Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak vyrobit domácí deodorant? Stačí jedlá soda, škrob a kokosový olej

Zdraví

  11:00
Pocení je pro tělo důležitý proces. Organismus se tak zbavuje nebezpečných toxinů a jiných škodlivých látek. Potlačením pocení, či ucpáním potních žláz, může dojít ve velkých vedrech k přehřátí. Na co si dávat pozor? Například na deodoranty a antiperspiranty, které obsahují sloučeniny hliníku a parabeny.

Používáním deodorantu nedochází ke vzniku rakoviny prsu, vyvracejí lékaři některé rozšířené bludy. foto: Shutterstock

Někteří vědci jsou přesvědčeni, že blokováním pocení dochází k nahromadění toxinů v blízkosti prsní žlázy a může tak dojít ke vzniku rakoviny. Ačkoli existuje více studií, které se účinkem deodorantů a antiperspirantů zabývají, výsledky se rozchází. 

„Studie závadnost deodorantů s obsahem hliníku nepotvrdily. Nicméně doporučuji jejich zančky střídat a třeba doplnit i kúrou s botolutoxinem na období, kdy se nejvice potíme,“ říká dermatoložka Eva Harapatová z kliniky Medicom Clinic.

Parabeny

Parabeny jsou skupinou chemických látek široce užívaných jako konzervační činidla v kosmetice a farmaceutickém průmyslu. Parabeny a jejich soli jsou využívány zejména pro jejich baktericidní a fungicidní vlastnosti, a to v šampónech, zubních pastách, kosmetických krémech, lubrikantech, opalovacích krémech. Jsou také užívány jako potravinářská aditiva. Parabeny mohou vyvolávat alergii a studie na zvířatech prokázaly estrogenní aktivitu některých z nich.

Převládá názor, že jednoznačný důkaz o podílu parabenů a sloučenin hliníku na vzniku rakoviny neexistuje. Vedle toho ale existují výzkumy, které tvrdí opak. Britská studie (University of Reading) ukázala, že parabeny byly obsaženy v prsní tkáni žen, které dlouhodobě používaly deodoranty. Deodoranty se navíc aplikují na čerstvě oholenou pleť v podpaží, což může narušit ochrannou vrstvu kůže a chemikálie tak snáze proniknou do těla a krevního řečiště. 

Antiperspirant vs. deodorant

Jaký je hlavní rozdíl mezi deodoranty a antiperspiranty? Deodoranty pouze zabraňují rozkladu potu a brání tak nepříjemnému zápachu. Antiperspiranty jsou ucpávají póry a potní žlázy, tedy zabraňují vylučování potu. Tělo tak nemůže v oblasti popaží vylučovat toxiny z těla. 

Jak si vyrobit domácí deodorant?

Výroba přírodního deodorantu, u kterého budete mít jistotu, že neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky, nezabere mnoho času. Budete potřebovat kokosový olej, kukuřičný škrob, jedlou sodu a esenciální olej, který se ale přidává pouze kvůli vůni. Než začnete s mícháním, umyjte si pečlivě ruce. Poté rozehřejte kokosový olej (5-6 lžic). V misce smíchejte škrob (1/4 hrnku) a jedlou sodu (1/4 hrnku) a pomalu přimíchejte olej. Míchejte tak dlouho, dokud vám nevznikne pasta. Poté můžete přidat esenciální olej. Když je pasta hotová, dejte ji do vhodné krabičky a uchovávejte v chladu. 

„Tento deodorant nebude tak účinný jako deororanty, které se prodávají, ale své uživatele si najde. Především u lidí, kteří upřednostňují přírodní kometiku,“ říká dermatoložka. 

Sloučeniny uhlíku

Hliníkové sloučeniny jsou aktivní součástí většiny antiperspirasntů a deodorantů. Na obalech se uvádí pod názvy: aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate či aluminium chloride. Sloučeniny hliníku blokují potní žlázy a póry a ucpávají je. Pronikají skrz kůži v podpaží do těla. 

Autor: