Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Protestní majáles. 'Studenti by neměli platit za volbu vlastního krále'

Věda

  7:00
Majáles, svátek všech studentů, se letos ponese spíš v konfliktním duchu. Proti festivalovému Pražskému majálesu se vyhradila studentská iniciativa, které vadí komerčnost akce a nedostatečná prezentace studentské kultury. Zorganizovali tedy vlastní majáles. "Organizátory takové akce mají být studenti," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz hlavní koordinátorka 1. studentského majálesu Karolína Chloubová, studentka filosofie a etiky na Karlově univerzitě.

Král Majálesu s korunou a klíčem od města, který mu předal primátor Prahy foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Lidovky.cz: Proč jste vybrali název 1. studentský majáles? Nepouštíte se do boje s Pražským majálesem?
My se každopádně do boje dostáváme. Hlavním důvodem, proč akci pořádáme, je to, že si myslíme, že se tu majáles nepořádá. Pražský majáles je pro nás hudební festival, ale nevnímáme to jako studentský svátek. Do konfliktu se tedy dostáváme, ale kritika ve společnosti nesmí chybět. Chtěli jsme především otevřít diskuzi nad tématem, to je pro nás důležité.

Lidovky.cz: Jak vznikl nápad pořádat další majáles?
Na univerzitě se hodně diskutovalo o podobě majálesu a jeho dalším vývoji a porovnávalo se to s Pražským majálesem. Několik posledních let se ozývaly na podobu Pražského majálesu kritiky a studenti přemýšleli, jestli by nebylo zajímavé uspořádat si vlastní akci, kterou by si mohli řídit sami.

Lidovky.cz: Co Pražskému majálesu vyčítáte?
Přestože jsou studenti k organizaci přizváni a dostávají prostor pro prezentaci svých akcí, samotný majáles tolik o studentech není. Jsou zastíněni velkými známými kapelami. Lidé si nekupují lístek na to, aby zjistili, jak vypadá studentská kultura, ale jdou na koncert. Je to dost podobné velkým letním festivalům. Především si ale myslíme, že organizátory takové akce mají být studenti. Také by majáles neměl nikoho vylučovat, tudíž je naše akce zdarma. Studenti by neměli platit 400 korun, aby si mohli zvolit vlastního krále.

V Česku majáles není, jde jen o hudební festival, říkají organizátoři

Lidovky.cz: Kapely, studentský průvod... Co bude na vašem majálesu jiné?
Chceme se znovu navrátit k nezávislosti. Studenti by měli dostat prostor pro vyjádření kritiky a popsání problémů, které je na školách tíží. Průvod vždycky demonstroval studentskou nespokojenost, třeba se systémem nebo společenskými problémy. Nemůžeme studentům říkat, co přinést do průvodu za transparenty, ale chceme vytvořit prostor na to, aby se tam kritika dostala.

Lidovky.cz: Jak vnímáte zapojení politiků do oslav studentského svátku?
Majáles by měl být odpoutaný od politiků. Na ten náš je nebudeme zvát, aby předávali Cenu Krále majálesu (na Pražském majálesu předává cenu primátor, pozn. red.). Na jaře jsme pořádali řadu debat, kde jsme se studenty probírali, jak má podle nich vypadat studentský život, ale probírali jsme i politické problémy, novelu školského zákona. Chtěli jsme, aby se studenti znovu scházeli a diskutovali spolu, to je důležitá věc.

Lidovky.cz: Kapely vystupují bez nároku na honorář?
Všichni vystupují zadarmo, proplácíme pouze cestu kapelám a divadlům.

Lidovky.cz: Zkoušeli jste oslovit i jiné kapely než studentské, nebo je to proti vaší představě podoby majálesu?
Nemůžeme říct, jak má majáles vypadat. Ale v našem majálesu jsme si zvolili studentské kapely.

Lidovky.cz: S organizátory Pražského majálesu jste v kontaktu?
Nejsme. Zvali jsme je na diskuze, ale odmítli s tím, že nemají čas. Také jsme je zvali na debatu se studenty o současném studentském životě, tam nepřišli.

Lidovky.cz: Plánujete v projektu studentského majálesu pokračovat? Jak by to probíhalo? Organizace by se předávala mladším studentům?
Já osobně už další ročník jako hlavní organizátorka pořádat nebudu. Maximálně předám rady dalším. Ale moji kolegové mají chuť pokračovat. Doufáme tedy, že se studentský majáles podaří udržet.

Autor: