Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Strávíme před ní zhruba dvě hodiny denně. Kdo vymyslel televizi?

Magazín

  6:51
Z Velké Británie vzešly desítky významných vynálezů, díky nimž je náš každodenní život pohodlnější a snadnější. Tím, který na nás má největší dopad, je však zcela jistě televizor.

Hokejové mistrovství světa v televizi - ilustrační foto foto: Foto Shutterstock, koláž Šimon LNLidové noviny

Podle čerstvého výzkumu Proměny české společnosti (jejž 20. června zveřejnily Sociologický ústav AV ČR a Masarykova univerzita ve spolupráci s agenturami Stem/Mark a Median) sledují televizi v typický den tři čtvrtiny dospělých Čechů a před obrazovkou stráví dvě hodiny denně, což představuje třetinu jejich volného času. A aspoň jeden televizor má podle starších průzkumů 96 procent českých domácností. Díky, Británie.

Jeden chvat a pouta jsou na rukou. Kdo je vymyslel?

První fungující televizi představil v lednu 1926 britský vynálezce John Logie Baird v londýnském obchodním domě Selfridge’s. Pomocí rotujícího kotouče se mu podařilo rozložit obraz břichomluvecké loutky jménem Stooky Bill, převést jej na elektrický signál a ten zase složit v obraz na televizoru. Tehdejší technologie mechanického převodu byla oproti pozdější elektronické tak primitivní, že musel sáhnout po loutce – lidskou tvář by nebylo možné rozeznat, zatímco loutka měla obličej vyvedený ve výrazných barvách.

Baird však nebyl osamocený vynálezce, který náhodou přišel s převratnou věcí. Možnosti přenosu obrazu na dálku se lidé věnovali už nejméně od poloviny 19. století, takže televize představuje výsledek celé řady jednotlivých objevů, jež jejímu zrodu nutně předcházely. Ostatně, samotné slovo televize použil poprvé během přednášky na Světové výstavě v Paříži už roku 1900 ruský vědec Konstantin Perskij. O dvacet let později vypukly učiněné závody ve vynalézání, z nichž jako vítěz vzešel právě Baird.

Televize.

Po jeho londýnské prezentaci se technologie dále zdokonalovala. Mechanický rozklad obrazu nahradila ve 30. letech elektronická televize, která umožnila mnohonásobně kvalitnější obraz. Zároveň s tím vypuklo i soupeření o vynález barevného televizoru, jehož první prakticky použitelné verze se začaly objevovat po 2. světové válce. Přelom 20. a 21. století pak přinesl další průlom: přenos obrazu se začal digitalizovat, televizory díky novým zobrazovacím technologiím zploštěly a mnohonásobně se zvětšily, navíc dokázaly přinést dosud nevídaně jemné rozlišení. Devadesát let po první praktické prezentaci jsou dokonce chytré, ať to znamená cokoli.

Autor:

Pronájem bytu 1+2 Bílina
Pronájem bytu 1+2 Bílina

Aléská, Bílina - Pražské Předměstí, okres Teplice
11 400 Kč/měsíc