Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Blíží se zákaz kouření v restauracích: teď je šance skončit s kouřením

Zdraví

  9:05
Bude to už docela brzo: poslední květnový den začne u nás platit zákon, který zakazuje kouřit ve vnitřních prostorách restaurací a dalších veřejných prostorách. Pro kuřáky to může být nepříjemné – anebo mohou tuhle příležitost využít k tomu, aby se své závislosti zbavili.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Spolu s Rakouskem a některými spolkovými zeměmi Německa jsme byli poslední v Evropské unii, kdo takový zákon neměl, konstatuje Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Pochopení pro kuřáky

„Řada lidí si myslí, že jsem bojovnice, která nenávidí kuřáky,“ říká profesorka Králíková. „A jsou pak velmi překvapeni, když se dozvědí, že závislost na tabáku je regulérní nemoc s diagnózou F 17, jež se léčí skutečnými léky, a že pro jejich obtížné odvykání máme naopak v našem centru velké pochopení.“

Mnohým z těch, kteří se rozhodnou skoncovat s cigaretami, se díky tomu možná trochu paradoxně zvedne sebevědomí. Přestanou totiž sami sebe považovat za slabocha neschopného skoncovat s nepříjemným zlozvykem. Podle současných průzkumů by s kouřením chtělo přestat asi sedm z deseti dospělých kuřáků. Pokud se rozhodnou přestat bez pomoci, mají jen asi čtyřprocentní naději na úspěch. Jestliže vyhledají odborníka, jsou jejich šance zhruba desetkrát větší.

Klasickým důvodem, proč začne bývalý kuřák znovu kouřit, je posezení s přáteli v zakouřené restauraci. Mnozí pacienti, kteří přicházejí do centra, už dnes netrpělivě očekávají, až vstoupí v platnost zákon, který zakazuje kouření ve veřejných prostorách. Právě proto, že se vyhnou zbytečnému pokušení.

Mnozí lidé mají s kouřením spojené také různé rituály – zapálí si u kávy, ale třeba také, když jsou ve stresu. „Během několika sekund se u kuřáka vyplaví hormon štěstí, dopamin, proto také většina z nich kouří,“ vysvětluje profesorka Eva Králíková. „Ale trvá to pouze chvíli, pak se začnou vyplavovat stresové hormony.“

Jinak řečeno v konečném efektu tabák stres netlumí, ale naopak podporuje. U lidí silně závislých na tabáku se navíc v mozku vytvoří větší počet receptorů, které citlivě reagují na nikotin. Pokud si třeba i po letech bývalý kuřák opět zapálí, uspané receptory se probudí a on se nejspíš opět vrátí k cigaretám.

Ve středeční příloze LN Medicína a věda si dále přečtěte:

* Cigarety zhoršují psychický stav

* Racionální argumenty nezabírají

* Existence lidských feromonů stále nejistá

Autor: