Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Starat se o pleť začněte zevnitř. Jak na to?

Zdraví

  7:00
Obvykle se staráme o svou pokožku jen zvenku, ale i vnitřní péče v podobě zdravého životního stylu má svůj velký význam.
Péče o pleť - ilustrační foto

Péče o pleť - ilustrační foto

Stav kůže celého těla ovlivňují vnější faktory jako kosmetika, vystavení škodlivým chemickým látkám nebo to, jak často jsme vystaveni slunečnímu záření. Lví podíl na jejím zdraví a kráse má však také to, jak se o ni staráme zevnitř. "Na kůži se zrcadlí celkový stav organismu, a to nejen fyzický, ale i psychický," říká prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice na Bulovce.

Klíčem ke zdravé a dobře vypadající pokožce je kromě geneticky dané vlohy zdravý životní styl, tedy dostatek pohybu, zdravá a vyvážená strava a také vyhýbání se nadměrné konzumaci alkoholu a samozřejmě kouření.

Kouření urychluje stárnutí
Kuřákům a kuřačkám se dříve a také rychleji objevují vrásky, jejich pokožka ztrácí svěžest a pevnost, a oni vypadají nehezky unaveně a výrazně starší, než je jejich skutečný věk. "Kouření urychluje stárnutí pleti podobně jako například ultrafialové záření. Patří mezi faktory, které můžeme sami aktivně ovlivnit. Je tedy na nás, jak se budeme o svou pleť starat," upozorňuje profesorka Hercogová.

Kuřačka (ilustrační foto)

Výrazně negativní vliv na stav kůže mají i pravidelné návštěvy solária nebo nadměrné slunění. Ultrafialové záření se navíc velkou měrou podílí na vzniku melanomů neboli nádorů kůže.

Vitamíny rozhodně ano, ale opatrně
Pozitivně ovlivňují stav pleti také některé vitaminy a minerály. Ideální je, pokud je přijímáte přirozeně ve stravě, která je bohatá na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, kvalitní bílkoviny, rostlinné tuky, mléčné výrobky, ale také ořechy a různá semínka. Pokud víte, že máte ve zdravém stravování rezervy, mohou být pro vás potravinové doplňky s obsahem vitaminů a minerálů vhodným řešením. Ale i zde platí všeho s mírou. Nadměrné užívání např. vitaminu A může vést k zežloutnutí kůže dlaní a plosek. Pokud se používají vitaminy jako léky, i ty mohou mít nežádoucí účinky – například retinoidy neboli deriváty vitaminu A se používají při léčbě akné nebo lupénky, ale jsou toxické pro plod, a proto nesmí ženy během léčby otěhotnět.

Kromě vitaminu A se na pleti pozitivně projeví i užívání vitaminu C a některých vitaminů skupiny B. Ty se mohou užívat jak vnitřně, tak zevně v podobě různých krémů a sér. U dalších kožních nemocí mají význam v léčbě deriváty vitaminů D a E. Kolem péče o pleť panuje ale i mnoho mýtů a nepřesností. Například je mezi veřejností mylně rozšířen názor, že vitaminy skupiny B jsou vhodné při léčbě akné. Přitom např. vitamin B12 může průběh kožního onemocnění dokonce zhoršit. Svůj podíl mají také některé vitaminy a minerály na kvalitě nehtů a vlasů, jedná se například o vitamin H, křemík a zinek. "Minerály a stopové prvky mají význam v léčbě poruch růstu vlasů," dodává lékařka. Chybu tedy rozhodně neuděláte, když svou stravu obohatíte o potraviny s jejich obsahem. Pokud ale máte vážný problém s kůží, vlasy či nehty, je lepší jít se poradit s kožním lékařem.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...