Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kontroloři prověří studenty UJAK. Zkontrolují diplomové práce i praxi

Věda

  15:30aktualizováno  18:10
PRAHA - V rámci dohledu nad kvalitou studia speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) budou prověřováni i jednotliví studenti 2. ročníku, kteří by měli skládat státní zkoušky. Hodnotící skupina, která vznikne k 1. březnu, se zaměří zejména na jejich praxi a diplomovou práci.

Univerzita Jana Amose Komenského v Praze foto: Reprofoto

Na středečním jednání se na tom dohodli zástupci Akreditační komise a vedení pedagogických fakult veřejných vysokých škol. Závěry schůzky komise zveřejnila na svém webu.

Schůzka navazovala na zhruba týden starou dohodu ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), rektora UJAK Luboše Chaloupky a děkanů pedagogických fakult na tom, že by pedagogické fakulty mohly poskytnout odbornou garanci na dostudování ohrožených studentů. Oboru speciální pedagogika totiž Akreditační komise doporučila neprodloužit akreditaci oboru speciální pedagogika. Ohroženo je 1418 studentů, přičemž aktuální podpora pedagogických fakult by měla pomoci především čtyřem stovkám z nich, kteří jsou v posledním ročníku.

ČTĚTE TAKÉ:

Pracovní skupina do 10. dubna určí, kteří studenti závěrečného ročníku splňují podmínky k řádnému ukončení studia. U všech prověří studijní dokumentaci, dokumentaci o praxi a diplomové práce. Jejím úkolem bude případně sdělit, u kterých studentů je nezbytné absolvování další praxe nebo změna tématu či vedoucího diplomové práce.

Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková dnes Radiožurnálu řekla, že u praxe je klíčové, aby se týkala opravdu speciální pedagogiky jako takové. „Ti lidé by měli být schopni diagnostikovat poruchy učení, proto je ta praxe významná,“ vysvětlila. V případě problémů by studenti podle ní mohli skládat závěrečné zkoušky například v zářijovém nebo prosincovém termínu.

Hodnotící skupina se bude skládat z významných odborníků na speciální pedagogiku, které nominují fakulty, a zástupců příslušné pracovní skupiny Akreditační komise. „Předpokládá se, že náklady na činnosti této skupiny bude hradit UJAK na základě smlouvy s příslušnými fakultami,“ uvádí se v závěrech z dnešního jednání.

Příliš velké seminární skupiny

V březnu a dubnu skupina zkontroluje průběh kombinovaného studia těchto oborů ve všech ročnících s důrazem na velikost seminárních skupin, kterou Akreditační komise kritizuje jako příliš velkou. Průběžně se bude skupina vyjadřovat ke kvalitě diplomových prací a její členové se mohou účastnit státnic jako pozorovatelé. V říjnu předloží celkové závěry, které budou mít dopad zejména na osud studentů současného 1. ročníku.

V závěrech schůzky je také seznam požadavků vůči UJAK. Škola má především do 1. dubna znovu podat žádost o akreditaci na dostudování nynějších studentů s uvedením všech změn a opatření od zamítnutí předchozí žádosti na začátku února. Na jednání v polovině dubna by měla komise žádost UJAK posuzovat znovu. „Pokud budeme mít jistotu, že to není splněno jen formálně, tak by to Akreditační komise asi doporučila,“ řekla předsedkyně komise.

V závěrech schůzky je také seznam požadavků vůči UJAK. Škola má především do 1. dubna znovu podat žádost o akreditaci na dostudování nynějších studentů s uvedením všech změn a opatření od zamítnutí předchozí žádosti na začátku února.

Zlepšit se mají praxe i diplomové práce

Škola musí rovněž do 1. března předložit přehledný seznam pracovišť, kde současní studenti vykonávají praxi, a zpracovat seznam všech diplomových prací obhájených v tomto magisterském programu od akademického roku 2012/2013.

O měsíc delší lhůtu má na zprovoznění technické aplikace pro vkládání bakalářských a diplomových prací i s posudky. Budou do ní vloženy všechny práce ze speciální pedagogiky obhájené od začátku loňského roku. „S ohledem na snahu o co nejrychlejší řešení situace nebudeme nyní komentovat jednotlivé body, nicméně jsme přesvědčeni, že je UJAK schopna všechny uvedené požadavky v zadaných termínech splnit,“ uvedla univerzita na svém webu.

Největší soukromá univerzita v republice se stanoviskem komise nesouhlasí a plánuje se proti němu odvolat. Akreditační komise má přitom k činnosti UJAK dlouhodobě takové výhrady, že plánuje připravit podnět pro zahájení řízení o odebrání státního souhlasu k činnosti. To by mohlo vést k zániku této vysoké školy. „Do dubna to zpracujeme a předložíme Akreditační komisi k projednání,“ uvedla Dvořáková. Hlavní příčinou jsou opakované potíže s přijímáním výrazně vyššího počtu studentů ve srovnání s kapacitou uváděnou v době schvalování akreditace daného oboru.

Autoři: ,