Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Starší ženy málo mluví o sexu. Po padesátce pohlavní život nekončí

Zdraví

  6:35
Po padesátce se vyplatí pečovat nejen o fyzické, ale i psychické zdraví. A pozornost si určitě zaslouží také sexuální život.

Paměť (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pohlavní život ke spokojenému partnerskému vztahu prostě patří. „Jisté je, že sexualita v padesáti letech nekončí, i když mnohdy právě nevzkvétá,“ říká sexuolog Zlatko Pastor. Podle jeho názoru to souvisí mimo jiné s tím, že v sexu se v tomto období stále více věcí stává naposledy a jen málokteré poprvé.

Hormony jsou sice klíčem ke změnám, které po poslední menstruaci probíhají, ale ne tím jediným. Už proto, že sexualita je v každém věku individuální a variabilní. Ve své ordinaci se občas setkává i s šedesátnicemi, které vedou bohatý sexuální život. Mnohem častěji však řeší sexuální dysfunkce, kterých v pokročilejším věku přibývá.

Pomoc existuje

Ženy se nejčastěji potýkají zejména s problémy spojenými se sníženým zvlhčením pochvy a s tím spojenou bolestivou souloží. Jen málokdy si však o svých potížích dokážou pohovořit s odborníkem. „Na nedávném Světovém kongresu o menopauze mě velmi zaujala přednáška italské profesorky Rosselly Nappiové na toto téma,“ říká Tomáš Fait, předseda České menopauzální a andropauzální společnosti České lékařské společnosti. „Uváděla v ní, že pouze tři procenta žen, které mají příliš suchou pochvu a tím i problémy při styku, vyhledají lékaře.“

Výzkum: Nevhodná kosmetika přiblíží menopauzu o 4 roky

Přitom existuje velmi bezpečná lokální léčba pomocí nehormonálních lubrikantů. Možné je v tomto případě podávat také nízké dávky estrogenů, poměrně dobré zkušenosti mají odborníci v poslední době také s potravními doplňky obsahujícími fermentovanou sóju. Zmíněné potíže ovšem nejsou ani zdaleka jediné, které musí ženy v pokročilejším věku řešit. Řada z nich mívá problémy s dosažením orgasmu nebo s tím, že už ani zdaleka nejsou pro svého partnera tak atraktivní jako před lety. Obzvlášť pokud je atraktivita a sexuální přitažlivost stále na jednom z prvních míst jejich hodnotového žebříčku.

Ženy, které vidí smysl života ve spokojeném vztahu, mají svoji profesi a koníčky, se obvykle s podobnými skutečnostmi vyrovnávají snáz. Poměrně častou příčinou manželských konfliktů bývají v tomto období i rozdílné sexuální potřeby. Všechny zmíněné problémy se dají řešit s gynekologem nebo se sexuologem. Jen je třeba překonat ostych o těchto věcech mluvit.

Obecné rady ovšem v tomto případě neexistují. Vždy je třeba vycházet z konkrétních představ a zkušeností daného páru.

„Sexualita je sice součástí zdravého životního stylu, ale sex rozhodně není povinný,“ zdůrazňuje doktor Pastor. V klidu zestárnout vedle partnera, který už není pro nás tak sexuálně přitažlivý jako před lety, má také svá pozitiva. Do ničeho se nenutit je podle jeho názoru úplně to nejdůležitější.

Jak pečovat o psychiku

V období přechodu mívají ovšem ženy nejen sexuální, ale i psychické problémy, které souvisejí s klimakterickým syndromem. Časté bývají změny nálad, deprese, úzkost, vyčerpání, pocit osamělosti, podrážděnost, bolesti hlavy, nespavost a ztráta energie.

Situaci leckdy ještě zhoršuje obrovský tlak, který žena v tomto období prožívá. Děti se osamostatňují, odcházejí z domova a vzdorovat „syndromu prázdného hnízda“ nebývá vždycky snadné. Nejednou partneři zjistí, že si náhle nemají o čem povídat, protože do té doby se většina jejich hovorů točila právě kolem dětí. Kromě toho do práce nastupují mladší, leckdy odborně lépe vybavené kolegyně, s nimiž nebývá vždycky lehké udržet krok. A k tomu se mnohdy ještě řetězí i nutnost pečovat o stárnoucí rodiče. „Žena by v tomto období měla nejspíš zvážit a případně i přehodnotit priority ve svém životě,“ říká docentka klinické psychologie Laura Janáčková.

„Uvědomit si, že nastal čas, kdy by se měla začít víc věnovat sobě, přestat se sebeobětovat a najít víc chvil na prožitky krásy, obyčejného prostého štěstí a pocitů sounáležitosti, které život přináší.“ A také aby si uvědomila svou lidskou hodnotu, to, proč ji její blízcí mají rádi, za co ji okolí obdivuje a čeho si ona sama na sobě cení. Největší šanci prožít toto období v psychické vyrovnanosti a pohodě má totiž podle psycholožky žena, která je spokojena se svým životem. Paradoxně to bývá ovšem právě ona sama, kdo si ve spokojenosti brání. Už proto, že se snaží víc, než je nutné, a okolí se toho mnohdy naučí využívat.

Docentka Janáčková se ve své praxi mnohdy setkává s ženami, které se starají o muže, děti, staré rodiče, pracují, zabezpečují chod každodenního rodinného života a na sebe jim už nezbývá čas. Právě v období přechodu jim život připomene, že stárnou, a některým i to, že pro samé povinnosti zapomněly v životě „žít“. Pokud je žena se svým životem spokojená, snáz zvládne i nejrůznější úskalí, která s přibývajícím věkem souvisejí.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...