Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Testy páťáků a deváťáků: horší matematika a jazyk

Vzdělávání

  7:00
PRAHA - V testech 5. a 9. tříd uspěla většina škol v angličtině a matematice na 41 až 60 procent, v češtině pak na 61 až 80 procent. Informovala o tom Česká školní inspekce, která generálku testování v minulých třech týdnech organizovala.
Učebnice (ilustrační foto)

Učebnice (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Největší problém dělala dětem matematika, do vyšší verze postoupilo necelých 45 procent žáků 5. tříd.

Příští ročník přinese změny v podobě nového typu úloh a domácího testování.

Nejvíce žáků uspělo v češtině

Testy měly ověřovat minimální úroveň požadovaných znalostí, měl by je zvládnout i čtyřkař. Například matematiku ale napsalo s úspěšností 81 až 100 procent jen šest procent páťáků a dvě procenta deváťáků.

ČTĚTE VÍCE:

V angličtině pak stejné úspěšnosti dosáhlo kolem pěti procent školáků. Nejlépe dopadla čeština, kterou na 81 až 100 procent napsalo 12, respektive 14 procent žáků. Naproti tomu do škol, kde se průměrná úspěšnost žáků pohybovala do 20 ze sta možných procent, asi půjde inspekce na kontrolu. Takových škol ale bylo je pár.

Testy děti vyplňovaly na počítači, výsledky se dozvěděly okamžitě. "Budou zařazeny nové typy úloh, výsledková listina pro žáka bude rozšířena o seznam dovedností, ve kterých žák je/není úspěšný," popsali inspektoři, jak by se do příštího roku mohlo testování změnit.

Procvičování látky

S pomocí učitelů chtějí také vyvinout elektronickou databázi úloh, kterou by mohli kantoři, ale i rodiče využívat s dětmi k procvičování látky. Zlepšit by se měly i podmínky testování pro děti s postižením.

Celkem se do testování zapojilo přes 161 tisíc žáků z 3658 základních škol a nižších gymnázií. O výsledky testů měli rodiče velký zájem, v systému si je zobrazili 400.000 krát. Někteří rodiče naopak proti testům vystoupili a nechtěli, aby se jejich děti do ověřování znalostí zapojily. Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, samotné testování pak stojí 92 milionů.

Peníze jdou z EU. Naostro by mělo být testování spuštěno v roce 2014.

Autoři: ,