Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V péči o dítě si musí být rodiče rovni, prosazuje Švédsko

Magazín

  7:00
STOCKHOLM - Anders Weide, houpající v kočárku svou spící dcerušku Almu, čeká v parku v centru Stockholmu na přítele, který odešel přebalit svého synka. Ve švédské metropoli stejně jako jinde v zemi takový obrázek nikoho neudiví.

První restaurace, kam nesmí děti slaví úspěch. Přijdou další? foto: Shutterstock

"Je velmi důležité, že po městě jezdí s kočárkem otcové, dávají tím příklad," vysvětluje sociolog z univerzity v Malmö na jihu Švédska Lars Plantin, píše agentura AFP. Četné sociologické studie ukazují, že švédští otcové jsou více než jinde zapojeni do každodenní péče o děti i o domácnost, uvádí.

Děti a otcové

Vodí děti do školy a chodí pro ně, doprovázejí je na různé zájmové činnosti, zůstávají doma v době jejich nemoci a připravují jim jídlo: švédští otcové se neštítí žádného úkolu a okupují tak půdu tradičně vyhrazenou ženám. Magazín Pappa se od roku 2011 věnuje mužům, kteří chtějí zasvětit svůj čas dětem. Ani premiér Fredrik Reinfeldt nikdy neskrýval, že rád pečuje o děti. Jeho bývalá manželka Filippa stoupala po politickém žebříčku stejně rychle jako on. Mají spolu tři děti.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě rozvodu si jsou oba rodiče rovni, pokud jde o výchovu dítěte, od roku 1976. "Soudíme, že dítě prospívá, když má dobré vztahy s oběma rodiči, když se otec i matka dělí o zodpovědnost stejnou měrou," konstatuje profesorka občanského práva na univerzitě v Uppsale Anna Singerová. "Náš systém povzbuzuje otce, aby se ujímali své zodpovědnosti, vychovává občany," uvádí.

"Tato rovnost je jednou z podmínek rozvoje Švédska. Není to čistě ideologická, ale také ekonomická otázka," soudí Lars Plantin. Děti je možno vodit do předškolních zařízení již od jednoho roku, a to za mírný poplatek. "Předpokládáme totiž, že nemáme prostředky k tomu, abychom polovinu populace ponechávali mimo pracovní trh. Nejde o to, aby otcové zůstávali doma, ale o to, aby pracovalo více žen," říká Lars Plantin.

Štědrá rodičovská dovolená

Podle Eurostatu má Švédsko v rámci Evropské unie nejvyšší zaměstnanost žen. V roce 2011 činila 77,2 procenta. Pokud jde o rovnost v zaměstnání, čeká Švédsko ještě mnoho úkolů. Podle švédského Statistického úřadu má 82 procent dětí oba pracující rodiče, ale na plný úvazek pracuje jen 42 procent žen, zatímco u mužů činí tento podíl 74 procent.

Symbolem politiky usilující o rovnost obou pohlaví je štědrá rodičovská dovolená, která činí celkem 16 měsíců pro oba rodiče dohromady. Tu si vybírají však z více než 75 procent ženy. V roce 1974, kdy byla tato dovolená zavedena, si ji ženy vybíraly v 99,5 procentech případů. V roce 1995 byl zaveden ještě jeden měsíc navíc pro druhého rodiče, tedy pro otce, a to vedlo muže k tomu, aby se více zapojovali. A v roce 2002 dostali další měsíc navíc.

"Kráčíme dobrým směrem, ale příliš pomalu," soudí Ulrika Haggströmová, která má v odborovém svazu TCO na starosti péči o rodinu. Otcům by podle ní měly být vyhrazeny nejméně tři měsíce.

Matka s dítětem (ilustrační foto)

Ne vždy však mají zaměstnavatel a spolupracovníci pro otce na mateřské porozumění. "Mí kolegové, především muži, to tak docela nechápou," svěřuje se jednatřicetiletý operátor Set Moklint. Cení si státní podpory, kdy pojišťovna vyplácí bonus těm rodičům, kteří se o rodičovskou dovolenou podělí rovnou měrou. "Pro každého to měsíčně dělá 120 eur (3000 korun) navíc. Vystřídali bychom se u dítěte i bez tohoto bonusu, ale pomáhá nám to," říká.

Podle analytičky statistického úřadu Lotty Perssonové lze zapojováním otců do péče o dítě vysvětlit i vysokou porodnost v zemi. V roce 2011 bylo Švédsko podle Eurostatu v porodnosti (1,9 dítěte na jednu ženu) na třetím místě v Evropě za Irskem a Francií.

Autoři: ,