Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svatby Čechy neberou. Méně jich bylo jen za první světové války

Magazín

  11:39
PRAHA - Muži a ženy v Česku stále méně stojí o tradiční manželství. Menší zájem o svatbu než nyní byl jen za první světové války.
Svatba (ilustrační foto)

Svatba (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uzavírá se tak s výjimkou let 1915 až 1917 nejméně sňatků od doby, kdy Češi a Češky do občanských svazků vstupují. Poprvé si své ano na radnici řekli v roce 1871. Mnohým párům, které se teď pro společnou cestu životem "s papírem" rozhodnou, navíc soužití nevydrží. Rozvádí se skoro polovina manželství. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

PSALI JSME

Podle statistiků se v Česku loni za první tři čtvrtletí uzavřelo jen 39 tisíc manželství. To bylo o 2 600 méně než ve stejnou dobu roku 2009. "Jde o historicky nejnižší počet za celou dobu sledování," uvedl Český statistický úřad. Údaje za celý loňský rok zatím nezveřejnil. Neočekává se ale, že by fotogenické datum 10.10.2010 výsledek výrazně ovlivnilo.

Žít spolu chtějí
I když muži a ženy v Česku o manželství příliš nestojí, neznamená to, že nechtějí žít spolu. Mnoho z nich se obejde bez svatby, a to i když mají spolu potomky. Podle demografů přibývá nejen nesezdaných dvojic, ale třeba také těch, kteří žijí společně, i když odděleně.

Česká společnost tak prochází podobnými změnami jako vyspělé západní země, jen zhruba o tři desetiletí později. Tam se první takové náznaky objevily už v polovině 60. let. Do Česka přišly až po pádu komunismu.

S nabytou svobodou se tedy měnila také podoba partnerského soužití a doby, kdy se Češky a Češi na radnici hrnuli, dávno minuly. Rekordní počet svateb se odehrál v roce 1973. Do manželství tehdy vstoupilo téměř 100 tisíc dvojic.

Podle odborníků za tím ale nebyla jen touha žít společně v oficiálním svazku. Jedním z důvodů bylo i normalizační utužení socialismu a uzavřené hranice, míní demografové. Možností cestování a vyžití ubylo, takže se lidé soustředili na rodinný život. Roli mohly sehrát také výhodné novomanželské půjčky.

Svatbu až později
Když už se Češky a Češi pro svatbu dnes rozhodnou, odkládají ji do pozdějšího věku. Společný život odsouvají kvůli možnosti studia, cestování či budování kariéry, kterým pád komunistického režimu otevřel dveře.

Od počátku 60. do konce 80. let minulého století se ženy poprvé vdávaly v průměru v 21 letech a několika měsících. Jejich vyvolení byli o tři roky starší. Zatímco se po tři desetiletí průměrný věk při prvním sňatku téměř neměnil, po sametové revoluci začal rapidně narůstat. V polovině 90. let muži vstupovali do manželství v průměru v 26 letech, ženy ve skoro 24 letech. Na přelomu tisíciletí bylo ženichům skoro 29 let a nevěstám přes 26 let. V roce 2009 muži poprvé říkali své "ano" ve 32 a ženy ve více než 29 letech.

Nejenom, že se obyvatelé Česka nehrnou do svatby, ale v manželství nakonec mnoho z nich nevydrží. Zatímco před 90 lety připadly na stovku sňatků ani ne tři rozvody, na konci první republiky to bylo už kolem sedmi rozvodů, v polovině minulého století 12 a v roce 1989 už skoro 39 rozvodů.

Podle odborníků se už za první republiky rozvodovost v českých zemích považovala za vysokou. Po druhé světové válce se pak zvedala jen mírně.

Rozpadlých manželství začalo přibývat v polovině 60. let. Tehdy se totiž změnily zákony a rozvod byl snadnější. V roce 1984 se poprvé počet rozvodů přehoupl nad 30 tisíc. V roce 1996 a 2004 překročil 33 tisíc. Od té doby jich postupně začalo ubývat. Klesá ale i počet manželství. Teď se jich rozpadá zhruba 47 procent, tedy téměř každé druhé. Podle demografů spolu manželé vydrží v průměru kolem 12 let.

Autoři: ,