, aby na prvním stupni byl automat na kávu. Když se zeptáte pedagogů, proč tam je, odvětí vám, že je pro ně. Podle mého by si ho měli dát do sborovny a ne v podstatě nabízet dětem kávu,“ myslí si ministr Chládek.

K TÉMATU:

Skutečně zdravá škola také volá po změně 25 let staré vyhlášky, která nastavuje takzvaný spotřební koš potravin pro školy. Určuje doporučené výživové látky a spotřebu vybraných druhů potravin na strávníka v gramech. Podle něho kuchařky musí vařit. Podle výživových poradců ale příliš staví na bílkovinách a cukrech, které dětem bez pohybu spíše ubližují.

Chládek se kvůli vyhlášce už sešel s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a dohodli se, že ji v brzké době změní. Asociace školních jídelen ale varuje před tím, aby se předpis drasticky měnil. Kuchaři by se měli prý spíše učit s potravinami jinak zacházet.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...